כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ניתוח להשתלת שתל שבלול

ניתוח להחזרת השמיעה באמצעות שתל שבלול (שתל קוכליארי) בוצע בסורוקה באישה בת 83

​גב' פורטונה קהירי,  תושבת באר־שבע בת 83, סבלה כל חייה מליקוי שמיעה ובאחרונה אף איבדה את שמיעתה באוזן אחת ובאוזן השנייה נותרו רק שרידי שמיעה - מצב שהפריע לאורח חייה הפעיל

ניתוח להשתלת שתל שבלול.jpg 

לאחר ניסיונות לשיפור השמיעה באמצעות מכשירי שמיעה שלא צלחו,  הוצע לפורטונה לעבור ניתוח להשתלת שתל שבלול, במטרה לשפר את איכות חייה. בהתייעצות עם המשפחה ועם הצוות הרפואי, החליטה פורטונה לעבור את הניתוח למרות גילה. 

במחלקה לכירורגיית אף, אוזן וגרון וראש וצוואר בסורוקה, בראשותו של ד"ר משה פוטרמן, בוצעו בשנים האחרונות יותר ממאה וחמישים ניתוחים להשתלת שתל שבלול (שתל קוכליארי) - אמצעי אלקטרוני משוכלל הנותן תחושת שמיעה באמצעות גירוי חשמלי לסיבי עצב השמע.
השתל מהווה תחליף לתאי החישה החסרים או הפגועים באוזן הפנימית. המידע הקולי מומר למידע חשמלי שמועבר ישירות אל עצב השמיעה בעזרת מערכת אלקטרודות המוחדרות לאוזן הפנימית. גירוי זה מספק מידע שמיעתי רחב הנחוץ לזיהוי קולות דיבור וסביבה, ובכך משפר את היכולת התקשורתית של המושתל.
השתל מורכב מחלקים המושתלים בעצם הגולגולת  ומאלקטרודות המוחדרות לאוזן הפנימית בניתוח ומחלקים חיצוניים (מיקרופון מעבד הקול), שהמושתל מרכיב מחוץ לגוף. לאחר הניתוח מתבצע כוונון ממוחשב של השתל לצורך עיבוד אופטימלי של השמיעה והמנותח מתחיל בתהליך של שיקום שמיעתי, במכון השמיעה באחריותה של גב' אירית יגב קלינאית תקשורת וגב' רויטל גורלי, אחראית מכון השמיעה ודבור.

ד"ר דניאל קפלן, סגן מנהל המחלקה לכירורגיית אף, אוזן וגרון וראש וצוואר בסורוקה, שביצע את הניתוח: "השתל הקוכליארי מהווה פריצת דרך בתחום שיקום השמיעה. פורטונה היא האישה המבוגרת ביותר שנותחה במרכז הרפואי סורוקה בניתוח זה ואולי אף המבוגרת בארץ. רוב המנותחים אצלנו הם ילדים. אני מאמין שלאחר תהליך השיקום, איכות חייה  של פורטונה תשתפר. אין סיבה שאנשים בגיל זה לא ייהנו מאיכות החיים הטובה ביותר, ואנו באמצעות ניתוח זה, עם שיקום מתאים, מסוגלים לאפשר זאת".

לאחר שלושה ימי אשפוז, שוחררה גב' קהירי לביתה במצב טוב ובעוד כחודש היא מתכננת להתחיל תהליך שיקום בליווי קלינאיות תקשורת במכון שמיעה ודיבור בסורוקה, שבסופו היא צפויה לחזור ולשמוע.