כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 12.12.2012

מסיבת חנוכה מיוחדת התקיימה בסורוקה

עשרות ילדים שעברו בסורוקה ניתוח לשחזור גולגולת, חגגו בסורוקה מסיבת חנוכה מיוחדת עם הצוותים הרפואיים

​המסיבה הועברה בשידור חי ברדיו דרום בתוכנית "באה בטוב" עם השדרים מיכל שם טוב וראם כהן והופיעו בה האמנים אלון דה-לוקו, דנה לפידות וגו'ש

מסיבת חנוכה מיוחדת התקיימה בסורוקה.jpg 

למסיבה, פרי יוזמתן של המחלקות לנוירוכירוגיה ולכירורגיה פלסטית, הוזמנו ילדים שנולדו עם קרניוסינאוסטוזיס ועברו ניתוחים לשחזור הגולגולת במרכז הרפואי סורוקה, והתקיימו בה מפגשים מרגשים מאד בין הרופאים לבין הילדים שנותחו ובני משפחותיהם.
התוכנית כללה הוםעות של האמנים אלון דה-לוקו, דנה לפידות וגו'ש, הפעלות והפתעות לילדים והיא שודרה, בחסות מרכז הקניות "7MALL", בשידור חי ברדיו דרום בתוכנית "באה בטוב" עם השדרים מיכל שם טוב וראם כהן.

קרניוסינאוסטוזיס הוא מום מולד של הרך הנולד, שהרקע לו יכול להיות גנטי. במצב זה מתרחשת סגירה מוקדמת של התפר שבין עצמות הגולגולת.
עקב סגירה זו חלים עיוותים בצורת הגולגולת, מאחר והמוח הגדל חייב למצוא מקום פנוי באזור שבו עדיין לא התאחו ונסגרו המרווחים שבין עצמות והגולגולת. השכיחות של craniosynostosis ראשונית היא אחת לאלף לידות.
במרכז הרפואי סורוקה נותחו בעשרים וחמש השנים האחרונות  כ־200 תינוקות.

ד"ר אבי כהן, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה במרכז הרפואי סורוקה: "מרבית המקרים מאובחנים בשבועות הראשונים שלאחר הלידה ומנותחים בין גיל שלושה חודשים לגיל שנה. מטרת הניתוח היא להוריד את הלחץ שמופעל על המוח כמו גם לשפר מבחינה אסתטית את מבנה הגולגולת. ככל שמבצעים את הניתוח מוקדם יותר, כך מאשפרים למוח לתפקד בצורה טובה יותר. אנו בסורוקה היינו החלוצים לבצע ניתוחים מורכבים אלה".

פרופ' ליאור רוזנברג, עד לאחרונה מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה: "הניתוח משנה את המהלך ההתפתחותי והקוגניטיבי של המוח. ניתוחים אלה מתבצעים תוך שיתוף פעולה בין המומחים לנוירוכירורגיה שאחראים על ההיבט ה"טכני" לבין המומחים לכירורגיה פלסטית שאחראים על ההיבט האסתטי".