כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

שבץ מוחי

"מהרגע שבו לקית בשבץ מוחי, שעון החול שלך הולך ואוזל"

כיצד לזהות חשד לשבץ מוחי?

​המרכז הרפואי סורוקה יצא במסע הסברה לקידום המודעות לזיהוי סימנים של שבץ מוחי ולעידוד של הגעה מהירה לחדר המיון באמצעות אמבולנס לקבלת טיפול רפואי

 

הקמפיין בוצע בהתנדבות על-ידי משרד הפרסום ראובני פרידן וכולל סרטון טלוויזיה, ג'ינגל לרדיו, מודעות בעיתונות ובאנרים באינטרנט.

ד"ר גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי סורוקה: "ככל שהחולה יהיה מודע למצבו, יזעיק אמבולנס  ויגיע מוקדם יותר לקבלת טיפול בתוך חלון הזמנים המצומצם, כך יעלה הסיכוי להצלת אזורים נרחבים יותר מרקמת המח הפגועה"

שבץ מוחי הוא הגורם השלישי לתמותה בעולם וגורם התחלואה הראשון לנכות. נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמה ברורה של התגברות התופעה.
הסיבה העיקרית לשבץ מוחי הינה חסימה של כלי דם במוח כתוצאה מהיווצרות קריש דם. חסימה פתאומית בכלי הדם גורמת לפגיעה באספקת הדם והחמצן לרקמת המוח שמסופקת באמצעות  כלי הדם. כתוצאה מכך מופיעים חסרים נוירולוגים בהתאם לאזור במוח שניפגע.
התוצאות המיידיות וארוכות הטווח של שבץ מוחי שונות בחומרתן. לעיתים הן יכולות לחלוף לחלוטין ולעיתים הן יכולות לגרום לנזק קשה ובלתי הפיך ואף למוות.

בשנים האחרונות ניתן טיפול תרופתי לשבץ שמטרתו פירוק  קריש הדם  ועל ידי כך חידוש זרימת הדם לרקמת המוח הפגועה.
הטיפול ניתן בצורת זריקה של חומר בשם  TPA לתוך הווריד ובמקרים מסוימים ניתן גם באופן ישיר לתוך העורק הסתום תוך כדי צנתור.
טיפול בתרופה זאת  מניב הצלחות רבות עם הורדה משמעותית  של  הפגיעה התפקודית במצבו של החולה לאחר השבץ. הטיפול יעיל רק בארבע וחצי הראשונות מהופעת הסמפטומים הראשונים.

הסמפטומים הראשונים עלולים לכלול:

  • חולשה פתאומית

  • הרדמות של הפנים

  • בלבול פתאומי

  • קשיים בדיבור

  • בעיות ראייה פתאומיות בעין אחת או בשתי העיניים

  • סחרחורת

  • איבוד שיווי משקל או חוסר קואורדינציה

  • כאב ראש פתאומי וחמור מסוג שלא נחווה עד כה ומסיבה לא ברורה.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: " בסורוקה פועל צוות מוביל ומיומן של רופאים ואחיות לטיפול בשבץ חריף Stroke Team)). חייהם של אנשים רבים נצלו בזכות ההתערבות המוקדמת והשאיפה היא שכמה שיותר חולים שחווים את הסימפטומים יעמדו בקריטריון הזמן ויתאימו לקבלת הטיפול.
החולה מזוהה כבר באמבולנס והצוות הרפואי ממתין לו במיון על מנת לקצר את זמני ההמתנה".

ד"ר גל איפרגן מוסיף: "לפני כחמש שנים יצאנו בקמפיין ראשון מסוגו במטרה להגביר את המודעות לסמפטומים של שבץ מוחי, לאור מספר נמוך של מטופלים שחווים את הסמפטומים שהגיעו בזמן לחדר המיון. מנתונים שנרשמו בתחילת שנת 2007 עלה כי רק כ-4% מהחולים עם שבץ מגיעים בזמן סביר לקבלת טיפול, לעומת 33% מחולי השבץ שפנו לבית החולים תוך פחות משלוש שעות מרגע הופעת הסימנים בשנת 2009, בחודשים שאחרי הקמפיין שעשינו". ד"ר איפרגן מוסיף: "ככל שהחולה יהיה מודע למצבו, יזעיק אמבולנס  ויגיע מוקדם יותר לקבלת טיפול בתוך חלון הזמנים המצומצם, כך יעלה הסיכוי להצלת אזורים נרחבים יותר מרקמת המוח הפגועה".