כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 22.11.2011

לראשונה בישראל:

במרכז הרפואי סורוקה הוקפאה רקמת אשך של ילד צעיר שחלה בסרטן בניסיון לשמר את הפוריות שלו

​הליך חדש, הנמצא עדיין בשלב מחקרי, נותן תקווה לילדים הנזקקים לטיפולים כאלה

 

טיפולים כימותרפיים בחולי סרטן עלולים לפגוע באופן בלתי הפיך במערכת הרבייה של הגוף. חולים מבוגרים שמעוניינים להפוך בעתיד להורים, נוהגים להקפיא זרע לשימוש עתידי לפני תחילת הטיפולים.
אולם, במקרים של בנים צעירים שחלו בסרטן, לא ניתן היה עד היום לשמר את יכולת הפוריות שלהם שכן, בעוד שבנות נולדות כשבגופן מיליוני ביציות, בנים נולדים כשבאשכיהם יש רק תאי אב שבגיל ההתבגרות מתפתחים מהם תאי הזרע.
הליך חדש, הנמצא עדיין בשלב מחקרי, נותן תקווה לילדים הנזקקים לטיפולים כאלה: פרופ' איתן לוננפלד, ד"ר אליהו לויטס וד"ר איריס הר־ורדי  מהיחידה לפוריות והפריה חוץ־גופית סורוקה וחוקרים נוספים, קיבלו אישור מיוחד להקפיא רקמת אשך של ילד חולה סרטן שגופו עדיין לא מייצר זרע.
הילד, כבן 10, חלה בגידול סרטני שמצריך טיפול אגרסיבי מאוד, אשר ברוב המקרים פוגע באופן בלתי הפיך ביכולת הפריון. ההורים והילד הסכימו להליך הרפואי לאחר שקיבלו הסבר על מהות הטיפול ומטרתו.
בניתוח מיוחד שהתבצע לפני תחילת הטיפולים נגד מחלת הסרטן, הוציאו רופאי המחלקה לכירורגיית ילדים פיסות רקמה זעירות המכילות תאי אב שמהם מתפתחים תאי זרע. הפיסות הוקפאו בחנקן נוזלי.
התקווה היא כי בעתיד ניתן יהיה לעשות שימוש ברקמה שהוקפאה באחת משתי שיטות:
• להשתיל אותה בחזרה באשכים, בתקווה ששם יחזרו לתפקד תאי האב שהוקפאו ויתחילו לייצר זרע
• להעביר את תאי האב הליך של הבשלה מחוץ לגוף, ולייצר מהם במעבדה כמויות גדולות של זרע, מבלי להחזיר אותם לגוף. במקרה כזה, יופרה הזרע במעבדה בהליך של הפריה חוץ־גופית ותימנע סכנת התפרצותה מחדש של המחלה
הליך זה בוצע, כאמור, במסגרת מחקר שקיבל אישור מיוחד מטעם ועדת הלסינקי העליונה של משרד הבריאות, הממונה על אישור מחקרים בבני אדם.
בימים אלה נערכים ניסויים בתחום בשיתוף חוקרים מהמחלקה לאימונולוגיה ומיקרוביולוגיה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן־גוריון, בראשותו של פרופ' מחמוד חליחל.
פרופ' איתן לוננפלד: "כיום, יותר ויותר ילדים שלקו במחלת הסרטן שרדו את המחלה ומעוניינים להפוך להורים, ומכאן החשיבות הגדולה של שימור יכולת הפוריות בילדים כאלה. בבנות יש טכניקות שונות שמאפשרות לשמר ביציות לטווח ארוך, אולם בבנים, עד היום לא הייתה למעשה יכולת לשמר את הפוריות ומכאן החשיבות של הטיפול הניסיוני החדש. המדע מתקדם במהירות, ויש לקוות שבעוד 15 או 20 שנה, כשהילד הזה יבריא וירצה להפוך לאב, כבר נוכל להציע לו דרכים להביא לעולם ילדים משלו, מבלי להזדקק לתרומת זרע".