כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 03.08.2011

חדשות סורוקה

בסורוקה התקיים אירוע הוקרה למתמחים שעברו בהצלחה שלב ב' של ההתמחות, ביניהם ד"ר אבי יצחק, המומחה הראשון מקרב עולי אתיופיה בארץ שהוסמך לכירורגיה כללית

בסורוקה התקיים אירוע הוקרה למתמחים שעברו בהצלחה שלב ב' של ההתמחות.jpg

בתקופה זו, של משבר במערכת הבריאות כשהרופאים והמתמחים נמצאים בעין הסערה, מצאה הנהלת המרכז הרפואי סורוקה זמן להוקיר את המתמחים שלה שסיימו בהצלחה את בחינות שלב ב' של ההתמחות - כל אחד בתחומו:

ד"ר תום לייבסון וד"ר יעל פיינשטיין – מחלקת ילדים ד', בניהולו של פרופ' מתי ליפשיץ
ד"ר מירן אבנת-כץ וד"ר סלנוביק לאונל – מחלקת ילדים א', בניהולו של פרופ' דניאל לנדאו
ד"ר אברהם הרלב – עבר את הבחינות בהצטיינות. מחלקת נשים ויולדות א', בניהולו של פרופ' ארנון ויז'ניצר
ד"ר גיא טווינה – מחלקת נשים ויולדות ב', בניהולו של פרופ' משה מזור
ד"ר אברהם יצחק – מחלקה כירורגית א', בניהולו של פרופ' סולי מזרחי
ד"ר אורן צביאלי – מחלקה אורטופדית, בניהולו של פרופ' דן עטר
ד"ר אריאל כץ – מחלקת אף, אוזן וגרון, בניהולו של ד"ר משה פוטרמן
ד"ר ילנה וימינץ – עברה את הבחינות בהצטיינות. מחלקה נוירולוגית, בניהולו של פרופ' יצחק ווירגין
ד"ר נינה ברעם – המכון לרדיולוגיה אבחנתית, בניהולו של ד"ר אילן שלף
ד"ר עקיבא לייבוביץ' וד"ר רוסלן קוץ – חטיבת הרדמה, בניהולו של פרופ' יורם שפירא

את אירוע ההוקרה יזמה ועדת ההתמחות בבית החולים בראשותו של פרופ' אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה: "סוף תקופת ההתמחות מסמלת את המעבר ממתמחים למומחים צעירים. זו הזדמנות עבורנו להוקיר את המשאב האנושי ואת התרומה המשמעותית של המתמחים לביה"ח עד כה וגם בעתיד".

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה ברך את המתמחים שהגיעו לשלב הזה: "התמחות זה החלק הקשה ביותר בתהליך הלמידה. עבודה, מטופלים ומאושפזים יש בסורוקה בשפע, כמו גם חינוך, הדרכה ואקדמיה. מה שחסר לנו אלו הם מתמחים נוספים. אנו עושים כל מאמץ כדי לגייס מתמחים בכל המקצועות ומקווים לתמריצים שיינתנו לפריפיה, בעיקר למקצועות במצוקה". ד"ר שרף פנה למתמחים בקריאה להשאר בדרום גם לאחר ההתמחות וציין את תרומתם המכרעת של כל מנהלי המחלקות והרופאים הבכירים בבית החולים שסייעו למתמחים בהצלחתם.

פרופ' שאול סופר, דיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון ומנהל היחידה לטיפול־נמרץ ילדים בסורוקה הדגיש את החיבור החזק בין האקדמיה לסורוקה: "אני מברך ומאחל לכל אחד ואחת מכם שימצה עצמו עד למקסימום, עדיף כאן בסורוקה, בדרום".

ד"ר ניצה נוימן, סגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "מי שגדל כאן מכיר את "רוח באר שבע" ואתם חלק ממנה. רוח זו לא תוכל להמשיך ולהתקיים אם לא ימלאו אותה בתוכן ובאנשים. אנחנו, הנהלת סורוקה, כאן בשבילכם כדי לסייע לכם לסלול את הדרך להשאר כאן. להיות רופא זו עבודה שסיפוק ותגמול אישי בצידה, גם אם לא בהכרח תגמול כספי. אני מאחלת לכם שתמשיכו לעשות טוב".

אחד מבין המסיימים בהצלחה את ההתמחות הוא  ד"ר אבי יצחק, המומחה הראשון בארץ לכירורגיה מהעדה האתיופית.
כשנולד  בכפר הקטן באתיופיה, קשה היה לדמיין לאן יובילו אותו החיים. כיום, כעבור 38 שנים , ד"ר אבי יצחק , תושב באר שבע, הוא המומחה הראשון מקרב עולי אתיופיה שהוסמך בארץ לכירורגיה כללית.
רס"ן ד"ר אבי יצחק מייצג הלכה למעשה את התגשמות החלום הציוני - כנציג העדה האתיופית, כרופא וכאיש צבא.

ד"ר יצחק עלה לארץ בגיל 18, סיים את לימודי רפואה באוניברסיטת בן־גוריון בנגב  ושירת כרופא צבאי בצה"ל.
הוא שירת כרופא במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה". בשנה שעברה היה חבר במשלחת הישראלית שהעניקה סיוע רפואי לנפגעי רעש האדמה בהאיטי וביום העצמאות ה־62 של מדינת ישראל  אף נמנה עם 14 מדליקי המשואות של מדינת ישראל.

פרופ' סולי מזרחי, מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה מעיד על ד"ר אבי יצחק: "כבר מתקופת הסטז', התבלט ד"ר יצחק ביכולותיו. במהלך שנות התמחותו, הפגין ד"ר יצחק ידע נרחב, יכולות כירורגיות מעולות, תקשורת בין־אישית מצויינת, יכולת פיקודית וארגונית ויכולת הכרה אקדמית מעל ומעבר לשלב התמחותו. הוא משמש דוגמה ומופת לנתינה ועזרה לזולת. אני גאה בו, ביכולותיו ובביצועיו".