כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 20.12.2011

בסורוקה בוצע ניתוח השתלת מסתם לב חדשני

פריצת דרך בתחום של ניתוחי לב: במרכז הרפואי סורוקה בוצעה לראשונה בישראל, השתלת מסתם לב בטכנולוגיה רפואית מתקדמת

בסורוקה בוצע ניתוח השתלת מסתם לב חדשני

​השבוע בוצע בסורוקה ניתוח השתלה של מסתם לב חדשני מסוג "אינאייבל" - Enable של  חברת מדטרוניק, ללא  צורך בתפרים.

המסתם  מיוצר מרקמת לב סוס המצטיינת בחוזק ובדקות ומקופל בתוך "כלוב" של  סטנט  העשוי ממתכת חכמה מסוג ניטינול (ניקל טיטניום).  המבנה הייחודי של המסתם מאפשר השתלה ללא צורך בתפירה המסורתית המבוצעת בהשתלת מסתמים רגילים, דבר שמקצר את משך הניתוח, את זמן החסימה של אבי העורקים הנדרשת במהלך הניתוח ואת משך החיבור למכונת לב־ריאה.
המבנה הייחודי אף מאפשר להקטין  את קוטר המסתם ולמקם אותו בדיוק מירבי באבי העורקים, דרך חתך מזערי בדופן בית החזה. התוצאה היא מסתם אאורטלי תותב המקובע ללא תפרים ומחליף ומדמה את תפקוד המסתם הטבעי של החולה.

מחלות של המסתם האאורטלי (היצרות המסתם או אי־ספיקה שלו) הן השכיחות ביותר בקרב מחלות מסתמיות. בשל העלייה המתמדת בתוחלת החיים במדינות מערביות, קיימת עלייה בשכיחות המחלה שהיא תלויית גיל. מנתונים שהתפרסמו בארצות הברית עולה כי אחד מכל שמונה אנשים שגילם יותר מ־75, סובל מהיצרות בינונית עד קשה במסתם האורטלי. בישראל מאובחנים מדי שנה  כ־1600  חולים חדשים הסובלים ממחלה של מסתם אבי העורקים.

חולים המתאימים להשתלת  המסתם החדשני, הם חולים המועמדים להחלפה של מסתם אבי העורקים הטבעי שלהם בשל מחלה מתקדמת של המסתם וכל מקרה נבחן לגופו. 
 
פרופ' גדעון סהר, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בסורוקה ציין את יתרונות השימוש במסתם החדשני: "יחודה של הפרוצדורה הניתוחית הוא בהשתלת מסתם ללא צורך בתפירה כירורגית. שימוש במסתם  "אינאנבל"  יקצר את משך הניתוח, את זמן החסימה של אבי העורקים הנדרשת במהלך הניתוח  ואת זמן חיבור החולה למכונת לב־ריאה. הקטנת זמן חסימת אבי העורקים עשויה למזער את מידת הסיבוכים הקשורים בהליך מסוג זה". פרופ' סהר מוסיף: "המסתם החדשני יאפשר לנו להרחיב את מספר ניתוחי הלב בגישה זעיר פולשנית, הכוללת חתך קטן לעומת ניתוח פתיחת בית החזה".
 
שני גברים, האחד מאשקלון והשני מאילת, עברו בסורוקה את הניתוח בהצלחה. יחד עם פרופ' סהר, בצעו את הניתוח ד''ר מנחם מצא, סגן מנהל המחלקה וד"ר אורן לברן.

המחלקה לניתוחי לב וחזה בסורוקה בראשותו של פרופ' גדעון סהר, היא אחד ממוקדי המצוינות של בית החולים ומגיעים אליה מטופלים מכל רחבי הארץ.
צוות המחלקה עובד בשיתוף פעולה עם קרדיולוגים, עם רופאים מרדימים ועם רופאי ריאות.
מידי שנה מבצע צוות המחלקה לניתוחי לב וחזה כ־650 ניתוחי לב וניתוחי חזה.
רופאי המחלקה, מנתחים בעלי ניסיון רב ומוניטין, מבצעים את הניתוחים בשילוב טכנולוגיה מתקדמת ובסטנדרטים מקצועיים גבוהים מאוד בקנה המידה של מרכזים יוקרתיים בעולם. חדרי הניתוח הינם מן המשוכללים בעולם עם ציוד מתקדם לביצוע ניתוחים מורכבים הכוללים ניתוחים זעיר פולשניים.