כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 29.05.2014

פרס פוסטר מצטיין בכנס משרד הבריאות

"מה בין סמארטפון ותיקון שבר בצוואר ירך?"

​פרס הפוסטר המצטיין של הכנס השנתי למדיניות הבריאות הוענק למרכז הרפואי סורוקה שהציג פיתוח של שיטת מעקב ובקרה ממוחשבת לשם עמידה במדד איכות לאומי של ביצוע ניתוח לתיקון שבר בצוואר ירך

 

בכנס הוצג מודל להערכה ולקידום רצף טיפולי בין סורוקה ומחוז דרום של הכללית.

פרס פוסטר מצטיין בכנס משרד הבריאות.jpg 

בשבוע שעבר התקיים הכנס השנתי ה-10 למדיניות הבריאות של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות. בכנס נדונו נושאים הקשורים במערכת הבריאות הישראלית כגון: מדידות איכות במערכת הבריאות, מדיניות הבריאות, כלכלת בריאות, פערים ואי שוויון.

הכנס מהווה מקום מפגש לקובעי מדיניות, לחוקרים, לרופאים ולסטודנטים מתחומים מדעיים שונים שיש להם נגיעה בניהול מערכת הבריאות בישראל.

פרס הפוסטר המצטיין של הכנס הוענק לצוות מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בראשותה של ד"ר אורלי וויינשטיין, סגנית מנהל בית החולים בנושא "מה בין סמארטפון ותיקון שבר בצוואר הירך?".

חברים בצוות: ד"ר ולדימיר זלדץ מומחה ברפואה פנימית ורפואה דחופה ד"ר איליה צ'ורני מנהל חדרי ניתוח, פרופ' יורם שפירא יו"ר החטיבה להרדמה וטיפול נמרץ, פרופ' דן עטר מנהל המחלקה האורתופדית וד"ר אהוד דודסון מנהל המרכז הרפואי סורוקה.

בפוסטר הוצגו תוצאות מרשימות ביותר של עמידה במדד האיכות הלאומי של משרד הבריאות בביצוע ניתוח לתיקון צוואר הירך תוך 48 שעות למטופלים מעל גיל 65. בבית החולים נבנתה מערכת מעקב מקוונת המעדכנת באופן שוטף את מנהלי המחלקות ואת הנהלת בית החולים בסטטוס המטופלים הממתינים לניתוח. המערכת מתממשקת עם מערכות המידע של בית החולים ומדווחת שלוש פעמים ביום על הממתינים לניתוח ועל משך ההמתנה שלהם. דיווח על כך מגיע באופן שוטף לתיבת המייל ולסמארטפון של בעלי התפקידים הרלוונטיים.

ד"ר אורלי וויינשטיין, סגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה: " מאז הטמעתו של המהלך המקוון אנו עומדים ביעד של משרד הבריאות. המסקנה העיקרית מהפעלת הפרויקט היא שעמידה ביעדי איכות מצריכה שינוי של שיטות ונהלי עבודה, גיוס הצוותים המטפלים, מעורבות ובקרה צמודה של ההנהלה. מצאנו כי פיתוח של שיטת מעקב ובקרה שוטפים, תוך ניצול טכנולוגיה זמינה ונגישה כמו סמארטפון, מהווה גורם מרכזי וחיוני בהשגת היעד הנדרש".

ד"ר וויינשטיין הציגה בכנס גם עבודה בנושא הקמת תשתית ארגונית תומכת ומודל להערכה ולקידום רצף טיפולי בין המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה למחוז דרום של הכללית, המהווים יחד את מרחב דרום בכללית.

חברים נוספים בצוות: פרופ' ארנון כהן מנהל המחלקה למדדי איכות ומחקר רפואי בהנהלה ראשית, ד"ר יהודה לימוני מנהל רפואי מחוז דרום, ד"ר דורון קומנשטר המחלקה למדדים ומחקר רפואי בהנהלה ראשית  וד"ר אהוד דודסון מנהל מרחב דרום והמרכז הרפואי סורוקה. 
 
מרחב דרום במטרה לשפר את הטיפול הרפואי ולמקסם את משאבי הקופה באזור הדרום, הנמצאים הן בקהילה והן בבית החולים לטובת הלקוח המשותף.
הבטחת רצף טיפולי בין בית החולים והקהילה מהווה סוגיה משמעותית לאור השפעתה על אופי ואיכות המעקב והטיפול הרפואי, ולפיכך מהווה נדבך מרכזי באסטרטגיית הכללית.
כדי להעריך את רצף הטיפול הרפואי במרחב, נבנתה מערכת מדידת איכות ייעודית, הנתמכת במערכות מידע ממוחשבות בבית החולים ובקהילה.
המניע לתהליך היה הצורך בחיזוק הרצף הטיפולי תוך מדידה שוטפת כדי לאפשר שיפור מתמיד
המודל שנבנה כולל יותר מ-40 מדדים הקשורים לרצף הטיפול בעשר התחומים רפואיים עיקריים. לכל אחד מהמדדים נעשה איפיון מדוייק, הוגדרה האחריות של בית החולים והקהילה למהלכי הטיפול תוך מתן דגש על שיפור תהליכי עבודה וטיפול בפערים אשר יאפשרו מתן מענה מהיר ואיכותי למטופל.