כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

שבוע המחקר בסורוקה - 2015

מובילים מחקר בסורוקה

מובילים מחקר בסורוקה

הפחתה משמעותית  בחומרת הפציעות בעיניים בקרב חיילים לוחמים בצוק איתן, שהרכיבו  משקפי מגן; קשר ישיר בין רעלת הריונית ותחלואה עינית ארוכת טווח; צריכה יומית של יין אדום משפרת את בריאות הלב בקרב חולי סוכרת; הרצאת אורח של מנכ"ל יבמ ישראל - על אלה ועוד, בשבוע המחקר שמתקיים השבוע בסורוקה

המחקר הקליני מציב את בית החולים בקדמת המדע, מסייע לקידום הידע בתחום הרפואה, מאפשר לגייס את טובי הרופאים ומאפשר למטופלים לקבל טיפולים חדשניים באמצעות מכשור ותרופות מתקדמים.

חוקרי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מובילים מחקרים רבים בכל התחומים הקליניים.
מדי שנה מאושרים בסורוקה כ-350 מחקרים חדשים ומתקיימים בו בכל רגע נתון כ-800 מחקרים פעילים.

בשבוע הקרוב, יצויין בסורוקה  שבוע מחקר שיעמוד בסימן עידוד וקידום המחקר במרכז הרפואי, ויוצגו בו מיטב עבודות המחקר שבוצעו  בסורוקה בשנה האחרונה, בשיתוף עם הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון וכללית מחוז דרום.

כיבד אותנו בנוכחותו מר ריק קפלן, מנכ"ל יבמ ישראל כמרצה אורח בפתיחת שבוע המחקר.
בהרצאתו The Cognitive Era, סיפר קפלן על מערכת המחשוב הקוגניטיבי של יבמ, ווטסון, שזכתה לפרסום רב עם הניצחון שנחלה במשחק הטלביזיה ג'אפרדיי, מול אלופי האלופים של המשחק ,לפני כחמש שנים . מאז, משולב ווטסון במגוון רחב של תחומי משק ותעשייה, בהם תחום הרפואה, תוך ניצול יכולות הניתוח האנליטי והלמידה שלו, כמו-גם יכולתו לתקשר בשפה טבעית. 

לאחרונה, הודיעה יבמ גם על הקמת יחידה מיוחדת שתעסוק בפיתוח יישומי רפואה מבוססי ווטסון. הרופאים המתמודדים עם כמויות עצומות של ספרות רפואית ונתונים רפואיים, זקוקים למערכת שתסייע להם, לדוגמא, לזהות את המידע הרלוונטי ברגע ההחלטה על טיפול מסויים. לכן, זהו אחד התחומים בהם יכולתו של ווטסון לסייע היא משמעותית ביותר.

בין המחקרים מוצגים:

  • פציעות עיניות בחיילי מבצע "צוק איתן", שבוצע על ידי רופאי מחלקת עיניים בסורוקה.
    בעבודה זו נערכה סקירה רטרוספקטיבית של החיילים שהתקבלו לסורוקה עם פגיעות עיניות במהלך מבצע "צוק איתן". נמצא כי הפציעות העיניות של החיילים היו בעיקרן פגיעות הדף ורסיסים בדרגות שונות, מגופים שטחיים ועד לפגיעות מורכבות עם גופים זרים תוך עיניים וריטוש גלגלי העיניים. אלו הן פציעות המאפיינות לוחמה בשטח בנוי. בעקבות הנתונים, כבר בזמן הלחימה עדכנו רופאי סורוקה את אנשי הרפואה של הצבא בחשיבות בהרכבת משקפי מגן לחיילים.

  • צריכה יומית של יין אדום משפרת את בריאות הלב בקרב חולי סוכרת- ממצאי מחקר שבוצע על ידי אוניברסיטת בן גוריון בשיתוף חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה. המחקר בוצע בקרב חולי סוכרת מאוזנים מעל גיל 40, שהחלו לצרוך יין בהדרגה כחלק מתזונה ים תיכונית בריאה, תוך מעקב אחרי שינוי ברמות הסוכר בדם.   ההבדלים שנמצאו בעקבות הפרופיל הגנטי הראו כי לא כולם מגיבים באופן אחיד למשקאות אלכוהוליים.

  • קשר ישיר בין רעלת הריונית ותחלואה עינית ארוכת טווח. כך עלה ממחקר שבוצע על ידי רופאים מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ומחלקת עיניים. החוקרים עקבו אחרי מעל 100,000נשים שילדו בין השנים 1988-2013. ל- 8,324 נשים היו אירועים של רעלת הריונית לפחות באחד מההריונות שלהן. החוקרים בחנו שכיחות מחלות עיניים ארוכות טווח במעקב ארוך טווח ומצאו שאכן שיעור המחלות העיניות ארוכות הטווח היה פי 2 גבוה יותר בקרב נשים עם רעלת הריון, ונמצא מובהק סטטיסטית. השיעור היה גבוה משמעותית ככל שהמחלה היתה קשה יותר. בייחוד ניכרה עלייה בשכיחות היפרדות רישתית ורטינופטיה סוכרתית.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "המחקר הקליני הוא עוגן מרכזי ומשמעותי בפעילות בית החולים.  כבית חולים אוניברסיטאי מוביל שמעניק רפואה מתקדמת תוך ראיית המטופל וצרכיו במרכז, מהווים הצוותים הרפואיים מופת לחינוך ולמחקר רפואי. אנו מקדמים את המחקר בתחומים שונים ומעמידים לרשות החוקרים את המשאבים הנחוצים להם: סביבת עבודה תומכת, ליווי של היחידה לניהול מחקרים, תמיכה כלכלית ומתן מלגות ותמריצים לחוקרים. החיבור היומיומי החזק עם אוניברסיטת בן גוריון מאפשר לנו לקדם את המצוינות במחקר ולהוביל בתחום".

בסורוקה פועל המרכז למחקרים קליניים, בראשותו של פרופ' ויקטור נובק, שמקדם את המחקר בעבודה מול החוקרים בייזום, בתכנון, במימון ובביצוע מחקר קליני, ומושך אליו חוקרים צעירים מדיסיפלינות שונות. מאז הקמתו בסוף שנת 2009, פורסמו בסיוע המרכז למחקר קליני מאמרים רבים בעיתונות רפואית בארץ ובחו"ל. המרכז מוביל ומשתתף במאות מחקרים פעילים, חלקם מחקרים בין-לאומיים ורב-מרכזיים וזוכה למענקי מחקר רבים בארץ ובעולם.

בשבוע המחקר שמתקיים בסורוקה, יוענקו פרסים למתמחה מצטיין במחקר, לפוסטר מצטיין ולמצגת מצטיינת.