כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

בימים אלה, נחנך במערך הקרדיולוגי בסורוקה חדר צינתורים מחודש

חדר צנתורים מחודש נחנך בסורוקה

חדר הצנתורים המחודש

​החדר שהוגדל והורחב, כולל ציוד דימותי ומערכת ניטור המודינמית מהמתקדמים שיש

יחידת צנתורים במחלקה לקרדיולוגיה בסורוקה, נמנית עם היחידות הפעילות ביותר מסוגן בארץ.  בכל שנה, מבוצעות ביחידה כ־3,000 פעולות צנתור - כמחציתן פעולות אבחוניות וכמחציתן פעולות טיפוליות.

צוות היחידה כולל רופאים, אחיות וטכנאים רפואיים מומחים, מנוסים ומיומנים בתחום. הצוות פועל בשלושה חדרי צנתורים שאחד מהם  חדר היברידי המשלב חדר צינתורים וחדר ניתוח ובעת הצורך ניתן לבצע בו טיפולים משולבים של צנתורי לב וניתוחי לב.
בימים אלה נחנך חדר צינתורים מחודש שהוגדל והורחב וכולל ציוד דימותי ומערכת ניטור המודינמית מהמתקדמים שיש.

צנתור מבוצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מוחדר צינור דקיק וחלול אל תוך הלב, דרך כלי־דם בזרוע או בירך.
פעולת הצנתור מתבצעת לצורך בדיקות שונות של תפקוד הלב – צנתור אבחוני, או כדי לבצע פעולות רפואיות, כגון הרחבה של כלי דם – צנתור טיפולי:

  • צנתור אבחוני נעשה באופן אמבולטורי, אורך כ־30 דקות ובדרך־כלל  יכול הנבדק לחזור לביתו בסיומו

  • צנתור טיפולי אורך כשעה, ובסיומו נשאר המטופל באשפוז. הפעולות הטיפוליות כוללות בעיקר: טיפול בהיצרויות ובסתימות בעורקי הלב באמצעות בלון והשתלת סטנטים (תומכים); אבחון חומרת מחלות לב והערכת חולים לפני ניתוח מעקפים; אבחון חומרת מחלות מסתמים והתערבות מיידית בעת אוטם קיצוני של שריר הלב

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצינתורים בסורוקה: "מערכת הדימות  החדשה מתאפיינת באיכויות שלא היו קיימות במערכת הקודמת, כגון: איכות גבוהה מאד של התמונות המתקבלות, מערכת תלת־מימדית של העורקים הכליליים ומערכת STENTBOOST – מערכת שמאפשרת להדגים באופן אופטימלי את התומכנים אחרי השתלה. המערכת הנוכחית מאפשרת העברה אוטומטית של תוצאות בדיקות לארכיב דיגיטלי של בית החולים לצורך אחסון. כמו כן, ניתן לקבל על המסך שבחדר הצינתורים בדיקות קודמות של החולה תוך כדי ביצוע הצנתור. בנוסף, ניתן לעשות שימוש במכשיר אייפד שממוקם בסמוך למצנתר ומאפשר לו לבצע ניהול ישיר של המדדים ההמודינמיים של המטופל  כגון: לחץ־דם, אחוז חמצן בדם וחישובים של תפוקת הלב".

פרופ' ראובן איליה, מנהל המחלקה לקרדיולוגיה בסורוקה: "חדר הצנתורים המחודש מהווה נדבך נוסף בשירותים הקרדיולוגיים המגוונים והמתקדמים הניתנים בסורוקה, הכוללים בין היתר, את חדר הפעולות האלקטרופיזיולוגיות- חדר חדיש ומתקדם שנועד לביצוע טיפולים ייחודיים בהפרעות קצב הלב ואת השירות של הדמיית פעילות הלב באמצעות CT  ו־MRI של הלב. כל אלה מהווים מוקדי מצויינות בסורוקה בכלל ובמערך הקרדיולוגי בפרט".