כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

נשיא צ'אד ביקר בסורוקה - 27.11.18

נשיא צ'אד אידריס דבי הגיע לביקור מיוחד במרכז הרפואי סורוקה

בקיצור

1.

נשיא צ'אד, אידריס דבי, שנחת בישראל לביקור היסטורי ראשון מאז קום המדינה, הגיע היום לביקור במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע.

2.

נציגי משרד החוץ בחרו להגיע עם הנשיא צ'אד ומשלחתו למרכז הרפואי סורוקה לאור פרוייקט מיוחד בגאנה, שפיתחו רופאי מחלקת ילודים ופגים מסורוקה ביחד עם צוותים מאוניברסיטת בן גוריון, להורדת תמותת ילודים במדינות באפריקה.

3.

במהלך הביקור, קיבל הנשיא על פעילות בית החולים ועל פעילות הפגייה בסורוקה.

את הנשיא דבי קבלו - ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל המרכז הרפואי  ומנהל המיון הפנימי, פרופ' דוד גרירמברג, מנהל חטיבת הילדים  וד"ר אגי גולן, מנהלת היחידה ליילודים ופגים בסורוקה.

תמותת התינוקות בארצות אפריקה גבוהה פי 10 מהתמותה בארצות מפותחות כמו ישראל מאחר ומצבן הכלכלי לא מאפשר מתן טיפול בשיטות המקובלות.

כמענה לבעיה פיתח צוות רופאים נאונטולוגים מהמרכז הרפואי  סורוקה  גישה מיוחדת שמבוססת על אמצעים יעילים ופשוטים שעלותם נמוכה. עם הצוות נמנים: ד"ר אגי גולן, מנהלת מחלקת ילודים ופגים בסורוקה וד"ר אילון שני ופרופ' מיקי קרפלוס,  מייסד הפגייה בסורוקה - רופאים מומחים בפגיה.


הגישה המיוחדת מבוססת על אמצעים יעילים ופשוטים שעלותם נמוכה, ובעיקר על בניית צוותים מקומיים ופרוטוקולים טיפוליים המותאמים למקום וליכולותיו. ההתקדמות חייבת להיות איטית ובצעדים מדודים על מנת להבטיח הצלחה לטווח ארוך.

הגישה כוללת בין השאר את שיטת ה"קנגרו" בה התינוק צמוד לחזה של האם 24/7 וניזון מחלב אם, את העצמת האם כמטפלת בתינוקה, לימוד החייאה נכונה בחדר לידה, הזנה מבוקרת ושימוש בחלב אם בכל שלבי ההתפתחות ומניעת זיהומים. הפרוייקט בשיתוף מש"ב - משרד החוץ, אוניברסיטת בן גוריון וגורמים פילנטרופיים אמריקאים.

ד"ר אגי גולן, מנהלת הפגייה ומחלקת יילודים בסורוקה, מספרת בהתרגשות: "הפרויקט בגאנה התחיל לפני 10 שנים בעיר קומזי והוא כולל שתי יחידות. היחידה השלישית כבר הוקמה ביוזמות מקומיות כך שהקמת המנהיגות והצוותים המקומיים הם ההצלחה הגדולה והעיקרית של התוכנית.
צוות הניאונטולוגים של סורוקה סייע בהקמה של היחידות ובהכשרת הצוותים המקומיים וממשיך ללוות אותם עד היום, כאשר השנה נעשה צעד נוסף שבו בוצעו טיפולים מורכבים יותר בהתאם ליכולת הצוות המקומי.
לאור הצלחת הפרויקט נולדה תכנית להקמת יחידות נוספות מסוג זה באפריקה. הפרויקט הוצג בכנסים בין- לאומיים באפריקה ובדרום אפריקה ומהווה היום מודל ליחידות ניאונטליות מבוססות על עקרונות היחידות בקומסי".

נשיא צ׳אד התלהב מהפרויקט והביע רצון ותקווה לשיתוף פעולה דומה במדינתו וכבר הזמין את מנהלת הפגייה וצוותה לעיר הבירה של צ׳אד.
 
ד"ר גולן מוסיפה: "אנו מאמינים ששיתוף פעולה בין גורמים מקצועיים מקומיים וגורמים ממשלתיים יחד עם המומחיות של הצוות מסורוקה יכולים להביא לשיפור הבריאות של הילודים בארצות המתפתחות. צוות סורוקה גאה להציג את הפרויקט ומעריך מאוד את ההתעניינות של נשיא צ'אד בהישגים שלנו בתחום".​