כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 21.08.2012

מכשירי דפיברילטור

שימוש בדפיברילטור בשעת צורך עשוי להציל חיים

מכשירי דפיברילטור

​מכשירי דפיברילטור חצי אוטומטיים לשימוש בעת החייאה, מוצבים בשטחים ציבוריים בסורוקה

 

ועדת ההחייאה המוסדית במרכז הרפואי סורוקה בשיתוף עם הנהלת בית החולים, שמו להן למטרה לתת מענה רפואי לכל אדם הנזקק להחייאה בשטח בית החולים. לשם כך מוצבים בשטחים הציבוריים ברחבי בית החולים מכשירי דפיברילטור חצי אוטומטיים פשוטים המיועדים לשימוש של כל אדם בעת הצורך.

התמוטטות פתאומית ואבוד הכרה ודופק מחייבים התייחסות מיידית מכיוון שהם נגרמים לרב כתוצאה מהפרעת קצב קשה.  כל דקה שעוברת ללא טפול מתאים מקטינה את סכויי ההשרדות בכ- 10%!
החייאה בסיסית יעילה ומיידית על ידי אחד מהסובבים ומתן שוק חשמלי במידת הצורך, יצילו חיים.

מכשירי דפיברילטור חצי אוטומטיים (AED) נותנים מענה למקרים בהם יש צורך בשוק חשמלי (מכת חשמל) מיידי. הם פשוטים לתפעול ונותנים למתפעל הוראות מדוייקות מלוות בהבהוב הכפתורים שיש ללחוץ עליהם. ברגע שחובר המכשיר לאדם שהתמוטט, הוא מפענח את קצב הלב וממליץ האם יש צורך בשוק חשמלי ואף נותן אותו (באם המתפעל נותן לכך אישור בלחיצת כפתור).

במרחב הציבורי במרכז הרפואי סורוקה מוצבים ארבעה מכשירי דפיברילטור חצי אוטומטי:

  1. בחדר ההמתנה של בית המרקחת – צמוד לחדר אוכל עובדים 

  2. בבניין הנהלת בית החולים – בקומה השנייה מול המדרגות

  3. בבניין הפתולוגיה – בחדר של מנהל המעבדות

  4. ברכב בטחון שיכול להגיע לכל נקודה בבית החולים


ד"ר נמרוד מימון, סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה: " בשערי המרכז הרפואי סורוקה עוברים מדי יום
כ-20,000 איש. הנהלת בית החולים ועובדיו שמו להם למטרה לתת מענה רפואי דחוף לכל אדם הנמצא בשטח בית החולים ונזקק להחייאה ולכן פוזרו  מכשירי דפיברילטור בנקודות מפתח. כל הצוותים הרפואיים בבית החולים מיומנים בביצוע החייאה". 

ד"ר גיא עמית, מנהל היחידה לאלקטרופיזולוגיה במערך הקרדיולוגי של המרכז הרפואי סורוקה: "המכשירים הם חצי אוטומטיים פשוטים, כך שהם יודעים לזהות את הפרעת הקצב, לטעון את עצמם ולתת את מכת החשמל בעיתוי ובעוצמה הנכונה. אין לחשוש מהמכשיר עצמו משום שאין באפשרותו להזיק, וכאשר לא מזוהה הפרעת קצב המכשיר לא טוען את עצמו ואי אפשר לתת מכת חשמל. המכשיר גם נותן הוראות מילוליות כך שכל אדם, גם ללא ידע רפואי קודם, יכול להפעילו. יש לציין שמכשירים כאלו ממוקמים כיום כמעט בכל מתקן ציבורי שבהם נמצא קהל רב, כגון אצטדיונים, משרדי ממשלה, שדות התעופה, קניונים".

במקרה שמזהים אדם שהתמוטט בשטח ציבורי בבית החולים וזקוק להחייאה, יש להתחיל מיד בביצוע החייאה בסיסית יעילה ולהזעיק את צוות ההחייאה של בית החולים הזמין 24 שעות ביממה בטלפון 08-6400818
במקביל, יש לדאוג להביא באופן מיידי את מכשיר הדפיברילטור החצי אוטומטי הקרוב, להדליק אותו ולפעול על פי ההוראות