כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על איכות זרע זכרי - 12.3.13

עלייה באיכות הזרע הגברי בחודשי החורף יכולה להסביר תנודתיות עונתית של לידות - כך עולה ממחקר שביצעו חוקרים ביחידה להפריה חוץ-גופית בסורוקה

​במחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה בראשותו של ד"ר אליהו לויטס, רופא בכיר ביחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית בבית החולים, נבדקה השפעת מזג האוויר על איכות הזרע הזכרי ונבחנה איכותו בחודשי השנה השונים. במחקר נמצא כי בחודשי החורף חלה עלייה באיכות הזרע הזכרי ונמצאה התאמה בין איכות הזרע בעונה זו לבין עלייה בכמות הלידות בבית החולים כתשעה חודשים לאחר מכן.

במחקר, שמתפרסם בימים אלה בכתב העת האמריקאי American Journal of Obstetrics & Gynecology, נבדקו 6,455 דגימות זרע שנלקחו בסורוקה מ-6,447 גברים.
בבדיקה סטטיסטית שמיינה את הדגימות לפי עונות השנה שבהן נלקחו, התברר כי בחודשי החורף חלה עלייה בריכוז הזרע ובאיכותו.
גם בתנועתיות הזרע נמצאו הבדלים שעשויים להשפיע על הסיכוי להריון. למרות שתנועתיות תאי הזרע היתה גבוהה יותר בקיץ בהשוואה לחורף, בקיץ נרשם ריכוז נמוך יותר בתאי זרע הנעים באופן פרוגרסיבי, כלומר - בתנועה בקוו ישר החיונית לפריון. עוד נמצא כי בהשוואה לדגימות שנלקחו בקיץ, בדגימות החורף היו יותר תאי זרע במבנה תקין.

השוואה של מספר הלידות במרכז סבן למיילדות בסורוקה – חדר הלידה ה-"פורה" בארץ, מראה תנודות עונתיות אשר תואמות את התנודות העונתיות של דגימות הזרע.
במחקר הוצגו נתונים של מספר הלידות שהיו בסורוקה בשנים 2010-2005 – סך הכול 79,038 לידות. בהתפלגות לפי עונות השנה, עולה שבחודשי הסתיו – ספטמבר, אוקטובר, נובמבר – נרשם המספר הגבוה ביותר של לידות – 22,732 בחמש השנים. בחדשי האביב – מרץ, אפריל, מאי – שמשקפים התעברות בקיץ שקדם להם, נרשם המספר הנמוך ביותר של לידות – 17,753 בחמש השנים.

ד"ר לויטס: "הממצאים מעידים על עלייה כללית באיכות הזרע בחודשי החורף וירידה בחודשי הקיץ. הסבר לכך עשוי להיות ההשפעה השלילית של החום על האשכים. האשכים חיצוניים לגוף, ולרוב שומרים על טמפרטורה חיצונית הנמוכה ב-2-1.5 מעלות מחום הגוף. בני זוג המתקשים להיכנס להריון, ייתכן וכדאי שיהיו עירניים יותר לעונות השנה ושיגבירו את המאמצים להרות דווקא בחודשים הקרים".