כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 30.06.2013

"צעדים ראשונים בחיי הקסומים"

האמבטיה הראשונה, הארוחה הראשונה והחיוך הראשון

האמבטיה הראשונה

​צוות מחלקת יילודים ופגים ב' בסורוקה מתעד בצילום ובכתב את הימים הראשונים בחייהם של תינוקות המיועדים לאימוץ או לאומנה

 

האמבטיה הראשונה שלי, הארוחה הראשונה והחיוך הראשון  -  אלבום "צעדים ראשונים בחיי הקסומים".

צוות מחלקת יילודים ופגים ב' בסורוקה מתעד בצילום ובכתב את הימים הראשונים בחייהם של תינוקות המיועדים לאימוץ או לאומנה.

במרכז הרפואי סורוקה נולדים מידי שנה תינוקות אחדים אשר מסיבות שונות אינם נמסרים לידי הוריהם הביולוגיים.  בדרך כלל, מאושפזים תינוקות אלה בבית החולים זמן ממושך יותר, כשלצידם הצוות הרפואי, הסיעודי והעובדים הסוציאלים במחלקת יילודים ופגים ב'  ואנשי עמותת "חיבוק ראשון" המוזמנים לשהות לצד היילוד.

עמותת "חיבוק ראשון" מפעילה מתנדבים שעברו הדרכה מקצועית, והם מעניקים מדי יום לתינוקות נטושים או חולים אהבה ומגע, לעיתים במשך חודשים, עד ליום שבו הם מועברים לאומנה או לאימוץ.

לאחרונה החל פרוייקט מיוחד של המחלקה ליילודים בסורוקה, שבמסגרתו מופק אלבום אישי לכל יילוד שמועמד לאימוץ או לאומנה.
באלבום מתועדות תמונות של היילוד ברחצה הראשונה שלו, בארוחה ראשונה, עם הצוות המטפל ועם אנשי "חיבוק ראשון", תמונות מיום השחרור, ומשולבים בו גם קטעי כתיבה חופשית של חוויות הטיפול.
 
ביום השחרור מבית החולים נמסר האלבום לפקידת הסעד למשמרת במטרה להעבירו ליילוד בבגרותו בעת פתיחת תיק האימוץ או האומנה.

שושנה זילבר, אחות אחראית המחלקה ליילודים בסורוקה: "אנו רואים במחלקה שלנו את ההורים הנרגשים שזה אך נולד להם תינוק, את האהבה ואת החום שהם מעניקים ליילוד מהרגע הראשון שיצא לעולם. בני המשפחה מצלמים את התינוקות בפעילויות הראשונות של חייהם וזה לא ברור מאליו. יש את אותם תינוקות שנולדים ואין מי שיצלם אותם או יעביר להם בעתיד חוויות מימיהם הראשונים. כאן אנו נכנסים לתמונה. חשוב לנו לתעד את כל מה שאותם תינוקות עוברים מרגע לידתם, על מנת שבעתיד יזכו גם הם לשמוע חוויות ולראות את תמונותיהם הראשונות".

בימים אלו שוחרר מבית החולים תינוק בן חודשיים שהועבר למשפחת אומנה והוא הראשון שיצא עם האלבום "צעדים ראשונים בחיי הקסומים".