כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 25.11.2015

טיפול דאודופה (DUODOPA)

טיפול דאודופה (DUODOPA) - שירות חדש בסורוקה המיועד לחולי פרקינסון שמספרם בנגב כ-3,000

​בנגב  יש כ-3,000 איש שחולים במחלת הפרקינסון

 

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית הפוגעת בעיקר בנוירונים המייצרים דופמין.
המחלה באה לידי ביטוי בהפרעות בתנועה שמופיעות על רקע הפרעה מוחית ועשויות להתבטא ברעידות, בתנועות בלתי רצוניות או בנוקשות ואיטיות בתנועה.

בהעדר טיפול שמרפא את המחלה, מתרכז הטיפול בתסמיני המחלה ההולכים ומחמירים בהדרגה, עם התקדמותה.
בחולים הסובלים ממחלה מתקדמת, היעילות והבטיחות של הטיפול הפומי (בפה) הולכת ופוחתת ומחייבת התערבויות טיפוליות מורכבות יותר, שאחת מהן  היא הזלפה רציפה של תכשיר L-DOPA  / לבודופה - תרופה ותיקה אשר מכילה כימיקל שהופך במוח לדופמין.
בטיפול דאודופה    (DUODOPA)התרופה לבודופה  מוזלפת ישירות לתריסריון באמצעות צנתר מקומי ומשאבה. 
מדובר בקונספט טיפולי ייחודי הניתן בצורת Continuous dopaminergic stimulation –  מתן מתמשך ורציף של לבודופה ישירות למעי במשך כל שעות הערות, באמצעות משאבה קלה הנוחה לנשיאה.
שיטת מתן זו  מאפשרת  למטופל להמשיך בשגרת יומו ובאורח חייו  והיא הקרובה ביותר לגירוי הפיזיולוגי הדופמינרגי.

ד"ר יאיר זלוטניק, מומחה בנוירולוגיה ומנהל המרפאה לטיפול בהפרעות תנועה בסורוקה: "אחד היתרונות בטיפול זה היא היכולת לבצע בדיקה מקדימה להערכת ההתאמה לטיפול. במסגרת בדיקת ההתאמה, מוזלפת התרופה דרך זונדה זמנית למעי, כך שרק חולים אשר מגיבים היטב לתרופה בבדיקת ההתאמה, מופנים בסופו של דבר לטיפול הכולל את החדרת הצנתר דרך דופן הבטן למעי .
ההתאמה לטיפול וההחלטה הטיפולית נעשים במסגרת המרפאה להפרעות תנועה  בבית החולים ובאשפוז קצר במשך כמה ימים במחלקה לנוירולוגיה".

המרפאה לטיפול בהפרעות תנועה מהווה נדבך נוסף ממערך מרכז המח המתהווה בסורוקה.
מרכז מוח בסורוקה, ראשון מסוגו בארץ, יפעל על פי החזון של יחידת-על כוללנית שמרכזת את פעילות האבחון, הטיפול והמחקר במקצועות השונים העוסקים בתחלואת המוח.

ד"ר זלוטניק מוסיף: "המחלה הניוונית השכיחה המטופלת במרפאה להפרעות תנועה היא מחלת פרקינסון. שכיחותה בקרב האוכלוסייה היא 1%-2% מעל גיל 65. הערכות מדברות על כ-25 אלף חולי פרקינסון בישראל כולה. בנגב חיים כ-3,000 חולי פרקינסון . יעודה של המרפאה הוא לרכז תחת קורת גג אחת את האבחנה והטיפול בחולים הסובלים מהפרעות תנועה שונות. בנוסף מפנה צוות המרפאה את המטופלים לשירותים נוספים הקיימים בסורוקה ואשר עשויים לתרום לאיכות הטיפול ההוליסטי בחולה, כגון קלינאית תקשורת וטיפול בדיבור, המרפאה הנוירופסיכיאטרית , המכון הפיזיותרפי ואחרים".

הטיפול בדאודפה  אינו נכלל בסל התרופות, וניתן לקבלו כחלק מהביטוחים המשלימים של קופות החולים, בהתאם לתנאי הביטוח.
לרשות חולי הפרקינסון עומדת גם המרפאה לטיפול בהפרעות תנועה בסורוקה:
ניתן לפנות אל המרפאה עם הפניית רופא משפחה או נוירולוג לבדיקה ולהערכה.
טלפון במרפאה – 08-6400554