כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

חנוכת היחידה לשבץ מוחי

מדי שנה מטופלים במערך שבץ במרכז הרפואי סורוקה יותר מ-1,000 חולים בשבץ מוחי. חייהם של רבים מהם ניצלים וחל בהם שיפור

​בשבוע שעבר, התקיים טקס פתיחה חגיגי של היחידה לשבץ מוחי, במסגרת תוכנית להקמה של מרכז מוח בסורוקה

 חנוכת היחידה לשבץ מוחי.jpg

הקמתו של מרכז מוח בסורוקה, ראשון מסוגו בארץ, מבוססת על החזון של יחידת-על כוללנית שמרכזת אבחון, טיפול ומחקר במקצועות השונים העוסקים בתחלואת המוח.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל סורוקה: "זו הדרך ליצירת שיתוף פעולה בין הדיסיפלינות הרפואיות ולהעצמת הטיפול בחולי השבץ - המטופל במרכז וסביבו כל העוסקים במלאכת המוח, מעניקים לו את המעטפת תחת קורת גג אחת"

השופט ד"ר עודד מודריק שאחיו עמנואל ששימש כחשב של משרד נגב גליל לקה לפני כמה חודשים בשבץ מוחי וטופל בסורוקה, מספר על הטיפול: "בשל אירוע מוחי קשה שבו לקה אחי, היה צורך דחוף לבצע צנתור מוחי כדי לסלק קריש דם גדול. האיר מזלו של אחי, שהמשימה הרפואית המורכבת הזאת נמסרה לידיה האמונות של ד"ר ענת חורב, מצנתרת מוח בסורוקה. "מבחן התוצאה" מוכיח את הדבר. עמנואל היה נתון בסכנת חיים ממשית  ובזכות פועלה, הוא נותר אדם חי, שאט אט משתקם".

במסגרת תוכנית השבץ בבית החולים והקמת מרכז המוח, נחנכה בשבוע שעבר במחלקה הנוירולוגית בסורוקה היחידה לשבץ מוחי. צוות היחידה מטפל בחולי שבץ קשים שחלקם מונשמים, בסטנדרט של טיפול מוגבר ובאמצעות צוותים ייעודיים שהוכשרו לכך.  תוכנית השבץ בסורוקה כוללת:
:
• צוות רפואי בעל ניסיון להתערבות בשבץ חריף
• ביצוע צנתורים טיפוליים לשבץ
• טיפול ביחידה בחולים קשים
• מחלקת שיקום
• מרפאת מעקב שמלווה את המטופל באמצעות צוותים רב מקצועיים במטרה ליצור רצף אבחוני וטיפולי תחת
  קורת גג אחת
• מערכת לניהול מידע על תחלואה בשבץ.

הטקס התקיים במעמד של נציגי קרן קראון - קרן אמריקנית משפחתית שתרמה לסורוקה לאורך השנים לרכישת ציוד רפואי לטיפול בחולי שבץ, להכשרת רופאים ואפשרה את הפתיחה של יחידת השבץ.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "חנוכת יחידת שבץ המוח החדשה היא אירוע בעל חשיבות רבה, לא רק לבית החולים ולמחלקה הנוירולוגית, אלא לנגב כולו.
יחידה זו נפתחת כחלק מהקונספט שלנו לפיתוח מרכז המוח – כמרכז מוביל ומשמעותי בסורוקה. מרכז המוח נשען על כמה מחלקות ויחידות מצוינות בסורוקה - נוירולוגית, נוירוכירורגיה, פסיכיאטריה, דימות ושיקום, ואף ממשק לנוירולוגית ילדים. הרעיון הוא טיפול על ידי צוותי עבודה רב מקצועיים שיתנו מענה כוללני למטופל.
היחידה לשבץ המוח תאפשר שדרוג של היכולות המקצועיות שלנו, עם השגחה צמודה וניטור החולים 24 שעות ביממה. החלטנו לא רק לגשר על פני פערים מול מרכז הארץ,  אלא לקחת מובילות מקצועית ושירותית. היחידה תמנע נכויות קשות ותמותה ותיצור בסיס לשיקום של חולים לאחר אירוע של שבץ המוח".

ד"ר גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה וסגן מנהל בית החולים: "שבץ מוחי מהווה כיום את סיבת המוות השלישית בשכיחותה, ותחלואה נוירולוגית היא גורם מספר אחת לנכות ולפגיעה תפקודית. כמות החולים עולה כל הזמן. פעם אנשים היו מתים מהמחלות הללו וכיום, בזכות הרפואה, הם שורדים. לכך מצטרפים הזדקנות האוכלוסייה והשפעות שונות של אורח החיים המודרני. כיום ברור ש'זמן שווה מוח'. תוכניות טיפול חדשניות, המגובות בפעילות הסברה לציבור, מצליחות לצמצם מאוד את הזמן החולף מהופעת השבץ ועד לקבלת טיפול המציל חיים ואיכות חיים".

ד"ר זאב דיוויס, יועץ קרן קראון לענייני רפואה ברך בטקס: "כנציג קרן קראון והמשפחה, אני מלווה בשנים האחרונות את העבודה המופלאה שלכם כאן בסורוקה. היכולת להגיע ב'שעת הזהב' לטפול בחולה ולמנוע השפעה קטלנית של אירוע מוחי עליו  ועל משפחתו, היא הישג עצום. אני מרגיש כבוד שאנחנו - קרן "קראון" חלק מזה".

מיכל מודריק, בתו של עמנואל מודריק שטופל בסורוקה לאחר שלקה בשבץ מוחי ריגשה את המשתתפים בטקס. סיפרה מיכל:
"אבי עמנואל מודריק היה החשב של משרד נגב גליל עד לא מזמן. את כל מרצו הוא השקיע בחיזוק הנגב והגליל ופרויקטים חשובים התקיימו בעזרתו. לאחר יציאתו לפנסיה המשיך אבי להתנדב ברשות לפיתוח הנגב.
בסוף מאי, בעת שהשתתף בישיבה בערבה, אבי התמוטט והובהל במהירות באמבולנס לבית החולים סורוקה. הוא הגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות ולמזלנו ד"ר ענת חורב הוקפצה מביתה והגיעה תוך זמן קצר אל בית החולים.
ד"ר חורב, מנהלת היחידה לשבץ וצנתורי מוח,  צנתרה את אבי במשך כחמש שעות ובסופן הוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ. אין לתאר את הרגישות והאכפתיות שגילו ד"ר חורב וכל הצוות בכל תקופת האשפוז. לאחר תהליך שיקום השתפר מצבו של אבי והוא מתאושש מהאירוע".