כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

קוצב לב הושתל בליבו של ילד בן שבע - 31.7.16

חייו של ילד בן שבע ניצלו לאחר שבסורוקה הושתל קוצב לב זמני בליבו

ד"ר אביבה לויטס, מומחית בקרדיולוגית ילדים והילד שלום יונה

בקיצור

1.

חייו של ילד בן שבע, שהגיע לסורוקה לאחר מספר ארועים של איבוד הכרה, ניצלו לאחר שבליבו הושתל קוצב לב זמני.

2.

ד"ר אביבה לויטס, מומחית בקרדיולוגית ילדים הוזעקה לחדר המיון לאחר האבחון הראשוני.

3.

ד"ר אביבה לויטס: "הקוצב שהוכנס לליבו בסמוך להגעתו לבית החולים, אפשר להחזיר את ליבו של הילד לפעילות תקינה והציל למעשה את חייו".

שלום יונה, בן שבע מערד, פונה לחדר המיון בסורוקה לאחר שעבר כמה אירועים של איבוד הכרה, עם דופק לבבי ולחץ דם נמוכים מאד. בדרך לבית החולים בניידת טיפול נמרץ, הוא קיבל שתי מכות חשמל.
ד"ר אביבה לויטס, מומחית בקרדיולוגית ילדים, הוזעקה לחדר המיון ולאחר טיפול ראשוני שקיבל לייצוב מצבו, הוא הועבר בדחיפות לחדר הצנתורים ההיברידי בחדר נתוח לצורך השתלת קוצב לב זמני.

ד"ר מירי מרקין, רופא בכירה במערך הקרדיולוגי: "מכיוון שמדובר בילד צעיר, שהיה בחרדה קשה , הוחלט על פעולה בהרדמה כללית. ד"ר יאנה ציבולה, מרדימה בכירה הרדימה אותו ואני ביצעתי את ההשתלה, בטכניקה המקובלת אצל חולים מבוגרים. לאחר השתלת הקוצב הזמני התייצב מצבו של שלום והוא הועבר להשגחה ביחידה לטפול נמרץ לב."
ד"ר אביבה לויטס, מומחית בקרדיולוגית ילדים בסורוקה: "מדובר במקרה נדיר מאד בילדים, שנבע מחסם מלא של מערכת ההולכה שהתבטא בדופק נמוך מאד עד 24 פעימות לדקה עם לחץ דם נמוך מאד ומעורבות של איבוד הכרה . קרוב לוודאי שמדובר בקרדיומיופטיה שהינה מחלת שריר הלב שנובעתמפעילות לא תקינה של תעלות הסידן אשלגן או נתרן . נלקח בירור גנטי מלא. הקוצב שהוכנס לליבו של הילד הציל למעשה את חייו ואפשר פעילות תקינה של הלב. הקוצב שומר שלא יהיו הפסקות בפעילות הלב ומאפשר קצב תקין שלו"


שלום הגיע לאחרונה לביקורת במרפאתה של ד"ר לויטס. מצבו משתפר מאוד.
אימו של שלום, קרן יונה ספרה: "הגענו לבית החולים סורוקה, והודות לד"ר לויטס ולצוות על הטיפול המסור ומהיר הצליחו להציל את שלום. הם ממש הצילו לו את החיים בעזרת טיפול ראשוני נכון".

 ​