כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

ניתוח להשתלת כליה מבן לאביו - 1.8.17

בשבוע שעבר בוצעה בהצלחה במרכז הרפואי סורוקה השתלה כליה שבן תרם לאביו

הצוות ההשתלה עם המושתל ובנו התורם

בקיצור

1.

על פי נתוני המרכז הלאומי להשתלות בינואר 2017, מנתה רשימת הממתינים הארצית להשתלת כליה 847 איש.

2.

מערך ההשתלות בסורוקה נותן מענה מקיף לצרכי המטופלים בתחום השתלות הכליה ומבוצעות בו השתלות כליה הן מתורמים נפטרים והן מתורמים חיים.

3.

תרומת איברים מתורם חי מאפשרת הצלת חיים ושיפור דרמטי באיכות חיים של קרוב משפחה או של בן אדם אחר.

ממדוח אלעטאונה, תושב חורה נשוי ואב לשבעה, שסבל מאי ספיקת כליות וטופל בדיאליזה בסורוקה במשך יותר משנה, עבר בהצלחה השתלת כליה שתרם לו בנו דאעש.
למרות מחלותיו המורכבות של המטופל, הוא הוכנס לחדר ניתוח בסורוקה לפעולת ההשתלה לאחר שדאעש עבר ניתוח להסרת הכליה שתרם לאביו.
לקראת הניתוח, נעשתה הכנה מקיפה הכוללת הערכות של צוות מערך ההשתלות בסורוקה ובהשתלה נטלו חלק צוותים רבים: ויקטוריה סימון מתאמת השתלות כליה בסורוקה, הכירורגים המשתילים, נפרולוגים, אורולוגים, צוות המרדימים וההתאוששות, אחיות חדר ניתוח ומחלקה ועובדים סוציאלים.
הניתוח עבר בהצלחה רבה וממדוח ודאעש שוחררו לביתם זמן קצר אחרי הניתוח.
 

ד"ר עבד אבו גנים, מומחה בכירורגיה שביצע את השתלת הכליה בשבוע שעבר : "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות.אנו עדים לעלייה בכמות התורמים החיים בכל המגזרים ומקווים שכמות זו תגדל. לעלייה במודעות הציבור לחשיבות של תרומות האיברים ולטכניקה הרפואית הלפרוסקופית שבה מבוצעת ההשתלה, יש חשיבות בהגדלת כמות התרומות".


ד"ר עסלי מורד סגן מנהל המחלקה האורולוגית בסורוקה: "לתרומת כליה מתורם חי יתרונות משמעותיים, שהבולט בהם הוא שהתורם לא צריך להמתין לתרומה ברשימת ההמתנה ושניתן לבצע את ההשתלה באופן מתוכנן ולהבטיח תנאים אופטימליים לביצועה. כמו כן הזמן בין נטילת הכליה מהתורם וההשתלתה קצר יותר, מה שמאפשר קליטה טובה יותר ושרידות מתמשכת יותר מבהשתלת כליה מנפטר".

פרופ' סולי מזרחי מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "תרומת הכליה שהתבצעה בבית החולים היא דוגמה לניתוח מוצלח על אף מחלותיו המורכבות של המטופל. ברור יסודי, מלא ומקיף והכנה כוללנית מוקדמת סייעו באופן משמעותי למקבל הכליה לעבור את הניתוח בצורה מוצלחת וללא קשיים". 

ממדוח אלעטאונה: "אני רוצה להודות לכולם על הטיפול המסור והמקצועי. אני גאה מאוד בד"ר עבד אבו גנים ובד"ר עסלי מורד על זה שהם חלק חשוב במערך ההשתלות בסורוקה ועושים מלאכתם נאמנה ביחד עם פרופ' מזרחי, פרופ' יוסף חביב וכל הצוות הרפואי והסיעודי שיש לו חלק בהצלחת הניתוח שלי".