כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 09.04.2018

שיעורי זיהום נמוכים ביחידות לטיפול נמרץ - 9.4.18

על פי נתוני משרד הבריאות: הישגים מרשימים ליחידות לטיפול נמרץ בסורוקה בשיעורי זיהומים נמוכים, גם במהלך השנה החולפת

בקיצור

1.

על פי הנתונים של היחידה הארצית למניעת זיהומים, המרכז הרפואי סורוקה מציג הישגים מרשימים בשיעורי הזיהומים ה"נמוכים" שלו ביחידות לטיפול נמרץ, ושומר על מגמה זו לאורך השנים.

2.

זו השנה השנייה שבה משרד הבריאות מציג נתונים של אלח דם, זיהום שמקורו בצנתר מרכזי שמוחדר דרך העור לכלי דם למטופלים המאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ.

3.

באמצעות צנתר זה מקבל החולה תרופות, נוזלים, דם ומזון. הדו"ח מתייחס לשנת 2016.

פרופ' אברהם בורר, מנהל היחידה למניעת זיהומים בסורוקה ומנהל הפורום למניעת זיהומים בכללית: "מדובר באחד האתגרים הגדולים במערכות בריאות בעולם ובארץ. היכולת להגיע להשגים טובים, תלויה בהשקעה הולמת בתשתיות, בציוד ובכח אדם, יחד עם הטמעת הנהלים והגברת המודעות בקרב אנשי צוות."

במרכז הרפואי סורוקה מתבצעת פעילות ענפה ומובנית בתחום מניעת זיהומים על ידי צוות היחידה למניעת זיהומים בראשותם של פרופ' אברהם בורר ורונית נתיב, המובילים גם את פורום מניעת זיהומים בחטיבת בתי החולים בכללית.

פרופ' אברהם בורר: "תנאי מפתח להישגים הוא השקעה הולמת בתשתיות, בציוד ובכח אדם מתאים שיאפשרו יישום ההמלצות וההנחיות של היחידה למניעת זיהומים. שיתוף פעולה הדוק של המחלקות בבית החולים עם היחידה למניעת זיהומים נרכשים ואפס סובלנות כלפי סטייה מנוהלי עבודה , הם שמביאים בסופו של דבר להישגים טובים במניעת זיהומים. היכולת להמשיך ולשמר את אותם הישגים טובים היא תוצר של עבודה קשה ויומיומית הכוללת כאמור הקפדה יתרה על הנחיות העבודה ועל ההמלצות הבינלאומיות".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "אם צריך לשים את האצבע על הנקודה המרכזית שמייחדת את האסטרטגיה של סורוקה בנושא הלחימה בזיהומים, זו המסירות של הצוותים המטפלים ביחידות לטיפול נמרץ וההקפדה שלהם על החוקים כעל קוצו של יוד, ולצד אלה הפתיחות לבקרה באופן שוטף על ידי צוות היחידה למניעת זיהומים. היכולת לקחת את הממצאים שעולים מתוך הבקרה ולהפכם באופן קבוע לתכנית התערבותית שמטרתה לצמצם עוד ועוד את שכיחות הזיהומים, היא המקור להצלחה".​