כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 13.12.2015

חייה של יולדת נצלו בסורוקה

דרמה בחדר לידה בסורוקה: יולדת התעוררה לאחר שליבה הפסיק לפעום במהלך ניתוח קיסרי, כתוצאה מתסחיף ריאתי. הצוות הרפואי נלחם על חייה והציל אותה ואת התינוק

​לדברי מומחים בסורוקה, מדובר באירוע נדיר שהסיכוי לשרוד אותו נמוך מאד

 חייה של יולדת נצלו בסורוקה.jpg

היולדת, בת 35 בשבוע 38 להריונה, פונתה בסוף השבוע לבית החולים סורוקה והובהלה לחדר ניתוח לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר.
במהלך הניתוח פסק ליבה לפעום באופן פתאומי והצוות הרפואי שכלל גינוקולוגים - ד״ר נטע בן שלום תירוש, ד״ר אלעד לרון וד״ר מיחאי מאירוביץ' ומרדים - פרופ' יורם שפירא, יו״ר החטיבה להרדמה בסורוקה, החל לבצע פעולות החייאה.

העובר חולץ מרחמה של היולדת שהיתה בקריסת מערכות, ובתום פעולת החייאה ממושכת ליבה חזר לפעום והיא חוברה למכונת לב ריאה (אקמו).


צוות המחלקה לניתוחי לב חזה שכלל את: פרופ׳ גדעון סהר - מנהל המחלקה פרופ׳ גדעון סהר, ד״ר אורן לב רן , ד״ר ירון ישי וקרדיולוגית ד״ר מרים מירקין, טכנאי לב ריאה, אחיות חדר ניתוח, הגיעה במהרה לחדר ניתוח נשים עם מכשיר האקמו וציוד הרלוונטי והעבירו את היולדת, כשהיא מחוברת למכשיר האקמו לחדר ניתוח היברידי.

פרופ׳ סהר: ״האשה סבלה מדימומים קשים ורק לאחר שהשתלטנו על הדימום החלה פעולת הצנתור. אז הבחנו שאכן מדובר בקרישי דם בעורק הריאה. היא עברה ניתוח לב מורכב להוצאת קרישי הדם שחסמו את עורקי הלב והריאות. הניתוח אפשר זרימת דם תקינה בין הלב לריאות, מה שלא התאפשר קודם לכם כתוצאה מהקריש.
במקרה דרמטי זה הבאנו לידי מיצוי את היכולות הייחודיות של סורוקה בשילוב של: הטכנולוגיה המתקדמת של מכשיר האקמו יחד עם חדר ניתוח היברידי (שבו ניתן לבצע גם צנתור אבחוני וגם ניתוח לב פתוח) עם צוותים רפואיים יעודיים שאפשרו לנו להתמודד עם קריסת הלב והריאות וייצרו סיכוי נוסף להציל את חייה של היולדת״. 
פרופ׳ איתן לוננפלד, מנהל החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה: ״מדובר במקרה נדיר של תסחיף ריאתי מסיבי שבו קריש דם מגיע לריאות וגורם לקריסתן ולפגיעה בתפקוד הלב. זהו אתגר עצום לכל הצוות הרפואי שנרתם מיד למצב הקיצוני והדרמטי אליו נקלעה האישה. במאמצים הרואיים שיתפו פעולה כל הצוותים הרפואיים ונלחמו על חייה של היולדת בסיטואציה כל כך מורכבת״.

במצבה של היולדת, המאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ במחלקה לכירורגית לב חזה. חל שיפור משמעותי, היא יציבה המודינמית, ערה, נושמת בכוחות עצמה ומתקשרת עם סביבתה.