כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 13.05.2018

מרתון קנגורו 2018 בסורוקה - 13.5.18

צוות הפגייה בסורוקה משתתף במרתון בין-לאומי לעידוד הנקה בשיטת אמא קנגרו – Kangaroo Mother Care

בקיצור

1.

שיטת אמא קנגורו היא שיטת טיפול באמצעות מגע העור של ההורה עם עור התינוק כשהתינוק מוצב אנכית על חזה האם או האב.

2.

השיטה הוכחה כבעלת השפעה חיובית רבה על תחומים שונים בחיי התינוק, לטווח הקצר והארוך.

3.

מהשבוע ולמשך שבועיים, ישתתפו אנשי צוות הפגייה ויועצות ההנקה בסורוקה במרתון בין-לאומי לעידוד הנקה בשיטת אמא קנגורו - Kangaroo Mother Care.

צוות הפגייה, בהובלתה של שלומית דאדון - סגנית מנהלת הסיעוד ויועצת הנקה מוסמכת, חרט על דגלו את החזון לאמץ את שיטת אמא קנגורו כטיפול שגרתי וסטנדרטי כמו במוסדות רבים בעולם המטפלים בתינוקות. 
לשיטה השפעה משמעותית על עידוד וסיוע להנקה, היא מתייחסת לטיפול כמעט רציף של האם או האב וכוללת מספר מרכיבים כמו: מגע עור בעור, הנקה בלעדית, תמיכה בקשר עם התינוק. הטיפול בשיטה כולל פגים קטנים מאוד ברמות טיפול מורכבות ביותר. צוות הפגייה המיומן תומך בכל ההורים גם כשמדובר בפגים מונשמים במשקל נמוך מאוד עד 500 גרם. 

זו השנה השישית שבה מתקיים בעולם מרתון קנגורו. בחמשת השנים האחרונות הביא המרתון לעלייה של 100% בשעות קנגורו מ-600 שעות ל-1234 שעות קנגורו שבועיים. השנה עומד האתגר על 1234 שעות קנגורו בשבועיים. הפגייה בסורוקה נוטלת חלק ומשתתפת במאמץ זה.

היחידות לטיפול בתינוק ופג במרכז הרפואי סורוקה בהנהלתה של ד"ר אגי גולן, הן מרכז ידידותי לאם ולתינוק. הצוותים המטפלים ביחידות כוללים אנשי מקצוע רבים, בעלי ניסיון רב בטיפול בפג וביילוד החולה, ומעניקים טיפול לכל תינוק שנולד לפני שבוע 37 שנחשב לפג ושזקוק לעזרה. גם תינוק שנולד במועד יכול להזדקק לטיפול ולהשגחה באחת מיחידות לטיפול בתינוק ופג. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לשבוע המרתון של עידוד ההנקה יש כמה מטרות:
• לעודד את המתחילים במרתון והמקנגרים ביחידה
• להעלות את המודעות בקרב הסגל והמשפחות
• לגבור על מכשולים וקשיים בטיפול הקנגורו גם בפגים הקטנים מאוד
• להעניק תמיכה חינוכית למשפחה והצוות.


ד"ר אגי גולן, מנהלת מחלקת ילודים ופגים בסורוקה: "חשוב לנו לקחת חלק במאמץ להעלאת המודעות לחשיבות וליתרונות שיטת אמא קנגורו , בפרט כשמדובר בפגים קטנים עד 500 גרם ללא קשר למורכבות של מצבם הרפואי. לשיטה יתרונות רבים כמו הפחתת זיהום, הגברת ביטחון של האם בטיפול בתינוק, ועזרה לאם ולתינוק במצב הרגשי המורכב שבו הם נמצאים".​