כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ספר חדש על ההשלכות של סיבוכי הריון -26.1.17

"ההשלכות ארוכות הטווח של סיבוכי הריון: חלון הזדמנויות לבריאות האם והיילוד" - ספר חדש בעריכתו של פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה.

כריכת הספר

בקיצור

1.

פרופ' שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה וסגן דיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב: "הריון הוא מבחן מאמץ פיזיולוגי בשל העומס שנוצר על כל מערכות הגוף ובעיקר על מערכת הלב וכלי הדם".

2.

הספר החדש יצא לאחרונה לאור בשותפות של חוקרים מארה"ב, איטליה, אוסטרליה, קנדה, וישראל ובעריכתו של פרופ' אייל שיינר, בהוצאת CRC Taylor and Francis, ניו-יורק.

3.

הספר, המורכב מ-18 פרקים שכתבו חוקרים מהארץ ומחו"ל, מסכם ומפרט את ההשלכות של סיבוכי הריון שכיחים על תחלואה ארוכת טווח של האם והיילוד.

סיבוכי הריון שכיחים כמו סוכרת הריונית (בקרב 3 – 5 אחוזים מכלל הנשים), לידה מוקדמת (בקרב כ-10 אחוזים מהנשים) ורעלת הריון (בקרב כ-8 אחוזים מהנשים) עלולים להיות סימנים ראשונים להתפתחות תחלואה ארוכת טווח.

למרות העדויות ההולכות ומתרבות לגבי הקשר הבלתי ניתק של ההריון ליתר החיים, נשים ורופאים רבים אינם מודעים לתחלואה ארוכת הטווח שסיבוכיו יכולים לרמז עליה. בהתאם, חסרות הנחיות לגבי מעקב אחר נשים שסבלו מסיבוכי הריון ונמצאות בסיכון לתחלואת לב וכלי דם.
אין ספק כי יש לפתח פרוטוקולים שיכללו היסטוריה מיילדותית של הנשים הללו למעקב אחר לחץ הדם, רמת הסוכר ופרופיל השומנים שלהן, זאת כדי לאבחן, מוקדם ככל האפשר, מחלות כרוניות ולמנוע ככל הניתן את הסיבוכים הנגרמים מהן.

פרופ' אייל שיינר: "נשים רבות פונות לשירותי הרפואה לצורך מעקב בעיקר בשלוש תקופות בחייהן: בילדות (לצורך חיסונים ובשל מחלות הילדות), בהריון (לצורך בדיקות מעקב הריון), וכאשר הן חולות במחלות כרוניות, בעיקר בגיל מתקדם (לצורך בירור וטיפול). מכיוון שמחלות כרוניות מתפתחות במשך זמן רב, הריון הוא חלון הזדמנויות קריטי לאבחון ולמיפוי של אוכלוסיית נשים בסיכון לתחלואה ארוכת טווח של לב וכלי דם. הריון הוא מבחן מאמץ פיזיולוגי בשל העומס שנוצר על כל מערכות הגוף. בעיקר ניכר עומס על מערכת הלב וכלי הדם, הנובע מתפוקת הלב שעולה משמעותית כבר בתחילת ההריון - עקב הרחבת כלי הדם, נפח הדם עולה עד 50% ועימו עולה הדופק ולחץ הדם יורד. בנוסף לשינויים הקרדיו-וסקולריים, קיימים שינויים פיזיולוגיים נוספים בהריון כחלק ממבחן המאמץ של הגוף. למשל, שינויים במערכת הנשימה (נפח הריאות קטן), וכן שינויים בכליות (עלייה בקצב הסינון הכלייתי) ובמערכת העיכול (האטה בתנועתיות המעי)".