כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 19.06.2012

עלותו של המכשיר שהוא מהמתקדמים בישראל, נאמדת בכשלושה מיליון דולר

מכשיר MRI חדיש נחנך בסורוקה

מכשיר MRI חדיש נחנך בסורוקה

​המכשיר מאפשר לחוקרים מבט חיוני אל תוך המוח ויתרום לקידום הרפואה ולשיפור הטיפול בתושבי הנגב

 

מכשיר MRI, מהמתקדמים בארץ, נחנך אתמול במרכז לחקר דימות המוח שבמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ובאוניברסיטת בן־גוריון. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשלושה מיליון דולר, יאפשר לחוקרים מבט חיוני אל תוך המוח וייתרום לקידום הרפואה ולשיפור הטיפול בתושבי הנגב

במעמד ח"כ הרב יעקב ליצמן - סגן שר הבריאות,  מר אלי דפס - מנכ"ל כללית,  פרופ' רבקה כרמי - נשיאת אוניברסיטת בן־גוריון, ד"ר מיקי שרף - מנהל המרכז הרפואי סורוקה ומר רוביק דנילוביץ - ראש עיריית באר־שבע נחנך אתמול מכשיר MRI משוכלל במרכז לחקר דימות המוח בבאר־שבע.

המכשיר מדגם INGENIA  T3 של חברת פיליפס, שעלותו נאמדת בכשלושה מיליון דולר (שני מיליון דולר המכשיר ומיליון דולר הבינוי), הוא מכשיר ה־MRI השני בסורוקה, פרי מיזם משותף לחוקרים ולרופאים מהמרכז לחקר המוח באוניברסיטת בן־גוריון בנגב ובסורוקה.

מדובר במכשיר MRI מהמתקדמים הקיימים כיום בארץ, ורכישתו התאפשרה הודות למימון משותף של שירותי בריאות כללית ושל המרכז הרפואי סורוקה,
והודות לתרומתם של הארווי ומירי כץ מהעיר יוסטון בטקסס, של ג'ייקוב שוחט מאיווה בניו־ג'רזי, של קרן סקירבול בניו־יורק ושל שוחרי אוניברסיטת בן־גוריון במחוז טקסס.

סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן  ברך את בית החולים סורוקה, את אוניברסיטת בן־גוריון ואת העיר באר־שבע על קידום פרויקט המחקר למען הרפואה בישראל ואמר: "חנוכת ה־MRI בסורוקה ממשיכה את המהלך שעליו הכרזנו להסדיר MRI לכל בתי החולים בישראל, תוך מתן עדיפות לפריפריה. הדבר יביא לשיפור המערך הרפואי בנגב בכלל ובבאר־שבע בפרט".

מר אלי דפס, מנכ"ל כללית: "התשתיות, הבינוי והציוד בבית חולים מאפשרים לצוותים הרפואיים והאחרים לתת את הטיפול המיטבי. התשתיות הנמצאות כיום בסורוקה הן מן המתקדמות והטובות שקיימות בארץ. הכללית השקיעה לאורך השנים בסורוקה תוך ראייה לטווח הארוך. אני מברך על שיתוף הפעולה המקצועי ההדוק בין אוניברסיטת בן גוריון למרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בכלל וגם במיזם חשוב זה בפרט".

פרופ' רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן־גוריון: "מדובר במחקר רב־תחומי ובין־תחומי שבו מעורבים רופאים, חוקרים מתחום מדעי העצב, פסיכולוגים וחוקרים מתחום מדעי ההתנהגות. הפרויקט הזה מבטא באופן מובהק את חשיבות הקשר רב השנים שבין האוניברסיטה למרכז הרפואי סורוקה ושירותי בריאות כללית לטובת שני הצדדים, לטובת תושבי הנגב ולטובת עולם הרפואה בכלל".

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "הכנסת מכשיר MRI נוסף, מהמתקדמים שיש כיום בארץ, היא חלק מתהליך של הכנסת טכנולוגיות חדישות בבית החולים. מכשיר זה יאפשר מחקר בתחום המוח ברמה גבוהה, תוך שימור חוקרים ורופאים מובילים. אין ספק שמכשיר זה ישרת את תושבי הנגב בכל הנוגע לבדיקות מורכבות וייחודיות".

מוסיף ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה: "מדובר במערכת הדיגיטלית המובילה בתחומה בארץ ובעולם שמבוססת על טכנולוגיה חדשה המאפשרת המרה של האות האנלוגי שהגוף משדר למידע דיגיטלי מיד עם יציאתו מהגוף. הודות לטכנולוגיה זו, מתאפשר שיפור משמעותי באיכות התמונה המתקבלת ובמהירות סריקה מוגברת, בהשוואה למערכות MRI אנלוגיות".

"המכשיר, מהמתקדמים הקיימים כיום בארץ, מאפשר הדמיה של מבנים אנטומיים ברמת דיוק גבוהה במח האדם ויאפשר הן שיפור משמעותי ביכולת האבחון הרפואי של מחלות שכיחות והן מחקר מתקדם בהבנת הסיבות למחלות אלו. מחקרים משותפים לחוקרים ורופאים משני המרכזים מתמקדים בהבנת הבסיס, פיתוח אמצעי אבחון טיפול חדשים למחלות שכיחות כשבץ מוחי, מחלת אלצהיימר, אפילפסיה ואוטיזם" אומר פרופ' אלון פרידמן, יושב ראש מרכז זלוטובסקי למדעי העצב באוניברסיטת בן־גוריון בנגב.
פרופ' פרידמן הוא חבר בוועדת ההיגוי של המרכז לדימות המוח באוניברסיטה הכוללת, מלבדו, את ד"ר גליה אבידן, ד"ר אילן שלף ופרופ' אבישי הניק.

מיטת הבדיקה במערכת MRI זו, כוללת סליל אחורי מובנה לדימות כל הגוף עד אורך של 200 ס"מ וסליל גוף קדמי המכסה אורך של עד 60 ס"מ, שבאמצעותם ניתן לבצע כ־70% מהבדיקות ללא צורך בחיבור וניתוק של סלילים נוספים. עובדה זו משפרת את תהליך העבודה לנוחותם של הנבדקים וצוות המפעילים ומקצרת את משך הבדיקה. בזכות הטכנולוגיה והארכיטקטורה הדיגיטלית של הסלילים, ניתן לייעל את הסריקות כך שמרוויחים גם רזולוציה גבוהה וגם סריקות מהירות.

יחידת ה־MRI במכון הדימות בסורוקה היא היחידה מסוגה בנגב ומבוצעות בה כ־14,000 בדיקות בשנה בחלקי גוף שונים למבוגרים, לילדים ולעוברים.
בדיקות אלה מתבצעות על־ידי טכנאים בראשותו של מר דוד שושן - הרנטגנאי הראשי בסורוקה.