כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 12.04.2015

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ה

המרכז הרפואי סורוקה מציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הקהל הרחב מוזמן לתערוכת צילומים, לטקס זיכרון ולהרצאות בנושא השואה

​472 ניצולי שואה שאושפזו במרכז הרפואי סורוקה בשנת 2014, אותרו וטופלו במסגרת פרוייקט מיוחד של השירות  לעבודה סוציאלית

 

נושא ניצולי השואה זכה לאחרונה לתודעה ציבורית רחבה ביותר. למרות שניצולי השואה הם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של העם היהודי וממדינת ישראל, במשך שנים רבות הם לא זכו להתעניינות מספקת.
מספרם של ניצולי השואה החיים בקרבנו הולך ומתמעט מדי שנה. מחקרים  המתארים את מצבם הכלכלי, הבריאותי והחברתי של ניצולי השואה החיים בישראל מעידים על מצבם המורכב של חלק מהם בישראל של שנות ה-2000: עוני, מצוקה כלכלית קשה, בעיות בריאותיות מורכבות האופייניות רק להם בשל נסיבות היסטוריות, בידוד חברתי והיעדר מודעות לזכויות.

צוות השירות לעבודה סוציאלית במרכז הרפואי סורוקה, מוביל בשנים האחרונות שינוי בטיפול בניצולים במהלך האשפוז בבית החולים, באמצעות כלי שבנה בשיתוף ובתמיכה של יחידת המחשוב בסורוקה וכולל:

  1. דו"ח  ממוחשב המתעדכן 24 שעות ביממה בהתאם לכניסה וליציאה של המאושפזים ומתבסס על הצלבת נתונים דמוגרפיים המזהים את ניצולי השואה בהתאם להגדרות של השירות לעבודה סוציאלית

  2. נוהל עבודה לאיתור ולטיפול בניצולים, בהתאם למידע ממוחשב.

הכלי מאפשר איתור של ניצולי שואה אשר בהתאם למצבם הרפואי עשויים להזדקק לסיוע בבית לאחר השחרור מבית החולים ווהרחבת הידע של הניצולים ומשפחותיהם בנוגע לזכויותיהם.

אליה עוזיאל, מנהלת היחידה לשירות סוציאלי בסורוקה: "כלי זה מאפשר איתור אחיד ומקסימאלי של ניצולי השואה המאושפזים. הוא מביא למירב את מיצוי זכויותיהם  ללא תלות בגורמי קהילה שונים, כגון חברות סיעוד או שירותי רווחה,וזאת על ידי הבטחת מתן טיפול אחיד על פי עקרונות מקצועיים, תוך רגישות תרבותית וחיסיון מידע".

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ומזמין את הקהל הרחב לתערוכה העוסקת בזיכרון השואה, במשמעותה ובהתנגדות היהודית בשואה.
בתערוכה יוצגו יצירות אמנות הכוללות צילומים וציורים שרובם נוצרו בתקופת השואה, יצירות המתעדות את חיי היום-יום במחנות ובגטאות ומבטאות התנגדות רוחנית למעשי הנאצים ורצון להותיר חותם לעתיד.
התערוכה תוצג באדיבות מוסד יד - ושם ובית לוחמי הגטאות, באטריום המכלול הדרומי בבניין הכירורגי, בימים רביעי  15.4.15 וחמישי  16.4.15.

מיד לאחר הצפירה ביום חמישי 16.4.15 בשעה 10:00, יתקיים טקס קצר לציון יום השואה והגבורה במתחם התערוכה.
לאחר הטקס יתקיימו הרצאות באודיטוריום ע"ש שטרן הסמוך:

  •  "בחרת ויצרת חיים - מיילדות במסע לחיים"  - הרצאתן של גב' איריס רז וגב' מיכאלה קורצקי

  • "מרד גטו ורשה - מרד של תקווה" - הרצאתו של פרופ' יניב אלמוג.

הקהל הרחב מוזמן.