כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 17.11.2015

"אל תשליכני לעת זקנה"

המחלקה לגריאטריה בסורוקה עברה "מתיחת פנים", הודות לתרומה של ועידת התביעות. 55% מהמאושפזים במחלקה הם ניצולי שואה.

"אל תשליכני לעת זקנה"

​בשבוע שעבר, התקיים בסורוקה טקס במעמד ח"כ גילה גמליאל - השרה לשיויון חברתי וגב' קולט אביטל, חברת הנהלה ועידת התביעות ויו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל

 

המחלקה לגריאטריה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, נוסדה בשנת 1974 על ידי פרופ' דוד גלינסקי והיא משמשת מסגרת אשפוז למטופלים מבוגרים הזקוקים להערכה, לטיפול ולשיקום, במטרה לתת מענה הולם לבעיות בריאות ייחודיות לקשישים ולשפר במידת האפשר את תפקודיהם הפיזיים והקוגניטיבים.

בשבוע שעבר, התקיים בבית החולים טקס מיוחד, לאחר "מתיחת פנים" והצטיידות שעברה המחלקה,  הודות לתמיכתן הנדיבה של  ועידת התביעות ושל שירותי בריאות כללית.    

הטקס התקיים במעמדה של ח"כ גילה גמליאל - השרה לשוויון חברתי ובהשתתפות: גב' קולט אביטל חברת הנהלה ועידת התביעות ויו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, מר ירון מרקוס מועידת התביעות, פרופ דוד גלינסקי המנהל המייסד של המחלקה, ד"ר אהוד דודסון מנהל המרכז הרפואי סורוקה, הנהלת בית החולים, פרופ' דבורה ליברמן מנהלת המחלקה, אנשי צוות במחלקה בעבר ובהווה, מטופלים ובני משפחותיהם.

גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי: "כמי שהעבירה כאן את מיטב שנותיה, העיר באר שבע ובית החולים סורוקה הם מקומות מיוחדים בשבילי ואני תמיד שמחה לחזור ולבקר פה. ישנם כיום פרוייקטים רבים שהמשרד בראשותי מקדם וכל מטרתם היא רווחת האזרחים והאזרחיות הוותיקים. לדוגמה - מיזם "יחידת סגולה" שפועל בתוך בית החולים בהובלת השירות הסוציאלי, ופרוייקטים נוספים שפועלים לחיזוק הקשר הבין דורי בין האוכלוסייה הוותיקה והצעירה בישראל. השרה גילה גמליאל הוסיפה במעמד הטקס: "אני רואה חשיבות גדולה לא רק במשפט "אל תשליכיני לעת זקנה" אלא בראש ובראשונה במשפט "מפני שיבה תקום". אני מברכת את הנהלת סורוקה ואת מנהלה ד"ר אהוד דודסון, על קידום הפרוייקטים, על שיתוף הפעולה ועל פתיחת המחלקה הגריאטרית החדשה".

גב' אביטל קולט, חברת הנהלת ועידת התביעות ויו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל: "חנוכת מפעל חדש הוא תמיד מקור לשמחה. במרכז הרפואי סורוקה שהפך לסמל והוא כל כך חשוב מבחינה אסטרטגית, זה גם מקור לגאווה. כל שנה ניצולי השואה הולכים ומתמעטים, והצרכים שעדיין בחיים משתנים וכולנו צריכים להערך כדי לתת להם מענה".

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "כבית חולים יחיד בנגב, יש לנו מחוייבות לתושבי האזור ואנו מסתכלים קדימה לעתיד ולצרכים העתידיים. חלק מהתהליכים כוללים התחדשות של מחלקות שמביאה לשיפור ברווחת המטופלים. זהו יום חגיגי בעבורנו עם חנוכת המחלקה הגריאטרית החדשה עם תשתית ראויה.
אני מודה לוועידת התביעות, שמביאה לשינוי דרמטי במחלקות רבות בסורוקה. כולנו יודעים שמספר ניצולי השואה הולך ופוחת וחלק גדול מהם סובל מבעיות בריאות מורכבות. 55% מהמאושפזים במחלקה הגריאטרית בסורוקה הם ניצולי שואה. מגיע להם שיקבלו את תנאי האשפוז הטובים ביותר.  בנוסף, אנו מפעילים תכנית מיוחדת שבה השירות לעבודה סוציאלית מאתר מאושפזים ניצולי שואה בבית החולים באמצעות תכנת מחשב, פונה אליהם באופן יזום ומדריך אותם ואת בני משפחתם לגבי מיצוי זכויותיהם.ד"ר דודסון הוסיף: "אני מברך את צוות המחלקה, שבידיו מופקדים מטופלים שדורשים תשומת לב מיוחדת, מקצועיות וחמלה".

פרופ' דבורה ליברמן, מנהלת המחלקה לגריאטריה בסורוקה: "עבודת המחלקה הגריאטרית מתאפיינת בראייה כוללת של הקשיש ומשפחתו ובניסיון בלתי פוסק לשיפור איכות חייו וחיי בני משפחתו. עבודתנו מונחית משלושה קווי יסוד, שכולם נשענים על מקורותינו היהודיים:

  1. "ואהבת לרעך כמוך"

  2. "כבד את אביך ואת אמך"

  3. "אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני".
    זוהי רפואה של נתינה, של חסד, של רכות, של סבלנות ושל תהליכים ארוכי טווח.  מובן שתרומת הגורם האנושי לתחושה הטובה היא המרכיב הבסיסי, אך השיפוץ הנרחב של המחלקה והצטיידותה המשובחת, בתרומתם הנדיבה של ועידת התביעות ושל שירותי בריאות כללית, שפרה עוד יותר את תחושות המטופלים והמטפלים. שיפור סביבת המטופלים והמטפלים גורם ליתר נוחות ונינוחות לכולנו ומעלה בכל יום חיוך על פני כולם".