כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

במרכז הרפואי סורוקה, בוצע לראשונה צנתור לטיפול ביתר לחץ־דם

צנתור לטיפול ביתר לחץ־דם

​את ההליך ביצעו בהצלחה פרופ' גבריאל סנדרו, מנהל המחלקה לכירורגיית כלי־דם  וד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים בסורוקה

הטיפול הצנתורי, המיועד לטיפול ביתר לחץ־דם, בוצע בגבר בן 57 תושב באר־שבע.

לחץ־דם, הוא הלחץ שמפעיל זרם הדם על הדפנות של כלי הדם. המונח יתר לחץ־דם מתאר לחץ־דם גבוה מעל הנורמה  לאורך זמן. יתר לחץ־דם הוא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בעולם המערבי - כ־20% מכלל האוכלוסיה וכמחצית מהקשישים סובלים ממנה. 

פרופ' גבריאל סנדרו, מנהל המחלקה לכירורגיית כלי דם במרכז הרפואי סורוקה וד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים מסבירים: "מדובר בחולים  שסובלים מיתר לחץ דם ראשוני ונוטלים תרופות רבות שאינן מביאות לאיזון. לחלק מהחולים האלה,  ניתן להציע טיפול  כירורגי בנוסף לטיפול התרופתי.  בטיפול זה  מנטרלים את העצבוב ששולט על לחץ הדם ועובר בצמוד לעורקי הכליות. טכניקת הטיפול, מבוססת על הרס עצבים אלו בטכנולוגיה של גלי רדיו. הפעולה עצמה נעשית במהלך צנתור של עורקי הכליות, שבו מוחדר מקור אנרגיה לעורק ושם מתבצעת צריבה. בשיטה זו אין פגיעה בציפוי הפנימי של העורק ובכך נמנעים סיבוכים רבים. מדובר בפעולה שבה משתמשים בטכניקות חדישות ביותר עם פוטנציאל הצלחה גדול וסיכון מינמלי, אם בכלל". 

הצנתור מתבצע דרך המפשעה בהרדמה מקומית בחדר צנתורים ונמשך כ־40 דקות. לאחר הפעולה יש להמשיך בטיפול הקבוע כנגד יתר לחץ דם. לחץ הדם צפוי לרדת  כעבור שלושה עד שישה חודשים לאחר הפעולה. 

ד"ר טליה וולק, מנהלת המרפאה ליתר לחץ דם במרכז הרפואי סורוקה: "הטיפול מיועד למטופלים הסובלים מיתר לחץ־דם ראשוני שנוטלים תרופות ללחץ דם, אך למרות זאת לחץ הדם אינו נשלט. יחד עם זאת, הטיפול אינו מתאים לכולם. כל מקרה נבדק לגופו ולאחר דיון משותף של צוות מרפאת יתר לחץ דם וצוות המצנתרים  מתקבלת החלטה לגבי ביצוע הפעולה".