כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 24.01.2012

חייו של גבר ניצלו הודות לטיפול בסורוקה

חייו של גבר בן 35 ניצלו הודות לאבחנה מהירה וניתוח חירום שעבר בסורוקה

​שלמה בן זינו, תושב באר־שבע בן 35, חולה סוכרת שסובל גם מהשמנת יתר, התקבל לאחרונה בחדר המיון במרכז הרפואי סורוקה בשל תלונות על כאבים בצוואר, כאבים בבליעה וחום גבוה. בבדיקת CT נצפו אוויר חופשי בצוואר התחתון ובצקת ברקמות הרכות 

חייו של גבר ניצלו הודות לטיפול בסורוקה.jpg 

ד"ר בן-ציון יהושע, מנתח ראש וצוואר בכיר במחלקת אף, אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר בסורוקה: "מקרה כזה יכול להצביע על זיהום עם חיידקים שמייצרים גז - מצב חרום רפואי, או לחילופין על חור בוושט או בקנה שנגרם, בדרך־כלל לאחר טראומה או בליעת גוף זר. במקרה זה לא נמצא סיפור קודם ולכן טיפלו בזיהום".

המטופל נלקח מיד לחדר ניתוח לצורך הטריה וניקוז של מורסה צווארית. לאחר הניתוח החום ירד ובדיקת CTחוזרת הראתה שאמנם התהליך בצוואר השתפר, אולם קיימת התפשטות לכיוון החזה.

בעקבות ממצא זה, הצטרפה לטיפול גם ד"ר יעל רפאלי, מנהלת היחידה לניתוחי חזה.
המטופל נותח כמה פעמיים בצוואר ובחזה במטרה לנקז ולנקות את האזורים המזוהמים ולבלום את התפתחות הזיהום, ובמהלך אשפוזו ביחידה לטיפול־נמרץ קיבל טיפול אנטיביוטי מכווון לחיידק סטפילוקוק זהוב שנמצא במוגלה.

ד"ר יעל רפאלי: "מדובר בזיהום קטלני במיוחד בחולה עם גורמי סיכון של סוכרת והשמנת יתר. במקרה כזה שבו הזיהום מתחיל בצוואר ויורד לבית החזה, מדובר בסכנת חיים של ממש. אחוזי התמותה במצב כזה הם גבוהים ביותר. המטופל עבר מספר ניתוחים ומעקב שוטף של צוות מולטידיספלינרי שכלל רופאי  טיפול־נמרץ, זיהומולוגים, מנתחי אף, אוזן וגרון ומנתחי חזה, ובהתאם לבחינה ולהערכה מחדש של המצב, החלטה על המשך הטיפול ועל צורך בניקוז נוסף".

שלמה בן זינו הצליח להתאושש ושוחרר מבית החולים במצב טוב כעבור שבועיים של אשפוז והיום, כשלושה שבועות לאחר שחרורו מבית החולים, הוא עדיין מטופל באנטיביוטיקה דרך הווריד ללא סימני זיהום.