כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על השפעת סטרס על פוריות הגבר - 6.6.18

חוקרי המרכז הרפואי סורוקה מצאו כי פוריות הגבר הישראלי נפגעה במהלך מבצע צוק איתן

בקיצור

1.

מתח נפשי ידוע כגורם שמשפיע לרעה על פוריות, אך אין מחקרים רבים על השפעת מתח נפשי על איכות הזרע.

2.

הזרע הגברי משתנה עם הזמן ומושפע מהרבה גורמים סביבתיים אפילו מעונות השנה. לסטרס ממושך, כמו בתקופת מלחמה, יכולה להיות השפעה על איכות הזרע יותר מאשר סטרס במשך ימים ספורים.

3.

חוקרי סורוקה מצאו שב-37 אחוז מדגימות הזרע שנלקחו בזמן של מתח בטחוני נמדדה תנועה פרוגרסיבית נמוכה (תנועתיות זרע נמוכה), לעומת 30 אחוז מדגימות הזרע ברגיעה.

ד"ר אליהו לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בסורוקה ומנהל בנק הזרע: "לסטרס ממושך כמו בתקופת מלחמה, יכולה להיות השפעה על איכות הזרע יותר מאשר סטרס של ימים ספורים"

המחקר, שנערך על אלפי דגימות זרע במרכז הרפואי סורוקה, השווה בין דגימות זרע שנלקחו בתקופת המבצעים הצבאיים צוק איתן ועמוד ענן לעומת תקופות שגרה.
המחקר כלל דגימות זרע שנאספו בשנים 2009 - 2017 והשווה בין 659 דגימות זרע שנלקחו בתקופת המבצעים או בחודשיים שאחריהם לעומת 10,536 דגימות שנלקחו בתקופות רגיעה.
גיל הנבדקים הממוצע עמד על 32, ו-44 אחוז מהם עשנו. דגימות הזרע שנבדקו לא נלקחו מסיבה של בעיית פוריות אצל הגבר. כמו כן, לא היה שוני בגיל ממוצע, עישון או BMI בין הנבדקים.

נמצא כי ב-37 אחוז מדגימות הזרע שנלקחו בזמן של מתח בטחוני נמדדה תנועה פרוגרסיבית נמוכה (תנועתיות זרע נמוכה), לעומת 30 אחוז מדגימות הזרע ברגיעה.
באופן כללי הסיכוי של דגימת זרע שנלקחה בתקופת מתח ביטחוני לסבול מתנועתיות חלשה, היה גבוה ב-47 אחוז.
 

ד"ר אליהו לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בסורוקה מנהל בנק הזרע ומעורכי המחקר מסביר: הסברה שלנו הייתה שגם גבר שלא נמצא בחזית, אלא רק בטווח האזעקות חווה סטרס לאורך היום. גילינו להפתעתנו שיש קשר בין המצב הביטחוני לספירות הזרע עצמן, שנמצאו פחות איכותיות. תנועת הזרע נחלשה בצורה משמעותית סטטיסטית. ירידה בתנועת הזרע עשויה להתבטא גם בירידה ביכולת של הזרע להפרות את הביצית, ולכך נדרש מחקר נוסף".

המחקר הוצג בכנס השנתי של איל"ה - האיגוד הישראלי לרפואת פוריות וד"ר יובל מיזרקלי שותף לו.