כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

"בית חולים לדובים"

בסורוקה "מטפלים" גם בדובים

ילד וסטודנטית בפעילות

​כמדי שנה, גם השנה מתקיים בסורוקה פרויקט "בית חולים לדובים"  שמטרתו להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים 

 

פרוייקט "בית חולים לדובים"  במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מתקיים זו השנה ה-14 בהשתתפות של כ־200 ילדי גנים בבאר־שבע.

הפרויקט המיוחד הוא פרי שיתוף פעולה בין בית החולים סורוקה ואגודת הסטודנטים למקצועות הרפואה בנגב (אסר"ן). ילדי גנים מאזור הדרום מוזמנים לבוא לסורוקה יחד עם הדובי האהוב שלהם, והם מציגים בפני הסטודנטים  את ה"מחלה" שממנה סובל הדובי.

מקור הפרויקט בסקנדינביה והוא מופעל כיום ברבים מבתי הספר לרפואה ברחבי העולם, בעידוד הארגון הבין־לאומי לסטודנטים לרפואה.
הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, היו הראשונים שקיימו  את הפרויקט בארץ. בית החולים סורוקה אימץ את היוזמה והתוצאה היא מיזם איכותי ואנושי,  שמטרתו להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים.

סטודנטים מבית הספר לרפואה  וסטודנטים לסיעוד, לפיזיותרפיה ולרפואת חירום מבית הספר למקצועות הבריאות, מגיעים אל גני הילדים, מסבירים לילדים על הביקור בבית החולים ומזמינים אותם  להגיע עם הדובי "החולה" החביב עליהם.

ביום הביקור בבית החולים, מקבלים הסטודנטים את פני הילדים בחלוק לבן וסטטוסקופ. הסטודנטים בודקים את הדובים החולים, מדברים עם הילדים על חשש הדובי מהבדיקה ומהצוות הרפואי, מאפשרים להם לקחת חלק פעיל בבדיקה וחושפים אותם למגוון של בדיקות ופעולות שעוברים מטופלים בבית החולים, כגון: צילומי רנטגן, חבישות, קבלת תרופות בבית המרקחת ובדיקות דם. 

הילדים מבקרים באמבולנס והסטודנטים מסבירים להם גם על היגיינה כללית ודנטלית ועל תזונה נכונה. בנוסף, מקבלים הילדים הסבר בנושא בטיחות בדרכים מנציגת ארגון בטרם בסורוקה.
השנה נחנכה תחנה חדשה בנושא שאיפת גופים זרים שבה הילדים התבקשו לשלוף גופים זרים מדובי גדול.

מחקר שנערך בעבר בסורוקה העלה כי פרוייקט "בית חולים לדובים" סייע בהפחתה של כ־33 אחוזים ברמת החרדה מאשפוז בקרב הילדים שהשתתפו.
הפרוייקט מאפשר לילדים לבקר בבית החולים - לראשונה בחייהם, מבלי לחשוש מסכנה או מכאב. החשיפה המוקדמת לבית החולים, בסביבה תומכת ונעימה, מאפשרת לילדים התמודדות טובה יותר עם החששות שלהם ומקטינה את רמת החרדה מהאשפוז ומהצוות הרפואי.