כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 09.07.2014

השתלת תאי אב אלוגנאית (מתורם)

השתלת תאי אב אלוגנאית (מתורם) בוצעה לראשונה בסורוקה – צעיר חולה בלאוקמיה קיבל תרומת תאי אב מאחותו שנמצאה מתאימה באופן מלא

ד"ר גלית פרץ, מומחית להמטולוגיה, וד"ר איתי לוי, מנהל המחלקה להמטולוגיה

​ד"ר גלית פרץ: "השתל נקלט בהצלחה לאחר כעשרה ימים והמטופל השתחרר לביתו במצב טוב, להמשך מעקב במרפאת השתלות מוח עצם במכון ההמטולוגי"

 

השתלת תאי אב אלוגנאית (מתורם) מתבצעת במטופלים עם מחלות המטולוגיות ומאפשרת להם ריפוי מלא, בעיקר במקרים של ממאירויות המטולוגיות קשות שלא הגיבו לטיפולים השונים שניתנו להם.
השתלה אלוגנאית היא פרוצדורה רפואית מורכבת ואינטנסיבית, שבה משתילים תאי אב שמנויידים ממדור מוח העצם של התורם אל הדם הפריפרי ומשם הם נאספים, ללא צורך באיסוף בחדר ניתוח כפי שהיה בעבר.
המטופל נדרש להתאשפז במשך תקופה ממושכת, ועליו להיות בקשר רציף והדוק עם מרכז ההשתלות לפני ביצוע ההשתלה, במהלכה  ובתקופה ממושכת אחריה לצורך מעקב והמשך טיפול.

בזמן ההשתלה מאושפז המטופל במחלקה במשך 5-4 שבועות ומקבל טיפול כימי אגרסיבי המדכא את מערכת החיסון שלו ומאפשר למוח העצם של התורם להיקלט בגופו מבלי שמערכת החיסון של המטופל תדחה את השתל.
במקביל, הורס הטיפול הכימי את מוח העצם הישן של החולה ואת תאי המחלה. כשמוח העצם של התורם נקלט, הוא מייצר תאי דם חדשים ובריאים וגם מערכת חיסון חדשה.
בחלק מזמן האשפוז נמצא המטופל בתנאי בידוד עקב ירידה משמעותית במצב החיסוני וחשש לזיהומים. כמו כן קיים חשש מסיבוך שבו השתל תוקף את תאי הגוף המוחלשים עקב פגיעת הכימותרפיה שניתנה בהשתלה.

עד לאחרונה, בוצעו במכון ההמטולוגי בסורוקה השתלות מוח עצם עצמיות בלבד. בחודש האחרון בוצעה לראשונה השתלה מתורם בחולה בלאוקמיה חריפה בשנות השלושים לחייו, שכבר באבחנה של מחלתו הצביעו סימנים ביולוגים  על לאוקמיה בסיכון גבוה ולכן עבר השתלת תאי אב מיד לאחר שהושגה הפוגה במחלתו בעזרת טיפול כימי קונבנציונלי.

ד"ר גלית פרץ, מומחית בהמטולוגיה ובהשתלות מוח עצם בסורוקה: "אחותו של המטופל נמצאה מתאימה באופן מלא בסיווג רקמות, ועברה איסוף של תאי אב בתהליך פרזיס שבוצע במכון ההמטולוגי בסורוקה בבוקר יום ההשתלה עצמו ונמשך שלוש שעות. אחרי עיבוד השתל, הוחזרו התאים לאחיה באותו היום. השתל נקלט בהצלחה לאחר 10 ימים, ועם סיומם של  הטיפולים בסיבוכים קלים של ההשתלה שמהם סבל, השתחרר המטופל לביתו במצב מצויין והמשך המעקב מתבצע במרפאת השתלות מוח עצם במכון ההמטולוגי. בבדיקת מוח עצם שעבר בימים אלה, ראינו כי השתל עבר קליטה מלאה וכי  מוח העצם של המטופל כבר הוחלף בתאים הבריאים של התורמת, מה שמעיד על כך שההשתלה עברה בהצלחה רבה.
אני מרגישה גאווה גדולה בצוות שלי במחלקה ההמטולוגית שעמד יפה בכל אתגר שניצב בפניו במהלך ההשתלה, ובעובדה שקיבלנו מענה מהיר ומקצועי מהמערכים השונים בבית החולים - כיאה לרוח סורוקה."

ד"ר איתי לוי, מנהל המחלקה להמטולוגיה בסורוקה: "המרכז הרפואי סורוקה, כבית חולים מוביל, מצויד בכל התשתיות הנדרשות לביצוע השתלות מתורם. בהמשך ל-150 השתלות תאי אב שביצענו עד כה, אנו ממשיכים לפתח ולקדם את התחום על ידי הכנסת טכנולוגיות היחודיות לסורוקה בישראל, כגון שטיפת תאי השתל מחומרים טוקסים משמרים, דבר המפחית סיבוכים בעירוי השתל למטופל.
ד"ר לוי מוסיף: "ביצוע של השתלה של תאי האב מתורם, לראשונה בסורוקה, הביא להשגת מטרתנו למתן של כל מגוון הטיפולים המתקדמים ביותר בעולם לחולים ההמטואונקולוגים בנגב.  מרכז להשתלות תאי אב יאפשר גם קידום של מחקר בתחום זה".