כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

נועה ברזילי

התינוקת נועה ברזילי שוחררה מסורוקה

נועה ברזילי

​נועה, שנולדה עם חסימת מעיים נדירה, שוחררה מבית החולים בגיל חצי שנה, לאחר כמה ניתוחים וטיפול ממושך ואינטנסיבי במחלקה לכירורגיית ילדים בסורוקה

 

חסימת מעיים מולדת היא בעיה רפואית מוכרת ומופיעה בשכיחות של אחד ל־4,000 יילודים.
ברוב המקרים מדובר באיזור חסום אחד במעי, אך קיימים מצבים נדירים בשכיחות של אחד ל־12,000 יילודים, שבהם יש מספר חסימות לאורך המעי הדק.

נועה ברזילי מאשקלון, ביתם הבכורה של ברכה ועופר, נולדה לפני חצי שנה כשהיא סובלת מחסימות מרובות במעיים, מה שמנע ממנה לאכול ולהתפתח באופן רגיל.
היא הועברה להמשך בירור וטיפול למחלקה לכירורגיית ילדים בסורוקה, שם שהתה ברציפות במשך יותר מחמישה חודשים.
בתקופה זו הפכה המחלקה להיות הבית של משפחת ברזילי. שני ההורים, ברכה – מהנדסת כימיה ועופר – מהנדס תעשייה וניהול, הפסיקו לעבוד ושהו ליד מיטת ביתם יום ולילה.

פרופ' זהבי כהן, מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים בסורוקה: "במהלך אשפוזה בסורוקה עברה נועה מספר ניתוחים שבהם נכרתו אזורים מהמעי הדק שלא תפקדו כמו שצריך. אורך מעי רגיל אצל תינוק הוא בין 1.5 מ' לשני מטרים. בסוף התהליך נשארו לנועה כ – 60 ס"מ מהמעי הדק וכל המעי הגס.
בזמן האשפוז טופלה נועה בתחילה בהזנה דרך הווריד בלבד, ללא יכולת להאכילה בצורה רגילה דרך מערכת העיכול. בהמשך הוחל בכלכלה דרך זונדה עד לגמילה מוחלטת ממתן הזנה דרך הווריד".

רעיה מדר, אחות אחראית במחלקה לכירורגיית ילדים: " לאורך כל התקופה תמך הצוות הסיעודי בברכה ובעופר, הוריה של נועה, הן תמיכה רגשית והן תמיכה רפואית-סיעודית. היו לא מעט רגעי משבר בדרך  ובנוסף על ההקפדה על הטיפול השוטף לפני ואחרי ניתוח, השתדלנו מאד לחבק ולחזק. תינוקות וילדים מגיעים אלינו לאשפוז, בדרך כלל לתקופות קצרות יותר. במקרה זה, לאור האשפוז הממושך, נוצר קשר חזק מאד עם נועה ועם ההורים".

לאחרונה שוחררה נועה לביתה עם זונדה ובהדרגה תעבור להזנה דרך הפה.

ברכה ברזילי, אמא של נועה: "כבר בפגישה הראשונה עם פרופ' זהבי, היה ברור לנו שזה האיש שאיתו אנחנו רוצים להיות ושהוא האיש שיציל את נועה הקטנה והשברירית שלנו".
ברכה מוסיפה: "מחלקת כירורגיית ילדים בסורוקה הפכה להיות הבית שלנו - לא פרפרזה ולא דימוי, אלא הבית הפיזי שלנו.  היינו שם יום ולילה בחדר צבעוני, ידידותי, נעים ומזמין. התנאים הפיזיים בשילוב הטיפול הרפואי המסור והאיכותי של צוות המחלקה, חשובים לכל ילד שמאושפז ועל אחת כמה וכמה לכאלו המאושפזים לזמן ארוך".