כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

ניתוח חירום

הודות לניתוח חירום שבוצע בסורוקה בעקבות קרע של אבי העורקים, ניצלו חייו של מיכאל גורבוצוב

ניתוח חירום

​במשך 32 דקות ארוכות, שכב מיכאל על שולחן הניתוחים כשלבו אינו פעם, מכונת הלב ריאה כבוייה, למעט המוח שלו אף איבר בגופו לא קיבל אספקת דם וגופו קורר לטמפרטורות נמוכות כדי למנוע פגיעה

 

מיכאל גורבוצוב בן 65 מבאר-שבע, סבל מקרע נרחב באבי העורקים בלב. מדובר במצב מסכן חיים  עם סיכון לתמותה כמעט מיידית.

למזלו של גורבוצוב, הקרע אצלו כלל שתיים משלוש השכבות של כלי הדם. "בקרע מוחלט של אבי העורקים מתרחש מוות תוך דקות. אצלו נותרה שכבת סיבים דקיקה, שאפשר להשוות לגרב נילון, ששמרה שכל הדם לא יפרוץ החוצה", הסביר פרופסור גידי סהר, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי סורוקה.

בעוד שברוב המקרים מדובר בקרע מוגבל במיקומו, במקרה זה הקרע התפשט עוד: "הקרע הגיע עד לבסיס השסתום של אבי העורקים, כך שהיינו צריכים להחליף גם אותו, ונמשך לכיוון העורק השמאלי הכלילי שמזין את הלב עצמו".

בניתוח מורכב הוחלף אבי העורקים הקרוע בצינור עשוי אריג דקרון. בנוסף נעשה ניתוח מעקפים בשל הפגיעה בעורק שמזין את הלב והוחלף המסתם שנפגע.

פרופסור סהר הוסיף: "נדיר שאנשים במצב כזה נשארים בחיים ומצליחים להגיע לטיפול רפואי. מרבית החולים אינם שורדים ובמקרה הזה היה הרבה מזל שהוא פנה במהרה לבית החולים ולא השתהה.  מיכאל גם התאושש מהר ותוך זמן קצר יצא מהיחידה לטיפול נמרץ".
פרופ' סהר סיפר על הניתוח המורכב: "בניתוח לב רגיל מחברים את החולה למכונת לב ריאה שמחזיקה אותו בחיים ומאפשרת את הזרמת הדם לגוף. במקרה שלו, בגלל החלפת קשת אבי העורקים היינו צריכים להפסיק לחלוטין את פעילות המכונה. הזרמנו תמיסה שמשמרת את המוח, קיררנו את גופו לטפמפרטורה נמוכה ופעלנו מהר, משום שהיינו חייבים לסיים את הניתוח תוך 30 עד 45 דקות - זה הזמן שבו ניתן לפעול מבלי לגרום נזק לאיברי הגוף. זו עבודה כנגד השעון".
 
מיכאל שהתאושש מהניתוח והשתחרר במצב טוב מבית החולים: "הרגשתי כאבים חזקים לוחצים בבית החזה ופניתי מהר לבית החולים". אשתו בקשה להודות לרופאים: "הם הצילו את חייו, הוא כבר היה בדלת לעולם הבא".