כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

עשור של מצויינות רפואית בין-לאומית בסורוקה - 31.10.18

סורוקה הוא בית החולים הראשון בישראל שקיבל, זו הפעם הרביעית בעשור האחרון, הסמכה משולבת כבית חולים אקדמי. בכך ניצב סורוקה בשורה הראשונה של עמידה בסטנדרט עולמי עם בתי החולים האיכותיים ביותר בעולם.

בקיצור

1.

סורוקה הוא בית החולים הראשון בארץ שעבר בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה זו הפעם הרביעית והיחיד שמחזיק בתקן זה יותר מעשור:

2.

הסמכה לתקן איכות ובטיחות בין-לאומי של ה-JCI האמריקני, בגרסה 6 המתקדמת שלו וכבית חולים אקדמי.

3.

בין הנושאים המרכזיים שנבדקו: איכות הטיפול, בטיחות הטיפול וסביבה בטוחה לעובדים.
 

ראש צוות הבודקים מה-JCI: "אתם יכולים להיות גאים בעבודה המצויינת שלכם. הטיפול הניתן בסורוקה יוצא דופן באיכותו. לקבל אקרדיטציה מחודשת זהו הישג משמעותי ביותר".


המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מקבוצת הכללית, עבר בהצטיינות יתרה את מבדק האקרדיטציה - מבדק הסמכה פורמלי של הארגון הבין-לאומי Joint Commission International, במטרה לקדם ולשפר את האיכות הרפואית ואת בטיחות המטופל והטיפול. מדובר בתוו האיכות המחמיר ביותר שניתן לבתי חולים בארץ ובחו"ל, המצביע על מצויינות באיכות ובבטיחות הטיפול הרפואי שניתן בבית החולים.

במהלך ההיערכות למבדק, כל עובדי בית החולים היו שותפים לפעילויות הכנה והטמעה של נהלים ושיפור של תהליכי עבודה, שאופיינו בעבודה מקצועית, באחריות אישית ובגאוות יחידה.
במשך שבוע בצעו את המבדק חמישה סוקרים שלכל אחד מהם עשרות שנות ניסיון במערכות בריאות בעולם כולו. עשרות תחומים שונים נבדקו בקפידה רבה בהתאם למודל שפותח ומעודכן באופן שוטף על ידי ה-JCI האמריקני ומבוסס על סטנדרטים בין-לאומיים מחמירים, והמרכז הרפואי נדרש לעמוד בכ- 1,300 דרישות.

מבדק האקרדיטציה מתבסס על רשימה ארוכה של סטנדרטים בחלוקה לשני נושאים עיקריים:
סטנדרטים קליניים הנוגעים לטיפול עצמו, וביניהם יעדי בטיחות בין-לאומיים, אופן הערכת המטופל והטיפול בו, הדרכת המטופל ומשפחתו, כירורגיה והרדמה, מניעת זיהומים וניהול הטיפול התרופתי
סטנדרטים ניהוליים הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, וביניהם גיוס והכשרת עובדים, ניהול מחקרים, ניהול תשתיות ותחזוקה וניהול המידע 
 
כבית חולים אקדמי נבדק סורוקה על שיתוף הפעולה עם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון, ובכלל זה, אופן קביעת תכנית הוראה, מינוי מרצים, קידום אקדמי של רופאים, הערכת סטודנטים לרפואה במחלקות ושביעות רצון סטודנטים ומתמחים מההתנסויות הקליניות ומההתמחות בבית החולים.
הסוקרים ציינו שמכיוון שסורוקה הוא בית חולים אקדמי- אוניברסיטאי, הרי שהבדיקה שבוצעה בו היא מהמחמירות ביותר, והוא נמצא בשורה אחת עם בתי החולים הגדולים והמובילים בעולם.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "שבוע המבדק הוא סיכום של תקופה ארוכה ושל עבודה מאומצת, שבמהלכה הוטמעו תהליכי עבודה שעושים את סורוקה לבית חולים בטוח יותר למטופליו.
הסוקרים התרשמו מאיכות ומבטיחות הטיפול וציינו שקיבלו השראה מהעבודה שמתבצעת כאן. הם הדגישו שניכרת האכפתיות העצומה של העובדים הן כלפי המטופלים והן כלפי עמיתיהם. התמלאתי בגאווה על כך שאני עומד בראש צוות עובדים כה מיומן ומסור". ד"ר קודש מוסיף: "עובדי סורוקה כולם מביאים את בית החולים למקום שבו המטופל יכול להרגיש בטוח בצוות הרפואי שמטפל בו. תוצאות המבדק מהוות נדבך נוסף בהיותו של סורוקה מרכז רפואי מוביל בישראל. האתגר האמיתי של כולנו כצוות הוא לשמור על ההישגים, למנף את האיכות המקצועית ולהטמיעה בשגרה באופן שוטף".

לאה כהן, מנהלת הסיעוד בסורוקה: "זו הפעם הרביעית שבה סורוקה עובר את המבדק בהצטיינות. מדובר בציון דרך עבורנו ועבור מטופלינו. בעולם שבו אנו פועלים, הצלחתו של ארגון בריאות מוביל מושתתת על היסודות של איכות ובטיחות המטופל. בשיתוף פעולה מדהים של שדרת הניהול של סורוקה ושל כל העובדים שעשו לילות כימים, עברנו את המבדק בהצלחה יתרה".

ירדן נבו, משנה למנהל המרכז הרפואי סורוקה: "תהליך האקרדיטציה, תוך הטמעת תהליכים חוצי בית חולים, הביא לשינוי בתרבות הארגון: כולנו מדברים בשפה זהה ופועלים על פי אמות מידה מקצועיות ומדידות שמביאות לשיפור מתמיד. עובדי סורוקה הפכו את האיכות והבטיחות לדרך חיים".