כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

צום בהריון: כן או לא? - 29.9.14

לקראת יום הכיפורים עולה השאלה האם לצום בהריון

לידה מוקדמת שמוגדרת כלידה לפני שבוע 37,  היא אחד מהסיבוכים הקשים בהריון  וכוללת סיכוני פגות לתינוק.
בקרב רופאים קיים חשש שהתייבשות וצום עלולים להוביל לצירי לידה מוקדמים ולהגביר סיכון ללידה מוקדמת.

מחקר מסורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון שפורסם החודש בעיתון בין-לאומי למיילדות, מצא את צום יום כיפור כגורם סיכון ללידה מוקדמת.

צוות המחקר  מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון,  כלל את נטלי שליט מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ואת פרופ' אייל שיינר, סגן מנהל סורוקה ומנהל מחלקת יולדות ד'. 
מטרת המחקר הייתה לבחון את השפעתו של צום יום כיפור על היארעות לידות מוקדמות, בקרב נשים יהודיות בסורוקה. הצוות בדק לאורך 23 שנים את השפעת הצום של יום כיפור ואת הקשר ללידה מוקדמת.

במחקר נבחנו שיעורי הלידות המוקדמות שהוגדרו כלידה שהתרחשה לפני שבוע 37 להיריון, וכן נבחנו מאפייני היולדת מבחינה דמוגרפית ומבחינת גורמי הסיכון המיילדותיים.

המידע על אודות צום היולדת הוסק על סמך לאום היולדת, ונשים יהודיות הוגדרו כצמות באופן גורף, לעומת נשים בדוויות שאינן צמות ביום כיפור.
בתקופת הזמן שנבדקה, התרחשו 745 לידות בימי כיפור, מתוכן 52.1% היו של נשים יהודיות,
ו-47.9% היו של נשים בדוויות. מתוך כלל הלידות, 6.3% היו לידות מוקדמות. יולדות יהודיות נמצאו בסיכון גבוה משמעותית של פי 2 ללידה מוקדמת במהלך יום כיפור, בעוד ששבעה ימים לפני יום כיפור, לאום יהודי לא נמצא כלל כגורם סיכון ללידה מוקדמת.
התוצאות נשארו מובהקות גם לאחר תיקנון למערפלים אפשריים כמו הרגלים ולידה מוקדמת בעבר.

פרופ' אייל שיינר מסביר: "הגם שלקחנו מדגם שבו ללא ספק לא כל היולדות היהודיות צמו, עדיין נמצא סיכון של פי 2 ללידות מתחת לשבוע 37 ביום כיפור.
יתכן מאד שאם היינו לוקחים רק נשים צמות הסיכון היה הרבה יותר גבוה. לפי המחקר שלנו, צום כצום יום כיפור הוא גורם סיכון משמעותי ובלתי תלוי ללידה מוקדמת".