כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

ניתוח חירום

בניתוח חירום שבוצע בסורוקה, ניצלו חייה של פעוטה בת שנתיים וחצי מאזור הדרום

​הפעוטה פונתה לסורוקה לאחר שנפגעה מנדנדה באזור הבטן וכתוצאה מכך נוצר קרע בליבה

 

בניתוח חירום שבוצע בסורוקה, ניצלו חייה של פעוטה בת שנתיים וחצי מאיזור הדרום, שבליבה נוצר קרע כתוצאה מפגיעה מנדנדה.

הפעוטה פונתה לפני כשבועיים לסורוקה לאחר שנחבלה מנדנדה באזור הבטן והחזה. מדובר בחבלה קהה ולא חודרת. הילדה נכנסה למצב של שוק עמוק עם דופק מהיר ולחץ דם נמוך מאד והיה חשש לפגיעה באיברי הבטן הפנימיים.
כחלק מהברור בחדר הטראומה בוצע אקו-לב והועלה חשד לקיום דם בחלל קרום הלב. זהו מצב חירום שנוצר בעקבות התמלאות החלל שבין שק הלב ושריר הלב בדם שיוצר לחץ על שריר הלב ומונע פעילות שלו. ללא התערבות מהירה ומיידית, מצב זה מסכן חיים.

מומחים בכירורגיית ילדים  הבהילו הילדה לחדר ניתוח והזעיקו מומחים בכירורגיית לב וחזה.
פרופ' גידי סהר, מנהל המחלקה לכירורגיית לב וחזה וד"ר אורן לב רן, רופא בכיר במחלקה בצעו פתיחת חזה דחופה בתנאי החייאה, כדי להגיע לקרום שעוטף את הלב. ד"ר לב רן זיהה קרע שנוצר בחדר הימני בליבה של הפעוטה ודם שפרץ בכמות גדולה, תפר את החור ולמעשה סגר אותו.

פרופ' גידי סהר: "נדיר שחבלה קהה כזו קורעת את הלב. חור כמו שראינו אצל הילדה אנו רואים בדרך כלל כתוצאה מדקירות או מירי אך לא ממכה. אקו לב שבוצע בגמר הפעולה הדגים תפקוד לב ותפקוד מסתמים תקין. לאחר שראינו שהכל תקין סגרנו את בית החזה".
 
מיד בתום הניתוח הארוך הועברה הפעוטה ליחידה לטיפול נמרץ ילדים, שם קיררו אותה במשך כ־48 שעות בטמפרטורה של  כ־32 מעלות כדי להגן על המוח שלא קיבל חמצן זמן רב.

לאחר שהיתה מורדמת ומונשמת ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במשך כשבוע היא החלה לנשום בכוחות עצמה ובהמשך הועברה למחלקת ילדים. היא שוחררה מבית החולים במצב כללי טוב ולהמשך שיקום בקהילה.