כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 08.11.2016

כנס בטיחות ילדים בחברה הבדווית - 8.11.16

הכנס התקיים היום במרכז הרפואי סורוקה

מימין: דר אהוד דודסון מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מר אלקרינאווי, מר אורי אריאל, מר עופר נאמן וגב' סילבינגר מנכ"לית בטרם

בקיצור

1.

ארגון בטרם לבטיחות ילדים: בשנת 2016 נהרגו 102 ילדים בתאונות בבית בחצר ובדרכים, מתוכם 22 ילדים מהמגזר הבדווי. במרבית המקרים, ניתן היה למנוע את מותם של הילדים.

2.

היפגעות בלתי מכוונת הרבה יותר שכיחה בקרב ילדים בחברה הערבית בישראל, והם מהווים כ-60 אחוז מהילדים שנהרגו כתוצאה מכך בשלוש השנים האחרונות.

3.

זאת בעוד שחלקם היחסי של ילדי המגזר הערבי באוכלוסיית הילדים בישראל הוא 26 אחוז בלבד. יתרה מזאת, הילדים בחברה הבדווית הם הילדים שנפגעים יותר מכול ביחס לכלל ילדי ישראל וביחס לילדים בחברה הערבית.

בחודש אוקטובר האחרון נהרגו ארבעה ילדים כתוצאה מתאונות בלתי מכוונות - נפילה מגובה, דריסה בחצר הבית, פגיעת רכב, נפילה ממדרגות. כמו כן, 11 ילדים נפגעו כתוצאה מכך באופן בינוני עד קשה.
לאור הנתונים הקשים של היפגעות ילדים בדווים מתאונות, מפעיל ארגון בטרם ביחד עם הרשות לפיתוח והתיישבות הבדווים בנגב במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, תכנית לקידום בטיחות ילדים בדווים.
התכנית מתבססת על יצירת מארג של רשתות בטיחות במסגרת הקהילה, במרכזי בריאות קהילתיים, בגני ילדים, בבתי ספר ובבתים, יחד עם גורמים הנתפסים על ידי המשפחה כבעלי ידע וסמכות.
בכדי ליצור מהלך מבוסס בשילוב תשתיות ברות קיימא לקידום בטיחות ילדים ברשויות המקומיות, מיושמות התוכניות בשיתוף עם גורמים שונים מהרשויות המקומיות ובסיוע מקצועי של ארגון בטרם לבטיחות ילדים.

בכנס בטיחות הילדים בחברה הבדווית שהתקיים היום במרכז הרפואי סורוקה, השתתפו: שר החקלאות - ח"כ אורי אריאל, אשר משרדו פועל ללא לאות לקידום בטיחות הילדים בחברה הבדואית בנגב, ראש העיר רהט - מר טלאל אלקרנאווי, אשר החליט להיות מוביל למניעת היפגעות הילדים בחברה הבדווית בעירו וכדוגמה ומופת לכלל הרשויות בישראל ומנהל המרכז הרפואי סורוקה השותף לטיפול ולמניעת היפגעות הילדים בחברה הבדווית בנגב - ד"ר אהוד דודסון ויו"ר ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מר עופר נאמן.
ד"ר יצחק לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה: "ילדי הנגב ובתוכם ילדי האוכלוסיה הבדווית, חשופים לתאונות ופגיעות בסביבת הבית והחוץ. לצערנו הרב אנו נחשפים לתוצאות העצובות של חוסר תשומת לב או העדר השגחה מספקת, שבהם, במקרה הטוב, נמנע אסון בנס, אך לצערנו הרב לא חסרים המקרים שבהם בושש הנס להגיע והמשפחה עומדת בפני הנורא מכול. הרופא הטוב ביותר לא יוכל להחזיר את הגלגל לאחור. כינוס חשוב זה, המעלה את המודעות להיפגעות ילדים מהאוכלוסייה הבדווית בנגב, צריך להזכיר לכל אחת ואחד מאיתנו, כי ילדינו לא תמיד חושבים על הסכנות הטמונות בסביבה הביתית שאמורה להגן עליהם. תפקידנו כהורים וכבוגרים להוות דוגמה לילדינו כיצד  להימנע ממצבים מסוכנים ולהיות השומרים והמשגיחים כי לא יאונה להם כל רע. אסור  שפעוט או ילד יסתובב ללא השגחה, גם לא בחברת ילדים אחרים, יש להקפיד שחומרים מסוכנים יהיו תמיד סגורים מאחורי מנעול ויוחזקו בכלי אחזקה סגורים היטב ומסומנים כהלכה, שכל ילד בכלי רכב ישב בכסא מתאים חגור ומאובטח, שאש תובער במקומות מוגדרים ומאווררים ושגרמי מדרגות וחלונות יהיו מחוץ להישג ידם של פעוטות. באחריות והשגחה משותפים יהיה ניתן להקטין למינימום את הפגיעה בילדינו על מנת שיגדלו להיות חלק מהחברה הבוגרת".​