כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מפגש מיוחד לחיזוק סורוקה בכנסת ישראל - 19.7.16

במפגש מיוחד שהתקיים בכנסת ישראל בראשותו של ח"כ מאיר כהן עלתה לדיון החלטת הממשלה מספטמבר 2014 לחיזוק מידי של המרכז הרפואי סורוקה, בתוספת של 118 מיטות - 98 כלליות ו-20 לשיקום. למרות שההחלטה התקציב טרם הועבר לסורוקה.

מימין: ד"ר אהוד דודסון מנהל סורוקה, סגן יו"ר הכנסת ח"כ מאיר כהן, הרב יעקוב ליצמן שר הבריאות, אלי דפס מנכ"ל כללית

בקיצור

1.

במפגש הועבר בשידור חי, ניתוח מוח מורכב מחדר הניתוח בסורוקה לכנסת.

2.

דניאל פיש שנפצע קשה בצוק איתן ורופאי סורוקה הצילו את חייו שיתף את הנוכחים בסיפורו המרגש.

3.

בתום המפגש התקיים דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת בנושא מוכנות סורוקה למערכה הבאה ברצועת עזה.

במפגש השתתפו:

שר הבריאות יעקב ליצמן, ח"כ יעקב מרגי, ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ אלי אלאלוף, ח"כ יעל גרמן, ח"כ דב חנין, ח"כ יפעת שאשא ביטון, מנכ"ל כללית אלי דפס, סמנכ"ל כספים של כללית אלי כהן, מנהל המרכז הרפואי סורוקה ד"ר אהוד דודסון, ראשי רשויות בנגב, נציגי מועצת הנגב, עובדי בית החולים ואורחים נוספים.

כנסת 1.jpg 

מדברי המששתתפים:

ד״ר אגי גולן מנהלת הפגיה בסורוקה: ״הצוות שלי ואני, כמומחים עולמיים לפינוי פגים תחת טילים מתריעים - במערכה הבאה ימותו פגים, במידה ולא תוקם פגיה ממוגנת בביית החולים״.
שר הבריאות יעקב ליצמן: "חשיבות סורוקה גבוהה מאד למדינת ישראל. למרות שהכספומט לא נמצא אצלי אלא במשרד האוצר, נמצא את הדרך לחזק את סורוקה״.
ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "ההחלטה שהתקבלה בממשלה בספטמבר 2014 לחיזוק סורוקה, לא יושמה. יש לדאוג לחיזוק סורוקה לאלתר".
אלי דפס, מנכ״ל כללית: ״כללית מחזיקה בסורוקה כנכס יקר וכיהלום שלצערי לא עושים בו שימוש בהיקף הראוי."
ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "תושבי הנגב תלויים בסורוקה, יש צורך במשאבים נוספים כדי לתת מענה למצוקתם".
אלי דפס מנכ״ל כללית: ״אין קשר בין תקציבי הפיתוח שמועברים לכללית ע"י משרד הבריאות לתקצוב תוספת המיטות לסורוקה. הדיון על סורוקה הוא חלק ממכלול שלם על דיון של רפואה בפריפריה. כללית מחזיקה בסורוקה כנכס יקר וכיהלום שלצערי לא עושים בו שימוש בהיקף הראוי. ברגע שתהיה הכרזה על כך שסורוקה יקבל משאבים להפעיל את ביה״ח במשמרת שניה זו תהיה הצלחה. האוכלוסייה בנגב רוצה לקבל את הרופאים בסורוקה ולא במקומות אחרים״.
שר הבריאות יעקב ליצמן: ״חשיבות סורוקה גבוהה מאד למדינת ישראל. למרות שהכספומט לא נמצא אצלי אלא במשרד האוצר, נמצא את הדרך לחזק את סורוקה״.
ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "בי"ח סורוקה בבאר שבע הוא אחד העוגנים החזקים ביותר שיש בנגב. מדובר בבית חולים שמשרת יותר ממיליון איש ומספק לא רק מענה רפואי ברמה הגבוהה ביותר, אלא גם כמרכז מחקר רפואי מוביל. בית החולים סורוקה מילא תפקיד מרכזי במערכה של צוק איתן והציל את חייהם של חיילים רבים. כתושבת ערד, אני גאה שיש בנגב בית חולים מתקדם שכזה. תודה רבה לח"כ מאיר כהן ולמארגני הכנס, וכמובן לד"ר אהוד דודסון מנהל בית החולים והצוותים הנפלאים שיש בסורוקה.
ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "תושבי הנגב תלויים בסורוקה, יש צורך במשאבים נוספים כדי לתת מענה למצוקתם. תושבי האזור נאלצים להמתין זמן ממושך לניתוחים ולפרוצדורות רפואיות ומצפים מאתנו לתת מענה. חדר המיון בסורוקה הוא העמוס בארץ עם מספר הפניות הגבוה ביותר. אנו דורשים מהממשלה ליישם את החלטתה ולהעביר את המשאבים הייעודים לסורוקה. סורוקה הוא בית חולים מוביל בארץ המהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל, וכדי שימשיך להיות כזה יש לחזקו לאלתר באמצעות העברת המשאבים כפי שהוחלט".
 יוהאן אטלן מנכ״ל מועצת הנגב: "הקמת בית חולים שני בנגב הוא חיובי מאוד. יחד עם זאת זה ייקח זמן וזאת שערורייה שיש דו"ח של משרד הבריאות הקובע שיש לחזק את סורוקה ב - 280 מיטות ומתוכו הוחלט לצמצם ל – 118 מיטות בהחלטת ממשלה ולבסוף ההחלטה לא מיושמת. מדובר בלעג לרש. במקום לעשות הכל כדי שההחלטה תיושם, לא נעשה דבר בעניין על ידי משרדי האוצר והבריאות״.
 מאיר כהן סיכם את הדיון: ״למדנו היום על החוזקות של סורוקה ועל היותו בי״ח מוביל. נדאג לכך שמהמפגש שהתקיים תצא תכנית עבודה".
מוסיף ח״כ מאיר כהן: ״וועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת החליטה לקיים פגישת עבודה עם משרד האוצר, משרד הבריאות וכללית לגבי הכסף שהובטח בהחלטה 2025 וליישם אותה כבר ב2016 כפי שהתחייבה הממשלה״.
סיכם גם ד״ר אהוד דודסון: "אני מודה לחברי הכנסת ובראשם לח״כ מאיר כהן ולראשי רשויות שהגיעו למפגש והביעו תמיכה. שני הנושאים המרכזיים שעומדים על הפרק:1. תוספת מיטות ומחלקות כפי שהוחלט 2. הקצאת מקורות להפעלת חדרי ניתוח בשעות אחה״צ. אנחנו מסוגלים לקצר בצורה משמעותית את התורים. אם נקבל המקורות כדי לקצר תורים נחולל מהפך בשירות הרפואי שניתן בנגב".