כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

ניתוח מציל חיים בסורוקה - 26.7.17

ניתוח מציל חיים של הוצאת גידול ופעולה כירורגית נדירה של החלפת הווריד הנבוב התחתון בוצעה במרכז הרפואי סורוקה

מימין: מלי ממן, אחות אחראית כירו א', פרופ' סולי מזרחי, סרגיי יוספה, פרופ' יצחק אביטל, גלינה וייס, אחות ולירז מרדכי עו"ס במחלקה

בקיצור

1.

סרגי יוספה - חולה אונקולוגי מבאר-שבע, שסבל מגידול מפושט וגדול מאוד בחלל הבטן, עבר ניתוח מורכב ומציל חיים להוצאת הגידול.

2.

הניתוח עבר בהצלחה רבה וסרגיי שוחרר לביתו כעבור מספר ימים.

3.

סרגי יוספה: " אני מודה לכל הצוות הרפואי על המקצועיות והטיפול המסור שקיבלתי. אני שמח שצוות כל כך מיומן ואיכותי טיפל בי והתמזל מזלי שפרופ' אביטל ניתח אותי. אני מרגיש טוב על אף הניתוח המוורכב שעברתי".

סרגיי יוספה, חולה אונקולוגי שסבל מגידול מפושט וגדול מאוד בחלל הבטן, עבר ניתוח מורכב להוצאת הגידול שחדר לתוך הוורידים הכליתיים והווריד הנבוב התחתון (venae cavae).
הגידול תפס את רוב החלל ודפנות הורויד הנבוב התחתון לפני כניסתו לאיזור הכבד, והתפשט לעורק המרכזי שמספק דם לכל אברי הבטן ( SMA ) ולוורידים נוספים שמנקזים את הדם מאברי הבטן.
הווריד הנבוב התחתון הוא אחד משני כלי הדם הוורידיים העיקריים המנקזים דם מוחזר מכל רקמות הגוף לתוך הלב. העלייה הימנית בלב מעבירה את הדם המוחזר שקיבלה לחדר הימני, ומשם הוא עובר דרך ארבעה עורקים עיקריים לחימצון בנאדיות הריאה.
הגידול שממנו סבל סרגיי בחלל הבטן גרם לפגיעה חלקית של הניקוז הוורידי של פלג הגוף התחתון ולפגיעה בניקוז הוורידי של הכליה הימנית.
למרות הסיכון הכרוך בניתוח מורכב להוצאת גידול מסוג זה, סרגיי הוכנס לחדר ניתוח בסורוקה לפעולה נדירה ומצילת חיים של חיבור קבוע של שתל מלאכותי והוצאה שלמה של הגידול כולל החלק התפוס של הווריד הנבוב התחתון והפרדתו מהעורק המרכזי ( SMA ).

לקראת הניתוח נעשתה הכנה מקיפה שכללה היערכות של צוות המחלקה לכירורגית לב חזה למקרה שבו במהלך הניתוח ידרש לנתב את הדם הוורידי מפלג הגוף התחתון דרך משאבה חיצונית ולדלג על האיזור שבו צריכים לכרות חלק של הווריד הנבוב ולשמור על המשכיות ההחזר הוורידי.
בסופו של דבר לא נדרשה פעולה כזו והגידול הוצא עם כריתה מלאה של הקטע התפוס בווריד הנבוב התחתון. 

פרופ' סולי מזרחי, מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "בשל ההיצרות הקשה של הווריד, שדרכה לא יכול להיות מנוקז הדם מפלג הגוף התחתון של הגוף ובמקביל בשל הצורך לשמור על החזר ורידי של הכליה הימנית לתוך הווריד הנבוב, בוצעה פעולה נדירה ומצילת חיים של חיבור קבוע של שתל מלאכותי  (גראפט -  צינור העשוי מגורטקס בקוטר של 14 מ"מ) שחובר לווריד הנבוב לפני איזור ההיצרות הקשה".

פרופ' יצחק אביטל, מומחה בכירורגיה אונקולוגית, הפטוביליארית, לבלב, HIPE ומנהל מרכז הסרטן בסורוקה מוסיף: "פעולה זו יצרה קטע של וריד נבוב תחתון שבנוי משני צינורות, האחד טבעי וצר המשמש כווריד כליתי והשני מלאכותי ורחב. בכך התאפשרה הוצאה מלאה של התהליך הגידולי שממנו סבל המטופל. תפקודה של הכליה הימנית שנותרה לו נשמר ונמנעה יצירת בצקת קשה של פלג הגוף התחתון שהיתה עשויה להיגרם אילו הושארה היצרות הווריד הנבוב ללא הניקוז המלאכותי". 
 

 ​