כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 30.04.2012

רסיס רימון הוצא מהריאה לאחר 55 שנה

בניתוח מורכב שבוצע בסורוקה, הוצא רסיס רימון מריאתו של גבר 55 שנה לאחר שנפצע בתאונת אימונים בצבא

רסיס רימון הוצא מהריאה לאחר 55 שנה

​חגי צח בן 73 מקיבוץ גבים, נפצע קשה בשנת 1957 בעת שירותו  הצבאי, וחי במשך יותר מ־55 שנה כשבריאתו רסיס שהוצא בשבוע שעבר בניתוח

בעת שירותו הצבאי בנח"ל מוצנח לפני כ־55 שנה, רץ חגי  קדימה בעת אימון מתקדם בתרגיל של כיבוש יעד מבוצר באזור בית ג'וברין,  כשחייל מאחוריו זרק רימון מסוג "מילס" הבריטי שהיה מורכב מ"ריבועי שוקולד" שהתפזרו לרסיסים רבים.
הוא נפצע קשה באזור הצוואר מרסיס שירד עד לריאה הימנית, הובהל לבית החולים ונזקק לארבעה ליטרים של דם.  חגי אושפז במשך יותר מחודשיים מאחר וסבל מדלקת בחלל החזה והרופאים שהחליטו שלא להוציא את הרסיס אמרו לו שאפשר לחיות איתו.
במשך יותר מ־55 שנה ועד לשבוע שעבר,  חי חגי כשהרסיס בריאתו. בעקבות שיעול דמי שנמשך כמה ימים, הוא פנה למיון במרכז הרפואי סורוקה ובדיקת הדמייה הראתה את הרסיס, שמסביבו נוצר כיס גדול עם נוזל בתוכו.

ד"ר יעל רפאלי, מנהלת היחידה לניתוחי חזה במרכז הרפואי סורוקה שניתחה את חגי: "חגי הגיע אלינו כשהוא סובל משיעול דמי מסיבי בעודו מאבד 5-4 גרם המוגלובין. הוא איבד דם רב. בבדיקות הדמיה ראינו שיש כיס נוזל בסמוך לרסיס ותסנין סביבו. בוצעה בדיקת ברונכוסקופיה כדי לראות מהו מקור הדם ונצפה שהדם הגיע מהאונה הימנית התחתונה בריאה. על כן הוחלט להכניסו לחדר ניתוח בדחיפות כדי להוציא את הרסיס. הרדמת חולה במקרה כזה דורשת מיומנות רבה, וצוות ההרדמה בראשותו של ד"ר גנדי זילברשטיין ניהל את ההרדמה בזריזות וביעילות, מה שהקל מאד על הניתוח וההתאוששות".

מוסיף ד"ר ליאור רייכל מהמחלקה לניתוחי לב וחזה, שניתח יחד עם ד"ר רפאלי: "הבנו שבפגיעה לפני
כ־55 שנה הוא דימם לתוך החלל מסביב לריאה, איבד למעלה מארבעה ליטרים דם ופיתח זיהום באזור. הניתוח היה מורכב מאוד לאור ההידבקויות הרבות שהיו בחלל שמסביב לריאה. הוצאנו את האונה התחתונה עם הרסיס שכן הוא היה ממוקם במקום מרכזי באונה, ורקמת הריאה סביבו לא היתה בריאה".

בספרות הרפואית מתוארים מקרים בודדים שבהם רסיס גרם לדימום מסיבי כעבור 20 שנה שבהן שהה בגוף. כאמור, במקרה הנוכחי מדובר ביותר מ־55 שנה.
לפני מספר חודשים חזר חגי יחד עם רעייתו מטיול בהרי ההימאליה ההודיים, שם טיפס עד לגובה של 5,680 מ'.
חגי צח מתאושש מהניתוח ובימים הקרובים ישוחרר מבית החולים.