כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מהמרכז הרפואי סורוקה לנפאל

אנשי צוות מסורוקה, מסייעים כבר יותר משבועיים לנפגעי רעידות האדמה במסגרת משלחת ישראייד לנפאל

ד"ר אשר מוזר, מומחה ברפואת ילדים עם התינוק שהציל ואשר נקרא על שמו

חברי משלחת ישראייד מסורוקה:
ד"ר עמיר קורנגרין - מנהל היחידה לטראומה אורתופדית בסורוקה, ד"ר אשר מוזר - מומחה ברפואת ילדים, ד"ר דוד שחם - רופא פנימי, פרופ' מיכאל אלקן - מומחה למחלות זיהומיות וניהל בעבר את היחידה למחלות זיהומיות בסורוקה, תומר ממן - סטז'ר, ושתי אחיות מחדר לידה - לוטה בנגל ונטע אדריאן. שמו של אחד התינוקות הוחלף לאשר  על שמו של ד"ר אשר מוזר שהציל את חייו.

אנשי הצוות מסורוקה יצאו לסייע לאחר רעידת האדמה שהכתה בנפאל, מטעם משלחת ישראייד. 
הם נמצאים בנפאל כבר יותר משבועיים, ויחד עם חברי משלחת ישראייד ובסיוע של רופאים מקומיים, טיפלו עד כה באלפי אזרחים נפאלים ובישראלים. צוות סיעודי ורפואי מקומי מסייע  בתרגום ובהבנת התרבות של המטופלים.

שלשוום, לאחר רעידת האדמה החזקה השנייה שפקדה את נפאל, חבר הצוות להורי הפגים הישראלים. הבעיה העיקרית היתה שבית החולים שבו טופלו הפגים באינקובטור נפגע וכל צוות בית החולים והמטופלים נאלצו להתפנות החוצה. מדובר בפגים צעירים  שחלקם בני שבוע והם נולדו בין שבוע 31 לשבוע 32 במשקלים שבין 1,300 ל-1,700 גרם.  שהייה מחוץ לאינקטובטור עלולה לסכנם.
הצוות בנה פגיה מאולתרת באוהל מחוץ לבית החולים ואל האוהל הובאו אינקובטורים כדי לאפשר תנאים מתאימים לתינוקות.

 

הרופאים מספרים על לא מעט מקרים שבהם הצליחו להציל חיים.  ד"ר אשר מוזר, מומחה ברפואת ילדים בסורוקה: "אני יכול להצהיר שהצלתי את חייהם של לפחות שני תינוקות שסבלו מדלקת קרום המוח. את אחד מהם, תינוק בן שלושה  חודשים שהיה במצב קשה, דאגנו לפנות בהטסה לקטמנדו ובשני טיפלנו במקום. לאות תודה הם ביקשו להחליף את שם התינוק לאשר...". ד"ר מוזר מוסיף: עם הגעתנו לנפאל לפני כשבועיים, נסענו שעות ארוכות שלאחריהן הליכה מאומצת במשך כמה  שעות עם כל הציוד הרפואי, לאזור כפרי שטרם הגיעו אליו צוותי הצלה. במשך כיומיים ראינו כ- 200 מטופלים שרובם נפגעו מנזקי הרעש, וטיפלנו גם באחרים שסבלו מחרדות. יש סיפורים מזעזעים על ילדים שנותרו לבדם ממשפחות שלמות שנספו ובאוויר ריח חריף של מוות".