כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

השמנת יתר - המגיפה החדשה של המילניום הנוכחי, היא מחלה כרונית הנפוצה בעיקר בעולם המערבי - 10.1.12

המדריך השלם להשמנת יתר בהריון: ספר חדש בעריכתו של פרופ' אייל שיינר

​בשנים האחרונות נרשמת במדינות המפותחות עלייה דרמטית בשכיחות הסובלים ממשקל עודף והשמנת יתר בקרב אנשים בני כל הגילים ובכללם נשים בגיל הפוריות.  קרוב לשליש מהנשים בגיל הפוריות (39-20) מוגדרות סובלות מהשמנת יתר (obesity) ורבע נוסף מהנשים בשכבת גיל זו הן בעלות משקל עודף (over weight).
תופעות אלה מהוות נטל משמעותי למערכות הבריאות וקשורות  למצבים בריאותיים ולמחלות כרוניות, כגון: מחלות לב וכלי דם, כמה סוגי סרטן, סוכרת, שבץ, בעיות נשימה ודלקות מפרקים. משקל עודף והשמנת יתר נקשרים גם עם סיכון מוגבר לכמה סיבוכי הריון ולידה.

לאחרונה פורסם ספר חדש - המדריך השלם להשמנת יתר בהריון, בעריכתו של פרופ' אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה ויו"ר ועדת התמחות בבית החולים.
הספר בוחן את התופעה מבחינת מדעי יסוד - אפידמיולוגיה, אנדוקרינולוגיה ואימונולוגיה של התופעה, השלכות טרם הריון, בעיקר סוכרת ויתר לחץ דם, ומתרכז בתוצאות הריון של נשים עם השמנת יתר מבחינת האם והעובר.
סיבוכים אימהיים שמפורטים בספר כוללים תת־פריון, הפרעות של יתר לחץ דם הריוני, סוכרת הריונית וניתוחים קיסריים. השלכת השמנת יתר על העובר כוללת גדילת יתר ומומים מולדים.
פרקים נוספים בספר מתארים הרדמת יולדת עם השמנת יתר ומפרטים על המשמעויות של ניתוחים להשמנת יתר (ניתוחים בריאטריים) ועל השלכותיהן על מהלך ההיריון. 

הספר יצא לאור לאחרונה בהוצאת נובה, ניו־יורק. פרקים בספר נתרמו על־ידי מיטב החוקרים בארץ  ובמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה - רופאי נשים, פנימאים, אפידמיולוגיים, כירורגיים ומרדימים.
חוקרים מאוניברסיטת בן־גוריון ומהמרכז הרפואי סורוקה שתרמו פרקים לספר: ד"ר אלי לואיס (אימונולוגיה ואנדוקרינולוגיה של השמנה), ד"ר ויקטור נובק וד"ר ליאור פוקס (אפידמיולוגיה של השמנה), ד"ר אילנה הרמן-בהם (סוכרת והשמנה), ד"ר טליה וולק (יתר לחץ דם והשמנה), ד"ר צבי פרי וד"ר אורי נץ (טיפול כירורגי בהשמנה), ד"ר אלכס זלוטניק, ד"ר עקיבא לייבוביץ ופרופ' יורם שפירא (הרדמת יולדת עם השמנת יתר) וד"ר עדי ויינטראוב, פרופ' ארנון ויז'ניצר, ופרופ' אייל שיינר (פרקים על סיבוכים אימהיים ועובריים בהיריון). פרקים אחרים נתרמו על ידי פרינטולוגים מהארץ ומהעולם.

השגת משקל תקין נעשית  על־ידי שינוי בהרגלי התזונה, הגברת הפעילות הגופנית ושינויים התנהגותיים.
מאחר ושינויים בסגנון חיים והשימוש בתרופות להרזיה זכו עד כה להצלחה מוגבלת לטווח ארוך, יותר ויותר נשים בגיל הפוריות הסובלות מהשמנת יתר, נוטות לבחור באלטרנטיבה של ניתוחי השמנה. 
מומלץ שהטיפול האופטימלי בנשים הסובלות מהשמנת יתר יכלול: ייעוץ טרום־הריוני, תכניות הרזיה לפני ההריון, בקרה על עלייה במשקל במהלך ההריון, בדיקות סקר לזיהוי סיבוכי הריון, מעקב באולטרה־סאונד אחר עקומות הגדילה של הילד ומעקב לטווח ארוך במטרה לצמצם את התוצאות החברתיות והכלכליות השליליות בקרב נשים הרות הסובלות מהשמנת יתר. למניעת הרעה בהשמנת היתר האימהית לאחר הלידה, נחוץ מעקב ארוך טווח
למטופלות הסובלות מהשמנת יתר. לפני ההריון, מומלץ לקבל ייעוץ אישי להפחתת משקל ולעבור בדיקות לשלילת סיבוכי השמנת יתר. יש להתאים את צריכת המזון בהריון למינימום הדרוש להתפתחות נורמלית של העובר.