כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

הפלות חוזרות וסרטן - מחקר בסורוקה - 16.2.16

נמצא קשר ישיר בין הפלות חוזרות להופעת סרטן בהמשך החיים - כך עולה ממחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי סורוקה והוצג לאחרונה בכנס לרפואת אם-עובר באטלנטה ארה"ב

הפלות חוזרות וסרטן.png

מחקר חדש שבוצע על-ידי רופאים מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון, מדגים לראשונה קשר סטטיסטי בין הפלות חוזרות להופעת ממאירות נשית בהמשך החיים.

הפלות חוזרות מוגדרות כ-2 (יש הגורסים 3) הפלות עוקבות ומעלה, המתרחשות לפני שבוע 20. כ- 15% מההריונות הקליניים עלולים להסתיים בהפלה ספונטנית כאשר 2% מהנשים בהריון יחוו 2 הפלות רצופות ורק 0.4%-1% יחוו 3 הפלות רצופות. שכיחות ההפלות גבוהה יותר ככל שגיל האם גבוה יותר ובגילאי הריון צעירים יותר (22%-57% בגיל הנמוך מ 6 שבועות אל מול 2%-3% אחרי שבוע 10 להריון).

על אף חשיבות הבעיה ומשמעויותיה לגבי בריאותה של האישה, רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לגורמים, ההערכה והטיפול בבעיה זו . למרבה הצער, כיום רק בכ- 50% ממקרי ההפלות החוזרות ניתן לקבוע מהו הגורם. ניתן לסווג את הגורמים להפלות חוזרות למספר קבוצות עיקריות ובהן: הפרעות מבניות ברחם , גורמים הקשורים למערכת החיסון,  גורמים גנטיים, הפרעות הורמונליות, זיהומים, הפרעות הקשורות למערכת הקרישה, הפרעות סביבתיות וגורמים נוספים אשר עדיין אינם ידועים.

השפעתם של הורמוני המין הנשיים על רקמות השד, שחלה, רירית הרחם וצוואר הרחם והקשר בין הורמונים אלו להופעת ממאירות מבוססים היטב בספרות המדעית. עבודות רבות הראו כי כתוצאה מהשינויים ההורמונלים בזמן ההיריון קיים קשר בין מאפייני הריון מסויימים להופעת ממאירות נשית עתידית. בספרות מוסכם על ההשפעה המגינה שיש לוולדנות על הסיכון להתפתחות סרטני השד, שחלה ורירית הרחם בהמשך החיים, ובניגוד לכך ההשפעה השלילית על הופעת סרטן צוואר הרחם. יחד עם זאת מהמידע העולה  בספרות עד כה  לא ניתן להסיק  האם  רק הריונות המסתיימים בלידה במועד (Full term) או שמא גם הריונות שלא הושלמו ומסתיימים בהפלה הינם בעלי השפעה על הסיכון לפתח ממאירות נשית בהמשך החיים.  כפועל יוצא מכך לא ברורה ההשפעה ארוכת הטווח של הפלות ספונטניות חוזרות על הסיכון להתפתחות ממאירויות  נשית בעתיד.

מחקר חדש שנערךעל-ידי חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון, וביניהם ד"ר רון חר"ך, ד״ר מיחאי מאירוביץ, ד"ר רועי קסוס מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ופרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי סורוקה ואשר הוצג בכנס המרכזי לרפואת אם-עובר שהתקיים בתחילת פברואר באטלנטה ארה"ב הדגים לראשונה כי קיים קשר סטטיסטי בין הפלות ספונטניות חוזרות להופעת ממאירות נשית בהמשך החיים.

החוקרים עקבו אחרי למעלה מ- 100,000 נשים שילדו בין השנים 1988 ו 2013, ל 7052 נשים הייתה היסטוריה של הפלות חוזרות. החוקרים בחנו שכיחות הופעת ממאירות נשית (סרטן שד, שחלה, רירית הרחם וצוואר הרחם)  במעקב ארוך טווח ומצאו כי לא די בכך שלא נצפה אפקט מגן מפני סרטניים אלו אלא ששיעור הסרטנים הנשיים הכולל אף היה גבוה פי 1.5 בקרב נשים עם היסטוריה של הפלות חוזרות ונמצא מובהק סטטיסטית. עוד עולה כי  ככל שתקופת המעקב הייתה ארוכה יותר כך עלה הסיכון המצטבר להופעת הממאירות, בייחוד ניכרה עלייה בשכיחות סרטן השד וסרטן צוואר הרחם.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' מסכם: "מחלת הסרטן תופסת נתח משמעותי וחשוב בתחלואה הנשית ונכון לעת הזו, רב הנסתר על הגלוי באשר לגורמים לתחלואה זו כמו גם לגורמים לסנדרום ההפלות חוזרות. היריון וסיבוכי ההריון מהווים חלון הזדמנויות לאבחון מוקדם של תחלואה עתידית. נשים הסובלות מהפלות חוזרות עשויות לצאת נשכרות מתכניות סקר מוקדם להופעת סרטן שד וסרטן צוואר הרחם. הדבר בעל חשיבות קריטית לצורך מניעה שניונית וגילוי מוקדם של תחלואה זאת".