כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 20.12.2011

המדריך המקיף לדימום בהריון

ספר חדש בעריכתו של פרופ' אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה ויו"ר ועדת ההתמחות במרכז הרפואי סורוקה

דימום בהיריון הוא תופעה שכיחה שיכולה לערב עד 20% מההריונות. מדובר בתופעה מדאיגה שאין להקל בה ראש, המאופיינת במכלול הטרוגני של סיבות, גורמי סיכון, טיפולים שונים ובעלת משמעויות קליניות נרחבות.

לאחרונה יצא לאור מדריך שלם ומקיף המחולק לפרקים לפי שבועות ההריון ומפרט את כל הסיבות ההריוניות והלא הריוניות הקשורות בדימום.
בפתיחת הספר מוצגת הגישה הקלינית לדימומים בהריון, הכוללת פירוט של מצבי הדמם במחצית הראשונה להריון: הפלות, הריונות חוץ רחמיים, מחלות אונקולוגיות בהריון.
החלק השני מוקדש לדמם במחצית השנייה להריון וכולל פרקים על לידה מוקדמת, היפרדות שילייה, שיליית פתח, שילייה נעוצה וקרע הרחם.
החלק השלישי מסכם דימומים לאחר לידה וכן טיפול המטולוגי וטיפול נמרץ במצבי דמם מיילדותי.
הספר נכתב ברובו על־ידי מיטב החוקרים בעולם בתחום המיילדות והגינקולוגיה ושותפים לכתיבתו גם רופאי טיפול נמרץ, אונקולוגים והמטולוגים.

פרופ' אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, ערך את הספר שפורסם בהוצאת ספרינגר ויוצא לאור בימים אלה. פרופ' אייל שיינר: "דמם בהיריון הוא תופעה שכיחה התופסת חלק נכבד מהפניות לשירותי הבריאות.  נפל בחלקי הכבוד לערוך לראשונה ספר שעוסק בתופעה על כל הבטיה ומשמעויותיה. הספר יכול להוות מדריך שימושי ויעיל עבור רופאים מטפלים ואנשי הצוות הרפואי בהתמודדות עם מטופלות אלו".

בתחילת חודש ינואר יתקיים באוניברסיטת בן־גוריון כנס ארצי בנושא דימומים בהריון שאותו מארגנת החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה. בכנס ישתתפו מיטב הפרינטולוגים בארץ והוא  מיועד לרופאי נשים ולמיילדות.