כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 26.06.2018

ניתוח מורכב ומציל חיים בילד בן שש - 26.6.18

צוות רב-מקצועי בהובלת מערך פה ולסת בסורוקה, ניתח לאחרונה את יהונתן אשכנזי בן השש מאופקים

מימין: יהונתן והוריו, פרופ' אלדד זילברשטיין מהנהל היחידה לשחזור פנים, ד"ר בר דרומא, ד" פסיס וד"ר אלגייב ממערך פה ולסת

יהונתן סבל בשנתו מדום נשימה בדרגה קשה שהדיר שינה מעיני הוריו במשך כמה שנים, ונבע ממבנה אופייני של הפנים והלסת הנובע מאכונדורפלזיה – הסוג הנפוץ ביותר של גמדות.

לאחרונה עבר יהונתן, ניתוח מורכב ומציל חיים שביצע צוות רב-מקצועי בהובלת רופאי מערך פה ולסת בסורוקה שכללו את: ד"ר נבות גבעול, מנהל מערך פה ולסת, ד"ר איתן בר דרומא וד"ר נתן אלגייב רופאים בכירים במערך פה ולסת, פרופ' אלדד זילברשטיין, מומחה בכירורגיה פלסטית, ד"ר לירן שטילר, מומחה באף אוזן וגרון , ד"ר סרגי סרגרוצוב, רופא בכיר במחלקת הרדמה וצוות חדר ניתוח.

במשך שנים נאלץ יהונתן לעבור סדרת ניתוחים שבהם ניתוח של הסרת אדנואידים ושקדים בשלב הראשון ולאחריו תוכנן לעבור פיום קנה - ניתוח שבו יוצרים חור בקנה הנשימה ובעור הצוואר ומחדירים צינור אל תוך קנה הנשימה המקשר אותו עם האוויר שבחוץ כדי לאפשר לנשום באופן תקין ולמנוע את ירידת רמת החמצן בדם. ניתוח מסוג זה כרוך בסיכונים בטווח הארוך וביניהם פגיעה ביכולת הדיבור ובאפשרות ההזנה דרך הפה.

לאחר ישיבות מרובות של צוות המומחים במרכז הרפואי סורוקה, הוחלט לבצע את הניתוח המורכב שנמשך שעות ובו מקודמות שתי הלסתות על מנת לפתוח ולהרחיב את נתיב האויר. הניתוח בוצע בשיטת אילזורב, שלפיה מבוצעים שברים מבוקרים בגולוגלת ובלסתות ובאמצעות מתקנים מיוחדים מאריכים את הפנים ומקדמים אותם באופן הדרגתי ומבוקר. לפני הניתוח בוצע תכנון ממוחשב של הניתוח ונקבע מיקומם של ההתקנים למתיחת הפנים באמצעות התקנים (דיסטרקטורים) יעודיים המחוברים לפנים ולסתות שאותם יש להפעיל על בסיס יומיומי כדי לקדם את הפנים והלסת.

אווה ובן אשכנזי, הוריו של יהונתן מודים בהתרגשות: "אנו מודים מכל הלב לצוות הרפואי של מערך פה ולסת בסורוקה, לד"ר נבות גבעול וד"ר איתן בר דרומא , לד"ר לירן שטילר ולכל הנוגעים בדבר על הטיפול החם, המסור והכי חשוב - המקצועי שהעניקו לבננו, על החששות שדאגו להפיג ועל שיתוף הפעולה.
הצוותים עשו מעל ומעבר בשביל בננו יהונתן. תודה על הסבלנות הרבה. מלאכתכם קודש! הענקתם לבננו חיי איכות. אין ספק שאתם צוות למופת וגאווה. לא בחסד כי אם בזכות!".

ד"ר איתן בר דרומא, רופא בכיר במערך פה ולסת בסורוקה: "התהליך המורכב שאותו עבר יהונתן כלל תכנון מוקפד של כל החיתוכים ובניית סרגלי חיתוך ללסת התחתונה, בניית מודלים והדמיות ממוחשבות על מנת לבצע את הפרוצדורה הייחודית והמורכבת. התהליך כלל ישיבות מרובות של צוות מומחים מתחומים שונים לתכנון הפרוצדורה המורכבת שעברה בהצלחה. יהונתן סבל מכ-22 אירועיי דום נשימה , באמצעות מתיחת עצמות הפנים גרמנו להרחבת דרכי הנשימה העליונות ואירועי דום הנשימה מהם סבל הופחתו כמעט לגמרי והוא חש בטוב".