כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ניתוח להחלפה חלקית של מפרק הברך

לראשונה בישראל, בוצע במרכז הרפואי סורוקה ניתוח להחלפה חלקית של מפרק הברך בשיטת התאמה אישית

ניתוח להחלפה חלקית של מפרק הברך

​מדובר בבשורה שעשויה להביא מזור לאוכלוסיה גדולה של חולים הסובלים מבעיות מפרקים

ניתוח חדשני להחלפה חלקית של מפרק הברך, בוצע בסורוקה  בטכניקה הנחשבת לפורצת דרך וחדשנית בעולם ומבוססת על תכנון ממוחשב בשיטת "החתימה האישית" (SIGNATURE BIOMET). 

את הניתוח ביצע ד"ר ואדים בנקוביץ', מנהל היחידה להשתלות אורטופדיות במחלקה האורטופדית בסורוקה. ד"ר בנקוביץ' וצוותו הם גם חלוצי שיטה ניתוחית מתקדמת זו לניתוחי החלפת ברך מלאה בהתאמה אישית, שאותה ביצעו לפני יותר משנה.

המנותחת בסורוקה היא אישה בשנות הארבעים לחייה שסובלת מפגיעה בשתי ברכיה על רקע מחלה ניוונית שפגעה ביכולתה ללכת. היא מתאוששת מהניתוח, מצבה משתפר והיא הגיעה כעת לטווחי תנועה כמעט מלאים.

ד"ר בנקוביץ' מסביר את עיקרי תורת החלפת מפרק הברך: "הניתוח השכיח והמקובל לטיפול בשחיקה מתקדמת של מפרק הברך הוא החלפה מלאה של המפרק. בניתוח כזה מוחלפים המדורים הפגועים של הברך (קצה השוק, קצה הירך וחלק מעצם הפיקה) בשתלים מלאכותיים המאפשרים את תנועת המפרק ללא כאבים. בארץ, מבוצעים יותר מ־5,000 ניתוחים מסוג זה בשנה. אפשרות ניתוחית נוספת, התופסת תאוצה רבה בעולם, היא החלפה חלקית של מפרק הברך, כלומר, החלפה של המדור הפגוע בלבד (בדרך־כלל החלק הפנימי של מפרק הברך). ניתוח זה מבוצע בדרך־כלל בגישה זעיר פולשנית (חתך קטן ומינימלי) וטומן בחובו  פוטנציאל לשמר כ־75% יותר עצם מאשר בניתוח של החלפה מלאה".

בשיטה החדשה עובר המטופל סריקת MRI אשר מתורגמת למודל תלת־ממדי ממוחשב ומדויק של ברך החולה.  על בסיס מודל ממחושב זה, מתכנן המנתח את שלבי הניתוח עוד בטרם הניתוח עצמו ומבצע למעשה "ניתוח וירטואלי". על בסיס תכנון מדויק זה מופקים מכשירים ניתוחיים ("גיידים") המותאמים באופן מושלם למבנה ברכו של החולה ואשר בהם יבוצע שימוש ביום הניתוח,  כדי להעביר את התוכנית הניתוחית המתוכננת מראש באופן הרצוי והמדויק ביותר בניתוח עצמו.

הניתוח להחלפה חלקית מאפשר טווח תנועה מיטבי ושיקום מהיר יותר. יודגש כי ניתוח זה אינו מתאים לכל החולים הסובלים משחיקת סחוס ונדרשת בדיקה יסודית על־ידי אורטופדים מומחים לשם קביעת ההתאמה לניתוח שכזה. 

 

ד"ר ואדים בנקוביץ' מוסיף: "השיטה החדשה מאפשרת את חיתוך והתאמת העצם לשתל ברמת דיוק גבוהה. הדיוק הרב מאפשר את קיצור משך הניתוח, הפחתה של הדימום ובתקווה גם את קיצור תקופת ההחלמה והשיקום. אנו צופים כי מידת הדיוק גם עשויה להאט את קצב השחיקה של השתל ולתרום רבות ליכולת שיחזור התנועה הטבעית של המפרק. בנוסף, שיטה זו מקלה ומפשטת מאוד את הטכניקה הניתוחית שהייתה נחשבת עד כה ליחסית מורכבת, עד כדי כך שבעצם מספר מצומצם של מנתחים בכירים בארץ היו מבצעים באופן תדיר ניתוחים מסוג זה. אנו צופים כי קליטת השיטה בארץ עשויה להוביל לנגישות ניתוחים אלו לאוכלוסיה גדולה יותר ולשימוש רב ובטוח יותר על־ידי הקהילה האורטופדית בארץ".