כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

"בריאות בגובה העיניים" על מחלות לב ואי־ספיקת לב

לרגל יום המודעות לאי־ספיקת לב שצויין בשבוע שעבר, הרצו מומחים בנושא באולם ג'ויס גולדמן בפקולטה למדעי הבריאות

"בריאות בגובה העיניים" על מחלות לב ואי־ספיקת לב

​"בריאות בגובה העיניים", היא סדרת ההרצאות בנושאי בריאות מגוונים המיועדות לקהל הרחב ללא תשלום, ומתקיימת בשיתוף המרכז הרפואי סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן־גוריון בנגב, על־ידי מיטב רופאי סורוקה וחוקרים מהפקולטה למדעי הבריאות

ד"ר ז'אן מרק וויינשטיין, רופא בכיר במערך הקרדיולוגי בסורוקה, שיזם פעילות זו, התייחס למחלות לב בכלל ולאי־ספיקת לב בפרט: "אי־ספיקת לב, משמעותה שהלב איננו מספק מספיק דם לצורכי הגוף. הסיבות לאי־ספיקת לב מתחלקות למספר קבוצות, כולל: מחלה של העורקים הכליליים, מחלות ראשוניות של שריר הלב, מחלות במסתמי הלב ומחלות אחרות כולל בעיות עם קצב הלב, יתר לחץ דם ומומי לב מולדים. מבין כל הסיבות לאי־ספיקת לב, מחלת העורקים הכליליים על מגוון ביטוייה ובעיקר התקף לב ומחלת שריר הלב הן הסיבות המשמעותיות ביותר. ללא קשר לסיבה הראשונית הגורמת לאי־ספיקת הלב, התוצאה הסופית היא שהלב מאבד מיכולתו לתפקד כמשאבה יעילה המזרימה דם לרקמות ובכך מופר האיזון העדין שבין כמות הדם הדרושה לרקמות להספקה".
ד"ר וויינשטיין מוסיף: " אלפי אנשים סובלים בישראל מאי־ספיקת לב. לחולי אי־ספיקת לב יש תוחלת חיים ירודה לעומת בני גילם ללא אי־ספיקת לב. תוחלת החיים יורדת ככל שהחולה קשיש יותר ומידת הפגיעה בלבו קשה יותר. יחד עם זאת, קיימים כיום טיפולים מסוגים שונים להארכת תוחלת חייהם של חולים אלה".

נושאים נוספים שהוצגו לקהל הרחב:

  • תזונה ומחלות לב  – עדינה בן אהרון, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בסורוקה

  • חשיבותה של פעילות גופנית ושיקום למטופלים עם אי־ספיקת לב – פיזיולוג של מאמץ ומומחה בכושר גופני במעגל החיים מהמכון לשיקום לב "קרדיונגב"

  • זכויות המטפול עם אי־ספיקת לב – ורד אמיתי, אחות אי־ספיקת לב ביחידה לאי־ספיקת לב, כללית מחוז דרום 

  •  "עניינים שבלב: זוגיות ומיניות" – ד"ר צחי בן ציון, פסיכיאטר ראשי בלאומית ויועץ למרפאה לתפקוד מיני בסורוקה.