כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית נחנך בסורוקה

בימים אלה, נחנך בבית החולים סורוקה מרכז ייעודי לטיפול בנפגעות תקיפה מינית

מרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית נחנך בסורוקה

​מידי שנה מגיעות למרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית באזור הדרום כ־1,700 פניות, שכמחציתן מדווחות כמקרים של אונס ושל גילוי עריות.

כך על־פי נתונים שמסר האיגוד המרכזי לסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית.
עד לפתיחת המרכז, נאלצו נפגעות תקיפה מינית, לנסוע למרכז הארץ כדי לעבור בדיקות מתאימות.
פתיחת המרכז, שנותן מענה לצורך אמיתי שקיים בדרום כבר שנים רבות, התאפשרה בסיועם של משרד הבריאות ושירותי בריאות כללית.

צוות המרכז, שנפתח במרכז סבן למיילדות בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה, כולל רופאות נשים, עובדות סוציאליות ואחיות שעברו הכשרה מקצועית ייעודית בנושאים כגון: רפואה משפטית, תהליכים רגשיים העוברים על הנפגעות, חקירת ילדים וההליך המשטרתי בטיפול בנפגעות.
נפגעות שפונות לחדר המיון בסורוקה וקיים לגביהן חשד כי חוו תקיפה מינית, מלווות לחדר ייעודי שבו מקבלת אותן אחות שמבצעת בדיקות ראשוניות לאיתור חבלות על פני  הגוף.
את הנפגעות - ילדות, נערות או נשים ואת בני המשפחה המלווים, מקבלת עובדת סוציאלית אשר מלווה, מטפלת, תומכת, מוסרת מידע על התהליכים הצפויים ומתכננת את השחרור מבית החולים ויוצרת קשר עם גורמים בקהילה להבטחת רצף טיפולי.
הנפגעות מקבלות טיפול רפואי הכולל מניעת הריון ומניעת מחלות המועברות ביחסי מין. הטיפול ניתן תוך התחשבות במצבן הנפשי הרגיש של הנפגעות ובמהלכו מתבצע  איסוף ותיעוד של ראיות אשר אם הנפגעת תרצה בכך, ישמשו לצורך עבודת המשטרה והפרקליטות. את הטיפול הרפואי מלווה רופא משפטי ובמקרה הצורך מוזעק גם פסיכיאטר בעל הכשרה בתחום.
במרכז מטופלות שתי אוכלוסיות עיקריות: ילדים המטופלים במיון ילדים ונשים המטופלות במיון נשים – בשני המיונים מתבצע הטיפול בחדרים ייעודיים לנושא זה.
ילדים נפגעי תקיפה מינית (עד גיל 18) מטופלים בסורוקה  במסגרת זו משנת 2009. עד כה טופלו בסורוקה יותר מ־ 180 ילדים, שעברו הערכה רפואית בחשד לתקיפה מינית.

ח"כ ד"ר רחל אדטו, ראש שדולת הבריאות בכנסת שהשקיעה מאמצים לפתיחת השירות בסורוקה: "למרות תקוותי כי לא יהיה צורך להשתמש ביחידה החדשה לנפגעות תקיפה מינית בסורוקה, אני שמחה כי לאחר שנים של עבודה מאומצת וארוכה, נפתח בחדר מיון נשים המרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית. התגייסתי לעזור למאמץ לפתיחת השירות לאחר שהזדעזעתי לשמוע סיפורה של בחורה אשר מיד לאחר שנאנסה בבאר שבע, נשלחה במונית להיבדק במרכז הארץ אך נאלצה לשוב לביתה בתחבורה ציבורית וללא תחתונים, אשר נלקחו ממנה כראיה משפטית. כל זה היה נמנע לו היה בדרום הארץ חדר מיון לנפגעי תקיפה מינית. פתיחת מרכז ייחודי וחשוב זה בסורוקה הינו פינה נוספת של מצוינות בבית החולים. אין לי כל ספק כי המעבר לבניין מרכז סבן למיילדות והשירות אותו אנו חונכים היום, הינם תוספת חשובה הן לבית החולים, הן לצוות המקצועי והמסור ובעיקר לתושבי הדרום".

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה הדגיש את הצורך האמיתי בשירות זה באזור הנגב: "למרות חבלי הלידה הקשים והארוכים, אני בהחלט יכול לומר היום שהטיפול בנפגעי תקיפה מינית בסורוקה, הן למבוגרים והן לילדים הוא טיפול מיטבי וחשוב. הצוותים עברו הכשרה מיוחדת תוך מתן דגש לרגישות של המטופלים שחוו טראומה גופנית ורגשית לא פשוטה. אני מודה לכל הגורמים שסייעו לנו בפתיחת השירות".

אליה עוזיאל, מנהלת השירות הסוציאלי במרכז הרפואי סורוקה : "ארוע של תקיפה מינית הינו חוויה טראומטית קשה לנפגעת אשר לו השלכות פיזיות, רגשיות ונפשיות קשות. להתערבות ולטיפול בשלב האקוטי ערך רב ליכולת ההתמודדות עם הפגיעה. אני מברכת על פתיחת המרכז ועל כך שנשות הנגב יזכו לקבל הטיפול הרפואי והפסיכו־סוציאלי השלם כאן במרכז הרפואי סורוקה מבלי להטרטר למרכז הארץ במצב רגשי ופיזי כה קשה".

ד"ר איריס שהם, רופאה בכירה בחדר לידה שמטפלת בנפגעות תקיפה מינית בסורוקה: "אני גאה על הזכות להיות חלק מאוסף מופלא של אנשים, שנבחרו ב"פינצטה" לצורך עבודת הקודש הזו. מדובר בצוות נדיר באיכויותיו שעובד בהרמוניה וכל זאת לטובת המטופלות הנמצאות בתהום הנשיה".

מיכל רוזין, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: "מתוך ניסיון ארוך שנים של טיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אנו יודעות לומר כי נפגעות הפונות למרכזי הסיוע בסמוך לאירוע התקיפה המינית מצויות לרוב במצב של פגיעה פיזית ונפשית קשה. טיפול רב מערכתי, שניתן בסמוך לזמן הפגיעה ומרכז את כל השירותים הרפואיים, הסוציאליים והמשפטיים בכתובת אחת, עשוי להקל על ההתמודדות עם הפגיעה. אנו מברכות על שיתוף הפעולה בין מרכזי הסיוע והצוות המקצועי בבית חולים סורוקה, ומאמינות  שטיפול הולם על ידי צוות מיומן, סביבה תומכת ורגישות למצבן של הנפגעות, יאפשר מענה איכותי ויעיל לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית".