כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 14.11.2012

ביום הסוכרת העולמי המצויין היום, מוארת החזית המערבית של בניין הפנימיות בכחול, כאות הזדהות עם המאמצים למגר את מגפת הסוכרת העולמית ואת סיבוכיה

ביום הסוכרת העולמי, מוארת החזית המערבית של בניין המחלקות הפנימיות בסורוקה בצבע כחול

החזית המערבית של בניין המחלקות הפנימיות בסורוקה מוארת בכחול ביום הסוכרת העולמי

​בכך מצטרף המרכז הרפואי סורוקה אל יותר מ־500 בניינים ברחבי העולם שמוארים  בכחול ביום זה

בישראל חיים כ־500,000 אנשים חולי סוכרת, 25% מהם מתאשפזים בכל שנה - כך על־פי נתוני האגודה הישראלית לסוכרת 

במרפאת סוכרת ילדים בסורוקה מטופלים מדי שנה כ־40 חולי סוכרת "חדשים"

ובמרפאת סוכרת מבוגרים  כ־6000 ביקורים בשנה

בבית החולים מופעלת תכנית ייחודית לאיזון סוכרת במהלך אשפוז

איך מונעים או מפחיתים את הסיבוכים של מחלת הסוכרת?

על כל אלה ועוד - לרגל יום הסוכרת העולמי

 

סוכרת מוגדרת כהפרעה מטבולית המתאפיינת ברמות גבוהות של גלוקוז (סוכר) בדם. רמות הגלוקוז הגבוהות נובעות מאי־יכולת הלבלב לייצר מספיק אינסולין ו/או מתפקוד לקוי של האינסולין בגוף ולעיתים ייצור ושחרור עודף של גלוקוז מהכבד.

סוכרת היא הסיבה העיקרית לעיוורון, ל אי־ספיקת כליות ולקטיעות גפיים תחתונות.

האשפוז בקרב חולי סוכרת, נובע  לעיתים קרובות מסיבוכי סוכרת או ממחלות לב וכלי דם השכיחים פי ארבעה בחולי סוכרת מאשר בחולים ללא המחלה.

קיימים שני סוגים של סוכרת:

  • סוכרת סוג 1  שכונתה בעבר גם סוכרת נעורים, מתחילה בילדות אך עלולה להופיע בכל גיל ונגרמת מהרס עצמי של תאים בלבלב מיצרי אינסולין ולכן מצריכה הזרקת אינסולין

  • סוכרת סוג 2 שכונתה בעבר גם סוכרת מבוגרים (סוכרת שאינה תלויה באינסולין), שמופיעה לראשונה אצל מבוגרים (בדרך־כלל אחרי גיל 40) ומטופלת באמצעות דיאטה ותרופות להורדת רמת סוכר ו/או אינסולין. גיל הופעת הסוכרת הולך ויורד בשנים האחרונות ועד מחצית מהילדים הלוקים בסוכרת במקומות שונים בעולם לוקים בסוכרת סוג 2.  המגפה העולמית של סוכרת סוג 2 חופפת למגפה של השמנת יתר. בישראל, מגיע שיעור הילדים הסובלים מסוכרת סוג 2 ל־10%-5%  מסך הילדים החולים בסוכרת.

אנשים עם סוכרת יכולים להרגיש את כל התסמינים של המחלה, את חלקם או כלל לא להרגישם.
בין התסמינים הבולטים: השתנה מרובה, צימאון מוגבר, עור יבש, עור מגורה, ריפוי איטי של פצעים, ראייה מטושטשת, רעב מוגבר, הרגשת עייפות וחולשה, ירידה במשקל, זיהומים בעור ובדרכי השתן וחוסר תחושה ו/או דקירות קלות בכפות הרגלים.

למרות שהסוכרת אינה ניתנת לריפוי בדרך־כלל, היא ניתנת לשליטה על־ידי איזון רמת הגלוקוז  בדם ואיזונה נתון בידי החולה. צוות מרפאת סוכרת כולל אחיות מומחיות לסוכרת, דיאטנית , רופאי סוכרת וליפידים, פסיכולוג קליני, נפרולוג ומומחית לטיפול בבעיות בתפקוד מיני הצוות מטפל  בכ־2000 אנשים בשנה במרפאות החוץ ומקנה להם את הכלים הדרושים לניהול עצמי של הסוכרת, לשמירה על איכות חיים ולמניעת סיבוכים. צוות המרפאה מייעץ גם לצוותי המרפאות הקהילתיות של הכללית ומקיים סדנאות לאוכלוסיות בסיכון מוגבר לסוכרת .

ד"ר אילנה הרמן בהם, מנהלת מחלקה פנימית ג' ומנהלת מרפאת סוכרת בסורוקה: "איזון מדוקדק של ערכי סוכר, לחץ־דם, שומנים בדם וכולסטרול המתלווים לסוכרת לעיתים קרובות, עשוי להפחית או למנוע התקדמות סיבוכים.

מתוך הכרה בצורך לשפר את האיזון של מאושפזים חולי סוכרת ולעודד איזון טוב גם לאחר השחרור מבית החולים, מופעלת בסורוקה תכנית לאיזון סוכרת במחלקות האשפוז. תוכנית זו כוללת הכשרת "נאמנות סוכרת" בכל מחלקה והפעלת פרוטוקול מובנה למתן אינסולין. במסגרת זו מתבצע מעקב מיוחד אחר חולים אלה באמצעות שיפור תזונה, ניטור וטיפול לאיזון ערכי הסוכר. כמו כן מושם דגש על הדרכת החולים לקראת השחרור לביתם ויצירת קשר, במידת הצורך, עם מרפאת הקהילה לתכנון המשך הטיפול. את התכנית מרכזת אסתר בוטח, מתאמת הסוכרת של בית החולים. במרחב דרום של כללית, יופעלו השנה תוכניות לאיתור אנשים בסיכון לפתח סוכרת ותוכניות לשינוי אורח חיים בכדי למנוע התפרצות המחלה ".

עדינה בן אהרון, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי סורוקה: "לפחמימות ההשפעה הגדולה ביותר על רמות הסוכר בדם. לכן חשוב לזהות בזמן הארוחה את המזונות המכילים פחמימות ולהפחית בצריכתם. מומלץ לאכול ארוחות מאוזנות ומגוונות הכוללות את כל אבות המזון ולצמצם את אכילת מזונות עשירים בסוכר כמו ממתקים, קינוחים ועוגות. כמו כן יש להימנע ממזונות עשירים בכולסטרול, בשומנים רוויים וחומצות שומן טראנס. העדיפו מנות פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך(השפעתם על רמות הסוכר מתונה) כמו: פסטה מחיטת דורום, דגניים מלאים, קטניות, שיבולת שועל".

במרפאת סוכרת בסורוקה נרשמים יותר מ־6000 ביקורים בשנה, והיא מקיימת קשר הדוק עם מרפאות הקהילה לקידום מניעה ושיפור הטיפול בסוכרת בכוחות משותפים.

ד"ר הרמן בהם מוסיפה: "במסגרת מרפאת סוכרת, פועלת מרפאת כף־רגל סוכרתית רב־מקצועית הכוללת אחיות כירורגיות, אחות מחנכת לסוכרת, אורתופדים, פודיאטרים ורופאי סוכרת, לטיפול בפצעים על רקע סוכרת במטרה למנוע קטיעות".

היחידה לסוכרת נעורים  בסורוקה, פועלת בניהולם של פרופ' אלי הרשקוביץ, מומחה באנדוקרינולוגיה בילדים ושל צילה גרציה צ'צ'יק אחות אחראית מרפאת סוכרת ילדים, ומטפלת בכל הבעיות הקשורות לסוכרת נעורים ובהפעלת תוכנית לניהול עצמי אצל ילדים שמחלתם אובחנה עד גיל 18. מדי שנה, מטופלים ביחידה כ־40 ילדים חדשים.

היחידה כוללת צוות רב־מקצועי של רופאים מומחים, אחיות, שביניהן אחות בכירה מומחית לסוכרת, דיאטנית ועובדת סוציאלית.

היחידה לסוכרת נעורים שותפה בתוכנית מעקב של משרד הבריאות העוקבת אחר מטופלים חדשים שגילם פחות מ־18.

צוות היחידה ער לעלייה בשיעור היארעות של מקרי סוכרת נעורים בשנים האחרונות בקרב הבדואים ובקרב כלל האוכלוסייה ובעלייה מדאיגה בתחלואת תינוקות.

צוות היחידה מקיים באופן שוטף הדרכות בכל הנוגע למחלה ולהשלכותיה להורים וילדים ולצוותים חינוכיים בגנים ובבתי ספר.