כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

תכנית "רפואנים לנגב"

"בוחרים מחר – בוחרים סורוקה"

תכנית "רפואנים לנגב"

​תכנית "רפואנים לנגב" הושקה במרכז הרפואי סורוקה, במטרה לצמצם את המחסור ברופאים בנגב בשנים הקרובות

 בסוף השבוע שעבר, הושקה במרכז הרפואי סורוקה תכנית הרפואנים לנגב "בוחרים מחר – בוחרים סורוקה".

מטרת התכנית היא להביא לצמצום משמעותי של המחסור ברופאים בדרום בתוך חמש שנים.
התכנית, בשיתוף המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הסוכנות היהודית, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, אוניברסיטת בן־גוריון ומפעל הפיס, באה לתת מענה לצורך הדחוף בהגדלת מספר הרופאים בנגב.
התכנית כוללת מסלול תמריצים ארוך טווח שילווה "רפואן" החל משנות לימוד מתקדמות (ה'-ו') ועד שלב עבודתו כרופא מומחה. בכל שלב יוכל מועמד ליהנות מתמריץ התואם את צרכיו באותו שלב.

הצלחת התכנית תאפשר להגדיל בתוך חמש שנים את מספר הרופאים בבית החולים סורוקה בכ־75 רופאים. בשילוב עם הגידול הטבעי, מדובר על תוספת של כ־150 רופאים בסורוקה בחמש השנים הקרובות.

בין תמריצי התוכנית:

  • סטודנטים יזכו בשנים ה'-ו' למלגה שנתית בסך 13,500 אלף שקל, ויהיו זכאים למנטורינג על־󦾯ידי רופא מתמחה. קבוצת הסטודנטים בשנים אלו תיקח חלק בתוכנית מורחבת לחיזוק הקשר לנגב

  • סטז'רים לרפואה יקבלו מלגה לשכר דירה או לנסיעה לכנסים בין־לאומיים בסך 12,000 שקל

  • לרופאים מתמחים תתאפשר תעסוקה נוספת כמנטורים, כחלק משיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן־גוריון

באירוע ההשקה השתתפו סטודנטים לרפואה מכל הארץ שנחשפו לתכנית ולאפשרויות הגלומות בעבודה בסורוקה. פנל בנושא עתיד הרפואה בנגב נערך בהנחיית ד"ר ניצה היימן־נוימן, סגנית מנהל סורוקה שמרכזת את הפרויקט בבית החולים ובהשתתפות רופאים בכירים ומנהלי מחלקות בסורוקה: פרופ' גדעון סהר – מנהל המחלקה לניתוחי לב חזה, ד"ר לונה אבנון – מ"מ מנהל יחידת הריאות, ד"ר רימה מלמד – מומחית ברפואת ילדים ומר שי ירקוני – מנכ"ל חברת ביו-נגב. לאחר הפנל התקיים סיור היכרות במחלקות השונות בבית החולים.

את האירוע הנחה ד"ר דורי כץ שהחל את עבודתו כמתמחה במחלקה פנימית ד' בסורוקה לפני כחודשיים. ד"ר כץ שיתף את הנוכחים בסיפור האישי שלו: "אני תל־אביבי במקור. כשסיימתי את לימודי בהונגריה שובצתי לסטז' באחד מבתי החולים במרכז הארץ. למרות שכבר הוצע לי מקום להתמחות שם, משהו היה חסר לי אבל לא ידעתי להגיד מה בדיוק. במהלך הסטז' נקראתי למילואים בנגב ובדרכי לשם באוטובוס בסמוך לסורוקה, חלפה בראשי מחשבה לבצע את אחד מחודשי הבחירה שלי בסטז' בסורוקה.
במהלך חודש שהייתי כאן, התחלתי להבין מה היה חסר לי קודם – היחד שאני מקבל כאן, המאמץ של מנהל המחלקה שלי ושל הרופאים הבכירים להשקיע בהכשרה שלי כרופא, העצמאות במהלך העבודה, מגוון האתגרים הרפואיים שאנו מתמודדים איתם, האוכלוסיה המיוחדת, האתגר שבעבודה תחת איום בטחוני והאנשים שעובדים איתי – כל אלו אינם מובנים מאליהם. אני מאמין גדול במה שקורה כאן בנגב ובמה שעוד עתיד לקרות".

המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום: "אני רואה חשיבות רבה בתוכנית מעין זו. המצוקה הרבה ברופאים הקיימת בפריפריה, מובילה אותנו למחשבה על פתרונות אשר יביאו וישאירו סטודנטים בדרום. תוכנית שכזו פותחת צוהר לסטודנטים מן המרכז ומחיפה, לאפשרויות הרבות הגלומות בדרום מבחינת מחקר, טכנולוגיה ורפואה מהמתקדמים בעולם".

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "ידועים הם הפערים הקיימים בין איזור המרכז לפריפריה בתשתיות ובכח־אדם בתחום הבריאות. שאיפתנו היא לצמצם פערים אלה ככל שניתן ולהגדיל את מספר המתמחים הנקלטים בבית החולים, כאלה שייראו בו את ביתם המקצועי לטווח הארוך. יחד עם שותפינו לתכנית, נמשיך למצוא את הדרכים במטרה לעבות את המעטפת במציאת מקומות מגורים, תעסוקה לבני זוג וחינוך מתאים לילדים של הרופאים הצעירים שיגיעו לכאן".