כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

הריון בקרב מתבגרות - 6.2.13

הריון בקרב מתבגרות הוא גורם סיכון לסיבוכים הכוללים משקלי לידה נמוכים ולידה מוקדמת - כך עולה ממחקר חדש שבוצע בסורוקה ובאוניברסיטת בן־גוריון

"היא הבינה מהר מאד שהאיחור במחזור אינו תמים. היא הייתה מודעת לכך שקיום יחסי מין בלתי מוגנים גובל בחוסר אחריות, אבל העדיפה להתעלם.
היא ידעה מה בדיוק יגידו החבר וההורים ולמרות שהייתה באמצע כיתה י"א, היה לה ברור שהפלה אינה אופציה.
גם כשסיפרה באמצע ההריון לחבר והוא הציב אולטימטום - הפלה או פרידה, היא המשיכה בסירוב. ואז יצאה הבטן וכבר לא ניתן היה להסתיר.
הבלתי צפוי התרחש דווקא בביקורת הראשונה אצל הגינקולוג. למרות שהיא בחורה צעירה ובריאה, היו מיעוט מי שפיר והערכת משקל נמוכה. הוא המליץ על הפסקת עישון לאלתר והפניה דחופה למיון יולדות.
משם הדרך לאשפוז ממושך הייתה קצרה, והיא דילגה על מבחן המגן וגם על הבגרות.
למרות שהתינוקת שקלה רק שני ק"ג, הלידה לא הייתה פשוטה, אבל - היא חזרה עם תינוקת מתוקה אל בית ההורים".

אכן, הריון בקרב מתבגרות אינו עניין פשוט...

 

הריון בקרב מתבגרות מוגדר כהריון בקרב נערות שגילן פחות מ־20. מחקר שנערך בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, בשיתוף עם חוקרים מהמחלקה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בן־גוריון, בחן תוצאות לידה של נערות שגילן פחות מ־20 בהשוואה לקבוצת יולדות בגילים 24-20 ומצא עליה מובהקת בסיבוכי הריון בקרב מתבגרות.
המחקר פורסם לאחרונה בעיתון בינלאומי לרפואת אם עובר - J MATERN FETAL NEONATAL MED.

צוות המחקר בראשות פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד' בסורוקה ופרופ' אילנה שהם-ורדי מהמחלקה לאפידמיולוגיה והערכת שירותי בריאות באוניברסיטת בן־גוריון, בדק תוצאות לידה בקרב 31985 יולדות:
1,482 צעירות ביותר בגילים 17-15ו־5,876 יולדות צעירות בגילאים 19-18. קבוצת הביקורת הייתה 24,627 יולדות בגילים 24-20.

נמצא  קשר לינארי בין קבוצות הגיל לסיבוכי הריון כאשר עיקר הסיבוכים נצפו בקרב הצעירות ביותר. לדוגמא: משקלי לידה נמוכים נצפו אצל 17.7% מהמתבגרות בגילים 17-15 ואצל 14.3% מהמתבגרות בגילים 19-18 לעומת 11.5% אצל בנות 24-20. יתר הסיבוכים כללו לידות מוקדמות ואף תמותת עוברים.

גם כאשר נוטרלו מערפלים חשובים כמו היעדר מעקב טרום הריוני ומוצא אתני, נשמר קשר מובהק בין לידה בגיל צעיר לאותם סיבוכים חשובים.

פרופ' אייל שיינר: "הריון בקרב מתבגרות, כרוך בסיבוכים מהותיים גם ללא קשר למוצא היולדת. יש להדגיש נושא זה בקרב בני נוער, וכאשר מנהלים הריונות אלה יש להקפיד על מעקב צמוד ובעיקר על הערכת משקל קפדנית על מנת לנסות ולהפחית סיבוכים".

עינת אופיר, עובדת סוציאלית בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מתייחסת להריון בקרב מתבגרות בהיבט הסוציאלי והרגשי: "הריון בגיל הנעורים אינו תואם את משימות החיים של הגיל, ובנסיבות מסויימות עלול להוות חוויה טראומתית בעלת השלכות משמעותיות על המשך החיים הבוגרים של הנערה. הנערה עוברת שינוי משמעותי באורח חייה. האחריות לתינוק על כל המשתמע מכך דורשת ממנה ויתור על פעילות שבני נוער נוהגים ייתכן ויהיה עליה להפסיק את הלימודים בבית הספר ולצמצם בילויים אופיניים לגיל זה והקשר עם קבוצת הגיל עלול להיפגע. להתייחסות המשפחה - מקבלה ותמיכה ועד לדחייה וניכור, יש משמעות חשובה ביכולת התמודדותה של המתבגרת עם המצב החדש".