כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

זיהום אוויר ואירועים מוחיים - 25.11.15

זיהום אויר משפיע על הסיכון ללקות בשבץ מוחי - כך עולה ממחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה בשיתוף אוניברסיטת בן-גוריון

ד"ר גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה: "חשיפה ריאתית לחלקיקים גורמת לתהליך דלקתי המשפיע לא רק בריאות אלא גם בחלקים אחרים של הגוף, ומגביר את הנטייה לקרישת הדם"

שבץ מוחי הינו הגורם השלישי לתמותה בעולם וגורם התחלואה הראשון לנכות. נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמה ברורה של התגברות התופעה.
הסיבה העיקרית לשבץ מוחי היא חסימה של כלי הדם במח כתוצאה מהיווצרות קריש דם. החסימה הפתאומית בכלי הדם גורמת לפגיעה באספקת הדם והחמצן לרקמת המח שמסופקת על-ידי כלי הדם. כתוצאה מכך מופיעים חסרים נוירולוגים בהתאם לאזור במח שנפגע.

במחקר חדש שבצעו חוקרים מהמרכז למחקרים קליניים ומהמחלקה לנוירולוגיה בסורוקה בשיתוף המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון, נמצא כי קיים קשר בין הסיכון לסבול משבץ מוחי לבין כמות זיהום האויר במקום המגורים, בקרב אנשים מתחת לגיל 55.
המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת STROKE, כתב עת מוביל בתחום השבץ המוחי.

המחקר בדק קרוב ל-5,000 חולי שבץ, ונבדק הקשר בין אירוע השבץ לבין זיהום האויר באזור מגוריהם בזמן השבץ.

במחקר נמצא כי בעוד אצל אנשים מבוגרים מעל גיל 55 לא היתה כל השפעה לזיהום האוויר, הרי שבצעירים היתה התאמה בין זיהום אוויר לבין הופעת שבץ מוחי, עם עלייה בסיכון של כ – 10%.
עלייה גבוהה יותר בסיכון,  נמצאה אצל חולים צעירים מתחת לגיל 55, אשר גרים במרחק של עד 75 מ' מדרכים ראשיות- עלייה של כ- 20% בסיכון.

ד"ר גל איפרגן, מנהל המחלה לנוירולוגיה בסורוקה: "לאחרונה אנחנו יודעים שיש קשר בין אירועים לבביים וזיהום אויר, עכשיו אנחנו מוצאים קשר גם לשבץ מוחי. אנו מעריכים כי חשיפה ריאתית לחלקיקים גורמת לתהליך דלקתי המשפיע לא רק בריאות אלא גם בחלקים אחרים של הגוף, ומגביר את הנטייה לקרישת הדם. בכך עולה הסיכון לאירועים מוחיים".

כ-15 אלף מקרים חדשים של שבץ מוחי נרשמים בארץ מדי שנה, כרבע מהם צעירים מתחת לגיל 55.

במרבית המקרים ניתן לזהות שבץ מוחי על ידי הופעה פתאומית של אחד מהסימנים הבאים:
• שינוי פתאומי במצב ההכרה
• חולשה פתאומית בצד אחד של הגוף: יד ו/או רגל
• הירדמות פתאומית של צד אחד בפנים
• עקימות פתאומית (אסימטריה)של צד אחד בפנים
• הפרעות פתאומיות בדיבור
• אובדן ראייה פתאומי בעין אחת
• ירידה פתאומית בתחושה בצד אחד של הגוף
• סחרחורת פתאומית או איבוד שיווי משקל

בכל מצב המאופיין בסימנים אלו או חלקם יש להגיע במהירות האפשרית לחדר המיון ורצוי באמבולנס, המקצר את מועד הטיפול וייצר רצף טיפולי מול בית החולים.